Od dziś w szkołach podstawowych są organizowane zajęcia dla klas I-III i konsultacje dla ósmoklasistów. Jednocześnie nadal ma się odbywać nauka zdalna. Po raz pierwszy wykryto zakażenie koronawirusem w placówce oświatowej. Zarażona została osoba z obsługi przedszkola w Stobnie Siódmym w Wielkopolsce. Aktualny bilans pandemii koronawirusa w Polsce to 21 631 potwierdzonych zakażeń i 1 007 ofiar śmiertelnych. Wciąż najwięcej zakażeń notuje się na Śląsku. Od początku epidemii wyzdrowiało natomiast w naszym kraju już 9 276 zakażonych.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- Aktualny bilans zakażeń koronawirusem w Polsce to 21 631 zakażonych i 1 007 ofiar śmiertelnych. Wyzdrowiało już 9 276 osób. 

- Najmłodsi uczniowie - klas I-III szkół podstawowych - wracają do szkoły. Placówki oświatowe będą funkcjonować w nowym reżimie sanitarnym. 

- Po raz pierwszy wykryto zakażenie koronawirusem w placówce oświatowej. Zarażona została osoba z obsługi przedszkola w Stobnie Siódmym w Wielkopolsce.

Włochy wchodzą  w kolejną fazę znoszenia restrykcji - otwarte zostaną siłownie, ośrodki sportowe i baseny.

- O 638 wzrósł w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych. Łączna liczba zgonów z powodu koronawirusa w tym kraju wynosi 97 698.

- 653 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby w BrazyliiW sumie na Covid-19 w tym kraju zmarło 22 666 osób. Zainfekowanych koronawirusem jest 363 211 osób. Brazylia pod względem liczby zakażeń jest druga na świecie.

23:58 POLSKA: BILANS DNIA

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 341 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem; do 158 z nich doszło na Śląsku. Resort podał też, że zmarło kolejne 11 osób. Liczba zgonów z powodu COVID-19 przekroczyła już tysiąc.

W porannym zestawieniu MZ przekazało, że potwierdzono zakażenie u 148 osób oraz że nie odnotowano żadnego zgonu. W popołudniowej informacji resort podał, że są 193 nowe zakażenia i 11 zgonów.

Liczba potwierdzonych zakażeń wynosi obecnie 21 tys. 631. 1007 osób zmarło. MZ podało w poniedziałek rano, że wyzdrowiało 9276 osób.

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 779 tys. 576 próbek; najwięcej, bo ponad 210 tys. na Mazowszu, a także w Wielkopolsce, ponad 91 tys. - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Ministerstwo Zdrowia.

23:51 Szczury bardziej agresywne w czasie pandemii

W trakcie pandemii koronowirusa w Nowym Jorku i innych miastach  zaobserwowano  coraz bardziej agresywne zachowanie szczurów. Wychodzą w dzień na ulicę, a nawet wzajemnie się zjadają.

Przed nietypowymi, agresywnymi reakcjami gryzoni ostrzegają amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Tłumaczą to zamknięciem w trakcie pandemii wielu restauracji, barów, stołówek, sklepów itp. Zmusza to szczury do poszukiwania nowych źródeł pożywienia

"Szczury nie stają się agresywne wobec ludzi, ale same wobec siebie. (...) Po prostu rzucają się nawzajem na siebie" - zauważył cytowany przez dziennik "New York Times" dr Bobby Corrigan, miejski rodentolog, czyli specjalista zajmujący się szkodnikami i gryzoniami.  Wskazuje, że obecnie gryzonie są głodne i zdesperowane.


23:45 Władze Nowego Jorku zadbają o rodziny ofiar koronawirusa

Władze stanowe i lokalne Nowego Jorku wypłacą świadczenia rodzinom pracowników zmarłych na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem - oświadczył gubernator Andrew Cuomo. W ciągu ostatniej doby w Nowym Jorku odnotowano 96 zgonów z powodu Covid-19.


23:38 Alergia i astma

Osoby z prawidłowo leczonym alergicznym nieżytem nosa nie są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem lub ciężki przebieg choroby COVID-19 - zapewnia dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Podobnie - dodaje - jest w przypadku astmy.


