W całym kraju od dziś obowiązuje zakaz organizacji uroczystości rodzinnych oraz przyjęć okolicznościowych, np. wesel, konsolacji. Nie działają też kluby nocne, dyskoteki i wesołe miasteczka. Ma to związek z nowymi ograniczeniami, które wprowadzono po to, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Zgodnie z opublikowanym w piątek w nocy w Dzienniku Ustaw rozporządzeniem Rady Ministrów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w Polsce, cały kraj został objęty restrykcjami obowiązującymi dotychczas w tzw. strefie czerwonej. Obostrzenia weszły w życie dziś. 

Restrykcje dotyczą wielu dziedzin życia m.in. funkcjonowania restauracji i barów. Nadal obowiązuje również nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych, czyli np. na ulicach. Pełną listę nowych obostrzeń omówiliśmy w oddzielnym artykule. 

Jak czytamy na stronie internetowej rządu, zakazana jest obecnie również organizacja imprez okolicznościowych. Zalicza się do nich m.in. wesela, konsolacje, komunie, a także uroczystości rodzinne. 

Zawieszona została działalność klubów nocnych, dyskotek. Zakazem objęto również wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne. Obostrzenia nie dotyczą jednak klubów tanecznych i szkół tańca. 

Warto pamiętać, że w ramach nowych restrykcji ustalony został limit spotkań, zebrań i zgromadzeń publicznych do 5 osób. 

Widzimy wyraźnie, że również w ostatnich dniach dochodziło do spotkań dużych grup osób i mamy przekonanie i takie też jest zdanie epidemiologów, że były to źródła i ogniska zakażeń - uzasadnił ten krok premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Premier: Sytuacja epidemiczna nadal jest niedobra

Szef rządu podczas spotkania z mediami stwierdził, że sytuacja epidemiczna nadal jest niedobra i mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem zakażeń koronawirusem. Dlatego - jak tłumaczył - działania muszą być bardzo zdecydowane, by zahamować przyrosty zakażeń.

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowej, największej od początku pandemii liczbie zgonów na koronawirusa. W ciągu ostatniej doby  zmarło łącznie 179 osób. 150 pacjentów miało choroby współistniejące. 

Odnotowano 13 628 nowych przypadkach zakażenia. W szpitalach przebywa obecnie 11 496 chorych. 911 osób jest podłączonych do respiratorów.