Po kilku miesiącach pandemii Polacy przestali nosić maseczki w przestrzeni publicznej. Widać to szczególnie w komunikacji miejskiej. Z tego powodu w Krakowie i Wrocławiu ruszył kontrole policji.

W stolicy Małopolski do kontroli ruszyli inspektorzy MPK wspólnie z policjantami. Przypominali o obowiązku zakrywania ust i nosa podczas podróży tramwajami i autobusami.

Jak podkreśla MPK, akcja była odpowiedzią na apele pasażerów, którzy skarżyli się, że coraz mniej osób dba o bezpieczeństwo w komunikacji. Tylko jednego dnia akcji skontrolowano 10 linii tramwajowych i pouczono 63 osoby, które nie stosowały się do obowiązujących przepisów dotyczących zakrywania ust i nosa. Akcja ma trwać dwa tygodnie.

Policjanci przypominają, że za brak maseczki w miejscu publicznym można otrzymać nawet 500 złotych mandatu. Funkcjonariusze mogą też skierować zawiadomienie do sanepidu, który z kolei może nałożyć karę nawet w wysokości 30 tysięcy złotych.

Galerie handlowe pod lupą

Policjanci  będą także zwracać baczną uwagę  czy osoby przebywające w placówkach handlowych, usługowych lub na targach stosują się do obostrzeń związanych z zakrywaniem ust i nosa. 

Ponadto funkcjonariusze  mają przypominać właścicielom obiektów handlowych, że również oni bądź inni członkowie personelu, powinni zwracać uwagę klientom nieprzestrzegającym przepisów. 

Gdzie trzeba nosić maseczkę?

Obowiązek zasłaniania ust i nosa jest obowiązkowe w przestrzeni publicznej, kiedy nie można zachować 2-metrowej odległości od innych.

Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.:

· w autobusie, tramwaju i pociągu,

· w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,

· w sklepie, banku, na targu i na poczcie,

· w kinie i teatrze,

· u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,

· w kościele, w szkole, na uczelni,

· w urzędzie (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu) i innych budynkach użyteczności publicznej.