​Rząd uruchamia specjalny program pomocy najstarszym w związku z epidemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny Marlena Maląg poinformowali dzisiaj na konferencji prasowej o powstaniu Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Co to oznacza?

Prosimy o seniorów powyżej 70. roku życia o nieprzemieszczanie się, w miarę możliwości niewychodzenie na zewnątrz - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że osoby powyżej 70. roku życia to 70 proc. osób umierających na Covid-19. Seniorzy, bardzo proszę, zostańcie w domach - apelował.

W związku z nowymi ograniczeniami, premier ogłosił powstanie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, "celem zaopiekowania się seniorami, którzy nie mają opieki domowej, nie mieszkają ze swoją rodziną lub rodzina nie może im pomagać". Będą w nim działać m.in. wolontariusze i harcerze.

Minister rodziny i polityki społecznej ogłosiła, że w tym celu została uruchomiona specjalna infolinia pod numerem: 22 505 11 11. 

Pan konsultant zbierze informacje, konkretne dane, które zostaną przekazane do Ośrodka Pomocy Społecznej i konkretna osoba z ośrodka lub wolontariusz dostarczy niezbędne produkty do domu - powiedziała.

Pomoc wygląda mniej więcej tak:

  • Senior dzwoni na infolinię i informuje, że chce pozostać w domu dla swojego bezpieczeństwa. Konsultant następnie przekazuje jego dane do właściwej gminy.
  • Gmina kontaktuje się z seniorem i ustala, czego potrzebuje. Może to być kwestia zrobienia zakupów, ale także wyrzucenie śmieci, wyprowadzenie psa czy wizyta u lekarza.
  • Gmina prowadzi listę seniorów potrzebujących pomocy i do każdego przypisuje osobę, która się zajmie bezpośrednio jego pomocą.

Dodatkowo uruchomiony został portal: wspierajseniora.pl. Za jego pośrednictwem mogą się zgłaszać nie tylko seniorzy potrzebujący pomocy, ale także wolontariusze, którzy chcą im pomóc.