Nowe obostrzenia, powrót nauki zdalnej do szkół podstawowych, cała Polska w strefie czerwonej: serię decyzji związanych z pandemią koronawirusa miał dziś ogłosić rząd Mateusza Morawieckiego. Konferencja premiera została jednak przeniesiona na jutro.

W związku z gwałtownymi wzrostami liczby zakażeń koronawirusem w Polsce gabinet Mateusza Morawieckiego i rządowy sztab kryzysowy debatują nad serią decyzji ws. nowych obostrzeń.

Ustalenia premier miał ogłosić dziś po południu: po głosowaniach w Sejmie. Po godz. 14 rzecznik prasowy rządu Piotr Muller napisał na Twitterze, że konferencja prasowa dotycząca nowych zasad bezpieczeństwa odbędzie się w piątek o godz. 11:00. Jako powód podał właśnie trwające prace parlamentarne i głosowania w Sejmie.

Cała Polska w strefie czerwonej?

Już wczoraj szef rządu zapowiedział, że na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego będzie rekomendował objęcie całej Polski strefą czerwoną, w której obowiązują najostrzejsze restrykcje.

"Mamy taką liczbę powiatów czerwonych - około 317 - i 88 procent populacji (mieszka w strefie czerwonej - przyp. red.), że będę również rekomendował, abyśmy podjęli taką decyzję, żeby cała Polska od soboty była strefą czerwoną" - oświadczył Mateusz Morawiecki na antenie Polsat News.

Nauka zdalna wraca do podstawówek

Inna decyzja ma dotyczyć powrotu nauki zdalnej do szkół podstawowych.

W czasie wczorajszego sejmowego wystąpienia Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na posiedzeniu sztabu kryzysowego zapadnie najpewniej decyzja "o tym, że także wyższe klasy szkół podstawowych będą podlegały nauczaniu zdalnemu lub hybrydowemu".

Według nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy RMF FM, w rządzie rozważane były warianty odesłania do domów, na lekcje online, uczniów klas 7-8 lub 5-8. Trzecią opcję rekomendował świeżo upieczony minister edukacji Przemysław Czarnek: wskazał klasy 6-8.

Będą nowe obostrzenia. Dziennikarze RMF FM dotarli do zakulisowych informacji

Rządowy sztab kryzysowy ma również podjąć decyzje ws. nowych obostrzeń.

W czasie wystąpienia w Sejmie Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nowe restrykcje będą dotyczyć "i działu kultura, i wielkiego obszaru usług".

Dziennikarze RMF FM nieoficjalnie ustalili, że możemy spodziewać się dalszego ograniczenia liczby widzów w kinach i teatrach - a niewykluczone, że i całkowitego ich zamknięcia - oraz wprowadzenia w barach i pubach ostrzejszych limitów liczby klientów.

Konferencja premiera na żywo na RMF 24: Zapraszamy na transmisję!

Wszystkie te decyzje rozważane są w ramach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Jego posiedzenie zaplanowano dzisiaj po południu - po sejmowych głosowaniach m.in. nad ustawami covidowymi. 

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego - na której ogłoszone mają być decyzje ws. nowych obostrzeń, nauki zdalnej w szkołach podstawowych i nowej listy powiatów w strefie czerwonej - została przełożona na jutro (piątek), na godzinę 11:00.

Konferencję premiera będziemy transmitować dla Was na żywo!