23:33 Od 15 czerwca wszystkie sklepy w Wielkiej Brytanii otwarte

Od 1 czerwca będą mogły zostać otwarte salony samochodowe i wszystkie punkty handlowe na otwartym powietrzu, jak sklepy ogrodnicze, zaś od 15 czerwca - wszystkie pozostałe sklepy w Anglii - zapowiedział w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson.

"Dzisiaj chcę poinformować sektor detaliczny o naszych zamiarach ponownego otwarcia sklepów, aby również one mogły się przygotować. Są to ostrożne, ale przemyślane kroki na drodze do odbudowy naszego kraju" - powiedział Johnson podczas codziennej konferencji prasowej na temat walki z epidemią koronawirusa.

Brytyjski premier zastrzegł, że warunkiem otwarcia poszczególnych sklepów jest to, czy będą one spełniać opublikowane w poniedziałek rządowe wytyczne dotyczące zapewnienia odpowiedniego dystansu pomiędzy klientami, czy odpowiednich środków higieny.


23:18 Irlandia: Pierwsza - od ponad 2 miesięcy - doba bez zgonów

Po raz pierwszy od 21 marca w Irlandii w ciągu 24 godzin nie zanotowano żadnego zgonu z powodu Covid-19 - podało w poniedziałek wieczorem tamtejsze ministerstwo zdrowia. Liczba wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła natomiast o 59.

Podany bilans oznacza, że liczba zgonów wynosi 1606, zaś wykrytych zakażeń - 24698. Jednak spośród zakażonych już ponad 21 tys. osób wyzdrowiało.


23:13 Wyniki studentów znacząco się poprawiły

W czasie trwającej od połowy marca do początku maja obowiązkowej kwarantanny w Hiszpanii poprawiły się wyniki studentów w nauce - poinformowały tamtejsze media.


23:07 Dzięki maseczce prezydent Portugalii odzyskał anonimowość

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa bez ochrony udaje się w publiczne miejsca, gdzie sporadycznie tylko rozpoznawany jest przez przechodniów. Wszystko dzięki masce ochronnej, z którą rzadko się rozstaje podczas epidemii koronawirusa.

Portugalski dziennik “Diario de Noticias" poinformował w poniedziałek, że dzięki nieodłącznemu rekwizytowi w czasie epidemii prezydent Rebelo de Sousa może pozwolić sobie na powrót do dawnego życia, gdyż niewiele osób jest w stanie go rozpoznać.

Głowa państwa już od kilku tygodni deklaruje, że “wychodzi na ulicę w masce".


23:03 Doradca Borisa Johnsona złamał kwarantannę

Dominic Cummings, główny doradca brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, wyjaśniał okoliczności swojego wyjazdu do Durham podczas zakazu podróży. Powiedział, że wszystko, co zrobił było zgodne z zasadami, ale decyzja o jego przyszłości należy do premiera.


22:46 Włochy: Wysokie mandaty za wyrzucanie zużytych maseczek i rękawiczek

Karę do 500 euro za wyrzucenie na ulicy zużytej maseczki i rękawiczek ochronnych wprowadziły w poniedziałek władze Rzymu. "To haniebne zachowanie będzie dzięki temu rozporządzeniu surowo karane" - powiedziała burmistrz Virginia Raggi.

W ten sposób władze Wiecznego Miasta zareagowały na narastające zjawisko wyrzucania na chodniki i ulice zużytych środków ochrony osobistej, których stosowanie jest konieczne w miejscach publicznych takich, jak sklepy czy środki transportu.

Władze nakazały, aby maseczki i rękawiczki wyrzucać do kontenerów z odpadkami niesegregowanymi.


22:29 Rosjanie najbliższe miesiące spędzą w maseczkach

Rosjanie jeszcze przez co najmniej dwa miesiące będą musieli nosić maseczki ochronne, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa - oceniła w poniedziałek naczelna lekarz sanitarna Rosji Anna Popowa. Odradziła też Rosjanom wyjazdy za granicę.

Na konferencji prasowej o perspektywach turystyki po epidemii Popowa podkreśliła, że "w każdym wypadku niezbędne będzie przestrzeganie wymogów" sanitarnych. Noszenie maseczek konieczne będzie jeszcze "co najmniej przez najbliższy miesiąc-dwa" - prognozowała.

Wyjeżdżanie poza Rosję jest teraz "nadzwyczaj niepożądane", bowiem mimo spadku w wielu krajach liczby zakażeń koronawirusem sytuacja tam nadal jest niepokojąca - dodała naczelna lekarz sanitarna.


