Od 1 lutego galerie sztuki i muzea zostaną otwarte z zachowaniem reżimu sanitarnego - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia przedstawił decyzje w sprawie luzowania obostrzeń w Polsce.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił na konferencji prasowej, że decyzja o otwarciu handlu, galerii sztuki i muzeów jest oparta na badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych.

W obu przypadkach opieramy się na badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, że handel jest stosunkowo bezpieczny, nie jest na szczycie listy miejsc, w których dokonuje się transmisja koronawirusa. Tak samo jest w przypadku galerii sztuki i muzeów - podkreślił minister zdrowia.

Jak zapowiedział, te instytucje kultury zostaną otwarte 1 lutego w określonym reżimie sanitarnym. 1 osoba będzie mogła przebywać na 15 metrach kwadratowych.

Teatry i kina nadal zamknięte dla publiczności

MKiDN przypomina, że "decyzja o otwarciu muzeum i innych instytucji pozostaje każdorazowo w kompetencji ich dyrektorów działających w uzgodnieniu z ich organizatorami/założycielami".

Wskazano także, że "zasady pracy muzeów i galerii sztuki powinny uwzględniać obowiązujące przepisy prawa dotyczące liczby osób, mogących uczestniczących w stacjonarnych formach aktywności".

Resort kultury przypomina jednocześnie, że "pozostałe instytucje kultury, takie jak teatry, filharmonie, opery, kina, domy kultury, ogniska muzyczne i biblioteki mogą niezmiennie prowadzić działania związane z przygotowaniem wydarzeń artystycznych (w tym próby i ćwiczenia), dokonywać nagrań oraz realizować aktywności z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość bez udziału publiczności". "Decyzje dotyczące ewentualnego ich otwarcia dla widzów i odwiedzających podejmuje minister zdrowia w oparciu o szczegółową analizę sytuacji epidemicznej" - zaznaczono.

Luzowanie obostrzeń w Polsce. Otwarte zostaną również galerie handlowe

Decyzję o przedłużeniu obowiązujących ograniczeń oraz otwarciu galerii handlowych w reżimie sanitarnym, podjęliśmy po konsultacji z ekspertami - m.in. epidemiologami, wirusologami, specjalistami z zakresu zdrowia publicznego - informuje rząd.

Co zmienia się od 1 lutego w obowiązujących restrykcjach? SPRAWDŹ LISTĘ>>>