Uczniowie w ogromnej większości nadal będą uczyć się w trybie zdalnym. "Zostajemy przy nauczaniu stacjonarnym klas 1-3" – oświadczył minister zdrowia. Na konferencji prasowej Adam Niedzielski zapowiedział, że obowiązujące dziś obostrzenia w dużej mierze będą obowiązywać co najmniej do 14 lutego. Nowością jest otwarcie od najbliższego poniedziałku galerii handlowych oraz zlikwidowanie godzin dla seniorów w sklepach.

TRANSMISJĘ Z KONFERENCJI PRASOWEJ MINISTRA ZDROWIA MOŻECIE ZOBACZYĆ <<< TUTAJ >>>

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zmiany w kwestii reżimu sanitarnego w związku z epidemią koronawirusa nie dotyczą nauczania. "Tutaj pozostaje sytuacja bez zmian. Nadal mamy nauczanie stacjonarne w klasach 1-3 w szkołach podstawowych. Natomiast (jeśli chodzi o) wszystkie inne poziomy edukacji, dotyczy ich nauczanie zdalne" - powiedział.

Zaznaczył, że w kwestii nauczania, rząd przyjął "podeście ostrożne, konserwatywne, oparte na przekonaniu się, na dowodach, a nie tylko hipotezach (na temat tego), jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna w szkołach".

Kiedy więc pozostali uczniowie wrócą do szkół? Jeżeli przeprowadzone w drugim tygodniu badanie przesiewowe nauczycieli wykaże, że pójście uczniów z klas I-III do szkól nie podniosło w znaczący sposób zachorowalności, to będzie to dawało przestrzeń do powrotu pozostałych uczniów do szkół - mówił Niedzielski.

Sytuacja epidemiczna w Polsce

Z jednej strony minister Adam Niedzielski mówił o ustabilizowaniu sytuacji w Polsce, ale zwrócił też uwagę na dwa ryzyka - sytuację międzynarodową oraz nowe mutacje koronawirusa.

Jako przykład podał m.in. Wielką Brytanię, gdzie - jak mówił - podjęto drastyczne decyzje: zamknięte szkoły, zamknięte sklepy, z wyłączeniem tych oferujących artykuły pierwszej potrzeby. Wskazywał też na przykłady Hiszpanii czy Francji, gdzie funkcjonuje m.in. godzina policyjna. Niedzielski wskazał ponadto, że w innych krajach, np. w Niemczech, lockdown został przedłużony do połowy lutego, a model pracy zdalnej obowiązuje do połowy marca. 

Powrót uczniów do szkół priorytetem dla Polaków

Tymczasem zdaniem Polaków, najpierw rząd powinien zdecydować o powrocie do szkół dzieci z klas IV – VIII. W najnowszym sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" respondentów zapytano o to, co ich zdaniem powinno być otwierane w pierwszej kolejności, gdy rząd będzie znosił obostrzenia antyepidemiczne.

Najwięcej ankietowanych, bo 30,3 proc. odpowiedziało, że najpierw rządzący powinni zdecydować o powrocie do szkół dzieci z klas IV - VIII. Ta opcja cieszyła się największą popularnością wśród osób powyżej 70. roku życia, czyli potencjalnych dziadków.

Drugą najpopularniejszą odpowiedzią było otwarcie restauracji i barów.

Trzecią odpowiedzią był powrót do szkół średnich młodzieży. 13,1 proc. respondentów wybrało tę opcję. Co ciekawe, tylko 15 proc. osób w wieku 18-29 lat uważa, że powrót do nauki stacjonarnej w szkołach średnich powinien zostać ogłoszony w pierwszej kolejności.

Co zmienia się od 1 lutego?

  • otwarcie sklepów w galeriach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego
  • otwarcie galerii sztuki i muzeów z zachowaniem reżimu sanitarnego
  • nie będą obowiązywały tzw. godziny dla seniorów, od 1 lutego między godz. 10 a 12 zakupy będą mogły robić także osoby poniżej 60. roku życia

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w najbliższej zmianie rozporządzenia epidemicznego wprowadzona zostanie możliwość zwolnienia z kwarantanny osoby przyjeżdżającej do Polski, jeśli będzie miała negatywny wynik testu wykonanego na 48 godzin przed przyjazdem.

Jakie obostrzenia nadal obowiązują?

Poniżej lista obostrzeń obowiązujących od 28 grudnia, która pozostaje bez zmian przynajmniej do 14 lutego (przez najbliższe dwa tygodnie)

  • Nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych, szkołach średnich, w technikach i szkołach wyższych (z wyjątkami)
  • Zamknięte są siłownie, kluby fitness i aquaparki
  • Zamknięte są restauracje i bary, a posiłki mogą być wydawane tylko na wynos
  • Zamknięte hotele (wyjątki dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych)
  • Zamknięte są stoki narciarskie
  • Infrastruktura sportowa tylko dla osób uprawiających sport zawodowy
  • Zakaz organizacji wesel i konsolacji
  • Maksymalnie 5 osób może uczestniczyć w zgromadzeniach Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian
  • 10-dniowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających do Polski komunikacją zbiorową (chyba, że będzie mieć negatywny wynik testu na Covid-19)
  • W sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m kw. pomieszczenia