22:16 Izrael: Najgorszy gospodarczo rok od 20 lat

Z danych, opublikowanych w poniedziałek przez izraelskie Centralne Biuro Statystyczne, wynika, że pierwszy kwartał br. był najgorszy od wybuchu intifady w 2000 r. pod względem wzrostu gospodarczego i eksportu wiodących gałęzi przemysłu - zwraca uwagę dziennik "Israel Hajom".

Z powodu epidemii koronowirusa produkt krajowy brutto Izraela skurczył się o 7,1 proc., a produkt wypracowany przez sektor biznesu, uważany za motor wzrostu gospodarczego, skurczył się o 9 proc. Całkowita konsumpcja indywidualna zmniejszyła się o ponad 20 proc.

Porównywalnie złe dane odnotowano w pierwszym kwartale tzw. intifady Al-Aksa, czyli pod koniec 2000 roku, kiedy PKB zmniejszył się aż o 9 proc.


22:05 Czechy otwierają część granic

Premier Andrej Babisz zapowiedział w poniedziałek, że obywatele Czech i Słowacji będą mogli przekroczyć granice na 48 godzin bez testów na Covid-19 i bez kwarantanny. Rząd zdecydował w poniedziałek, że od wtorku zostaną otwarte wszystkie przejścia z Niemcami i Austrią.

Babisz powołał się na swoją rozmowę telefoniczną z premierem Słowacji Igorem Matoviczem, podczas której mieli uzgodnić zasady przekraczania słowacko-czeskiej granicy. Kontrolę ma prowadzić słowacka straż graniczna i sprawdzać czas spędzony w drugim kraju.

Dla Słowaków to wydłużenie o 24 godziny pobytu w sąsiednich krajach, dla Czechów - nowa możliwość odwiedzenia bliskich.

21:57 Hiszpania znosi kwarantannę dla cudzoziemców

Od 1 lipca zniesiona zostanie w Hiszpanii obowiązkowa dwutygodniowa kwarantanna dla osób, przybywających z zagranicy.


21:48 WHO zawiesza testy lekarstwa

Światowa Organizacja Zdrowia zawiesza ze względów bezpieczeństwa testy lekarstwa, które bierze przeciwko koronawirusowi amerykański prezydent.

Chodzi o chlorochinę i hydroksychlorochinę, które w niektórych krajach, w tym w Polsce jest dopuszczona do stosowania w leczeniu COVID-19.

Chlorochina, którą przyjmuje osłonowo prezydent Donald Trump, to tani i stosowany od połowy zeszłego wieku u wielu milionów pacjentów lek przeciwko malarii. 


21:36 Francja: Mniej pacjentów na intensywnej terapii

Dwa tygodnie po rozluźnieniu kwarantanny liczba pacjentów we Francji, przebywających z powodu koronawirusa na oddziałach intensywnej terapii, nadal spada; w ciągu ostatniej doby o 46, do 1609 - poinformował w poniedziałek resort zdrowia.

Ponadto 16798 osób pozostaje w szpitalach w związku z Covid-19, czyli o 387 mniej niż w niedzielę.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, kolejna aktualizacja danych dotycząca zgonów będzie dostępna dopiero we wtorek.

21:24 Wielka Brytania

O 121 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 36914 - podało w poniedziałek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Bilans obejmuje wszystkie nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w sobotę a godz. 17 w niedzielę, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

121 nowych zgonów to o trzy więcej niż w bilansie z niedzieli. Oba są najniższymi od 23 marca, jednak oba dotyczą weekendów, gdy potwierdzanie koronawirusa jako przyczyny zgonów często odbywa się z opóźnieniem. Wskutek tego od kilku tygodni w danych za weekendy widoczne są spore spadki, a nieuwzględnione zgony są uzupełniane w statystykach w kolejnych dniach.


21:15 Kanada

Burmistrz Toronto John Tory skrytykował torontończyków, którzy w weekend licznie zgromadzili się w parku Trinity Bellwoods, po czym sam musiał przeprosić za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Burmistrz Toronto w sobotę pisał na Twitterze o swoim oburzeniu zachowaniem, które jest zagrożeniem i może stać się przyczyną ponownego wzrostu zachorowań. Ostrzegł, że policja będzie patrolować park. Napisał też, że sam był w parku, rozmawiał z ludźmi i wie, że muszą lepiej zachowywać się w przyszłości.

