218 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej odnotowała straż graniczna - przekazała rzeczniczka straży Anna Michalska.

W niedzielę funkcjonariusze SG pełniący służbę na odcinku granicy z Białorusią odnotowali 218 prób nielegalnego przejścia na terytorium RP. Wszystkim próbom zapobieżono - zapewniła Michalska.

Polscy pogranicznicy zatrzymali minionej doby za pomaganie w nielegalnym przekroczeniu granicy 6 osób. Byli to dwaj obywatele Syrii legitymujący się niemieckimi kartami pobytu, jeden obywatel Azerbejdżanu, jeden Białorusi oraz dwóch Polaków, pochodzących z woj. lubuskiego.

Od początku września straż graniczna odnotowała ponad 5 tys. prób nielegalnego przejścia z Białorusi do Polski.

Ponadto jak przekazała rzeczniczka, od początku obowiązywania stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią wydano 605 pozwoleń na wjazd do strefy nim objętej. Na terenie działania Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej do tej pory wydano 505 pozwoleń, natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej - 100.

Pozwolenia dotyczyły odwiedzin u osób, zazwyczaj rodzin, które mieszkają w strefie objętej stanem wyjątkowym.

Kryzys na granicy i stan wyjątkowy

Przypomnijmy, że kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa od początku sierpnia. Reżim Alaksandra Łukaszenki ściąga migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, po czym przewozi ich na granice z Polską i Litwą. Mińskowi zależy bowiem na zdestabilizowaniu sytuacji w sąsiadujących z Białorusią krajach.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniali konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową".