Polska w najbliższych dniach dołączy do pilotażowego programu certyfikatów covidowych. O to, jak te paszporty będą wyglądały w praktyce, zapytaliśmy m.in. szefa kancelarii premiera i pełnomocnika do spraw szczepień przeciw Covid-19 Michała Dworczyka.

Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciw Covid-19 Michał Dworczyk w Porannej rozmowie RMF MF potwierdził, że pilotaż certyfikatów covidowych w Polsce rozpocznie się między 20 a 25 maja. Tzw. paszporty covidowe mają być honorowane w całej Unii Europejskiej. Powstały po to, aby ułatwić nam podróżowanie chociażby w najbliższe wakacje. 

To będzie rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które wykonały, czy mają aktualny test covidowy - wyjaśnił Dworczyk. 

Jak podkreślił na antenie RMF FM, "to jest rozwiązanie unijne i do niego wchodzi część krajów Unii". Pilotaż certyfikatów covidowych ruszy w Polsce, choć unijni urzędnicy nie osiągnęli formalnego porozumienia w tej sprawie. 

Jak to będzie działać?

Obecnie każda w pełni zaszczepiona osoba może ze strony pacjent.gov.pl ściągnąć certyfikat potwierdzający szczepienie. Może także skorzystać z aplikacji na telefony komórkowe mObywatel. 

Podobnie, jak ustalił dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, będzie to wyglądać po wprowadzeniu unijnych certyfikatów covidowych. W tej samej aplikacji znajdziemy wówczas kod QR, który będzie uznawany w całej Europie. 

Aplikacja będzie nasza, polska. Każdy z krajów będzie miał swoją aplikację. Natomiast musimy przetestować z innymi krajami, które zgłosiły się do pilotażu, czy inne aplikacje dla służb granicznych będą mogły na podstawie kodu z aplikacji mObywatel zweryfikować czy jesteśmy zaszczepieni - powiedziała Justyna Orłowska, pełnomocnik premiera do spraw cyfryzacji rządu. 

Na początku nie wejdą wszyscy zainteresowani do tego systemu, natomiast szczegóły w najbliższych dniach na pewno przedstawi Ministerstwo Zdrowia, bo ono prowadzi ten program - zapowiedział Michał Dworczyk. 

Jutro kolejna runda

Jutro odbędzie się kolejna runda negocjacji ws. unijnych certyfikatów. Wczoraj po ponad 5 godzinach rozmów nadal nie osiągnięto porozumienia między Parlamentem Europejskim, Radą UE i Komisją Europejską. Zgoda między tymi 3 instytucjami jest konieczna, by weszło w życie unijne rozporządzenie w sprawie certyfikatów. Jak powiedział RMF FM jeden z unijnych dyplomatów, jutrzejsze rozmowy to "będą rokowania ostatniej szansy".

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.