Po czym w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia burmistrza w Trinity Bellwoods, rozmawiającego ze spacerowiczami bez zachowania należytej odległości i z maseczką zsuniętą na brodę - przed czym przestrzegają lekarze.


21:04 Afryce grozi "cicha epidemia"

Wysłannik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do Afryki Samba Sow oświadczył, że obawia się, że z powodu braku testów na obecność koronawirusa na największym kontynencie na świecie dojdzie do "cichej epidemii".


20:55 Hiszpania i Portugalia manipulują danymi

W ciągu ostatniej doby resort zdrowia Hiszpanii zmniejszył liczbę zmarłych na Covid-19 o blisko 2 tys. zgonów. Korekty dotyczącej bilansu nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa dokonały też podczas ostatnich 24 godzin władze sanitarne sąsiedniej Portugalii.


20:49 Lombardia likwiduje szpital zakaźny

W mieście Crema w Lombardii w poniedziałek zamknięty został wojskowy szpital polowy, utworzony jako pierwszy w trybie pilnym w szczycie epidemii koronawirusa we Włoszech. Sytuacja w kraju stale poprawia się. Liczba nowych zakażeń jest najniższa od lutego.

W uroczystości zakończenia działalności szpitala polowego w Cremie uczestniczył włoski minister obrony Lorenzo Guerini.

"To doświadczenie, które zmieni nas na zawsze" - powiedział. "Jesteśmy - dodał - krajem, który chce przezwyciężyć tę trudną próbę i wiemy, że potrafimy to zrobić dzięki pracy wszystkich".


20:38 Badania nad szczepionką

Zespół naukowców z gdańskich uczelni opracował innowacyjną technologię pomocną w tworzeniu m.in. rekombinowanych szczepionek nowej generacji. Obecnie technologia jest wykorzystywana do prac nad szczepionką przeciwko Covid-19

Jak poinformowała rzecznik prasowa Uniwersytetu Gdańskiego (UG) Beata Czechowska-Derkacz, unikatowa na skalę światową technologia opiera się na konstrukcji sztucznych (czyli nieistniejących w naturze) białek, z pomocą których można tworzyć rekombinowane szczepionki i leki biologiczne nowej generacji.

Rzecznik wyjaśniła, że technologia ta została opracowana przez firmę biotechnologiczną BioVentures Institute we współpracy z UG. Dodała, że pomysłodawcą i głównym współzałożycielem firmy jest prof. Piotr Skowron - kierownik Katedra Biotechnologii Molekularnej na Wydziale Chemii UG.

20:22 Pielgrzymka zatrzymana przez policję

Pielgrzymka wyruszyła w poniedziałek na Jasną Górę z Łowicza. Jak widać na zamieszczonych w internecie nagraniach, podczas pielgrzymki nie były przestrzegane zasady bezpieczeństwa. Onet informuje, że policja pod Słupią zatrzymała pątników.


20:10 Czechy: Ostatni etap znoszenia restrykcji

W poniedziałek w Czechach rozpoczęła się ostatnia faza znoszenia restrykcji, związanych z pandemią koronawirusa, która obejmuje m.in. gastronomię, turystykę, szkolnictwo podstawowe, czy usługi taksówkarskie.  Nowe zasady pozwalają na częściowe zrezygnowanie z maseczek.

W Czechach można już zjeść posiłek w restauracjach i gospodach, napić się piwa lub wina, ale przejście przez lokal musi się odbyć w maseczce.

Część restauracji pozostała zamknięta, a plakaty przy wejściu informują o planowanym otwarciu dopiero za dwa dni lub w czasie weekendu.


19:58 Zła sytuacja we francuskich szpitalach

Były prezydent Francji Francois Hollande oświadczył, że bierze na siebie część odpowiedzialności za złą sytuację we francuskich szpitalach, którą ujawniła w ostatnim czasie epidemia Covid-19.

"Przez pięć lat przewodziłem Francji, więc ponoszę również część odpowiedzialności w kwestii szpitali" - oświadczył Hollande w radiu France Inter, w dniu rozpoczęcia konsultacji na temat reformowania ochrony zdrowia.

Zapewnił jednocześnie, że kilkakrotnie zlecał sprawdzenie poziomu zapasów materiałów medycznych podczas swojej kadencji i przypomniał, że w czasie jej trwania w ochronie zdrowia powstało 30 tys. miejsc pracy, a nakłady na wynagrodzenia wzrosły o około 7 proc.


19:49 Maseczki Barcelony

Lider hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej Barcelona wypuści na rynek trzy modele maseczek w barwach klubu. Dostępne są zarówno online, jak i we wszystkich oficjalnych sklepach stacjonarnych, które otwarte są od poniedziałku.

Hiszpania powoli luzuje restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Nie tylko wraca życie publiczne, ale 8 lub 11 czerwca mają zostać także wznowione rozgrywki piłkarskie.

Maseczki zostały wyprodukowane w Katalonii ze stuprocentowo ekologicznej bawełny. Barcelona zapewniła, że spełniają one wszystkie medyczne wymagania. Są wielokrotnego użytku i można je prać do 40 razy.


19:38 Niepokojące informacje dla ciężarnych

Niepokojące doniesienia dla kobiet w ciąży i prowadzących ich lekarzy. Zakażenie koronawirusem może uszkadzać łożysko, upośledzać przepływ krwi matki i dziecka, utrudniać wymianę tlenową - informują na łamach czasopisma "American Journal of Clinical Pathology" naukowcy z Northwestern University. Na szczęście wydaje się, że te uszkodzenia nie wpływają bezpośrednio na stan dziecka po urodzeniu, może się jednak okazać, że ciąże u kobiet zakażonych koronawirusem trzeba w szczególny sposób monitorować.


19:30 Włochy

We Włoszech ostatniej doby zmarły 92 osoby zakażone koronawirusem, zanotowano 300 nowych przypadków infekcji - to dane z poniedziałkowego biuletynu Obrony Cywilnej, wskazujące na dalszą poprawę sytuacji epidemicznej. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 32877.

W porównaniu z niedzielą liczba zmarłych jest większa o 42.

W Lombardii minionej doby zmarły 34 osoby. Dzień wcześniej władze regionu informowały o tym, że nie otrzymały żadnych sygnałów o zgonach osób zakażonych.


19:14 Kopalnia Soli w Wieliczce wznawia działalność

30 maja wznowi działalność uzdrowisko w Kopalni Soli w Wieliczce (Małopolskie), a 8 czerwca kopalnia udostępni podziemia dla turystów. Na czerwiec planowane jest też otwarcie tężni solankowej w parku św. Kingi i wznowienie działalności Hotelu Grand Sal.

Do czasu otwarcia dla turystów kopalnia zachęca do wirtualnego zwiedzania za pośrednictwem swojej strony internetowej i portali społecznościowych.

19:03 Zagubione wyniki testów

Są wreszcie wyniki badań na obecność koronowirusa górniczej rodziny z Katowic. Na szczęście negatywne. Ale to nie oznacza końca problemów. Dwóch braci-górników z kopalni Murcki-Staszic oraz ich rodzice od 30 kwietnia są na kwarantannie.

Rodzina musi być w izolacji, ponieważ obaj bracia pod koniec kwietnia mieli kontakt z osobami zakażonymi.

Wymaz do badań pobierano u nich dwukrotnie, bo po pierwszym z nich próbki zostały uszkodzone. Negatywne wyniki nie oznaczają niestety końca kwarantanny.

Wyniki owszem są, tyle że na razie tylko dla 3 osób a to 4 osobowa rodzina. "Niestety nie wiadomo jaki  i gdzie jest wynik testu naszego ojca". Jak mówi pan Robert, dzisiaj usłyszeli, że wynik jest, ale nie wiadomo gdzie, a to oznacza jedno - muszą zostać w domu.


18:47 Indie 10. pod względem ilości zakażeń

Liczba infekcji koronawirusa w Indiach przekroczyła w poniedziałek 140 tys.; Indie są 10. krajem na świecie z największą liczbą zakażonych. Ostatnim miejscem w Indiach wolnym od epidemii są Lakszadiwy na Ocenie Indyjskim.

Jak podaje dziennik "Indian Express", Indie czwarty dzień z rzędu zanotowały dobowy rekord w liczbie zakażeń: wykryto ich blisko 7 tys.

W poniedziałek w północnowschodnim stanie Nagaland zdiagnozowano pierwsze trzy infekcje SARS-CoV-2. Tym samym Lakszadiwy, archipelag 36 wysp w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, stały się ostatnim miejscem w Indiach spośród stanów i terytoriów związkowych tego kraju wolnym od koronawirusa.


18:36 Sanktuarium w Fatimie wznawia działalność

Władze sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły w poniedziałek otwarcie tego popularnego miejsca kultu dla wiernych. Było ono zamknięte od 14 marca z powodu epidemii koronawirusa.

Jak poinformował rektor fatimskiego sanktuarium ks. Carlos Cabecinhas, już we wtorek pielgrzymi będą mogli wejść na teren tego miejsca kultu maryjnego. Będą też mogli zwiedzać znajdujące się tam muzea.

Według planów portugalskiego sanktuarium pierwsze msze św. z udziałem wiernych odbędą się sobotę. W najbliższych tygodniach będą one organizowane na głównym placu sanktuarium, bądź wewnątrz bazyliki Trójcy Przenajświętszej. Obiekt ten jest największą świątynią Portugalii.


18:27 Włochy: Większość ofiar miała choroby współistniejące

4 procent zmarłych we Włoszech osób zakażonych koronawirusem nie miało innych współistniejących chorób - ustalił krajowy Instytut Zdrowia. W ogłoszonym w poniedziałek raporcie podkreślono, że 1 procent zmarłych to osoby poniżej 50 lat.

U niemal wszystkich osób, które zmarły na Covid-19, stwierdzono średnio co najmniej trzy inne chroniczne schorzenia.

Średnia wieku zmarłych we Włoszech to 80 lat.

18:14 Białoruś

946 nowych infekcji Sars-CoV-2 oraz pięć kolejnych zgonów w ciągu minionej doby zarejestrowało ministerstwo zdrowia Białorusi - wynika z opublikowanego w poniedziałek komunikatu resortu. W sumie w kraju koronawirusem zakaziły się już 37144 osoby.

Za wyleczonych uznano 14499 pacjentów, którzy wcześniej mieli laboratoryjnie potwierdzoną infekcję Sars-CoV-2.

Poniedziałkowe 946 przypadków to już kolejny dobowy przyrost na poziomie bliskim tysiąca. Podobne liczby utrzymują się - według danych resortu zdrowia - od 6 maja.


18:08 Holandia

W Holandii na Covid-19 zmarło kolejne 8 osób, stwierdzono też 208 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła w tym kraju 5830 ofiar śmiertelnych.

Według najnowszych danych RIVM hospitalizowano też ośmiu kolejnych chorych. Jak dotąd do szpitali ogółem trafiło 11 680 zakażonych pacjentów. Koronawirusa w Holandii stwierdzono łącznie u 45 445 ludzi.

Nie wszystkie hospitalizacje i zgony miały miejsce w ciągu ostatniej doby. Niektórzy pacjenci są zgłaszani później i z tego powodu liczby są często uzupełniane danymi z poprzednich dni.

Rzeczywista liczba zakażeń jest wyższa, ponieważ nie wszystkie osoby z objawami poddawane są testom - zastrzega RIVM.


17:51 Rzecznik Kremla wyleczony z koronawirusa

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, który dwa tygodnie temu poinformował o zakażeniu koronawirusem, opuścił już szpital. Rzecznik przekazał w poniedziałek agencjom informacyjnym, że został wypisany ze szpitala i wróci do pracy, którą będzie wykonywał z domu.

Krótko wcześniej małżonka Pieskowa, mistrzyni olimpijska w łyżwiarstwie figurowym Tatiana Nawka powiedziała mediom, że cała rodzina jest już w domu. Nawka również zakaziła się koronawirusem, ale przebieg choroby u niej był lżejszy i została wypisana ze szpitala kilka dni temu.

Pieskow poinformował o zakażeniu 12 maja, gdy był już w szpitalu. Kilka dni później ujawnił, że zapadł na obustronne zapalenie płuc.


17:34 POLSKA: NOWE PRZYPADKI

MZ: 193 NOWE PRZYPADKI ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM I 11 OFIAR ŚMIERTELNYCH

Nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (69), mazowieckiego (66), dolnośląskiego (22), łódzkiego (15), świętokrzyskiego (6), lubuskiego (4), pomorskiego (4), podlaskiego (2), lubelskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1), wielkopolskiego (1) i opolskiego (1).


17:18 "To niepotrzebne zamieszanie"

"To niepotrzebne zamieszanie" - szef Związku Nauczycielstwa Polskiego krytykuje powrót do szkół podstawowych uczniów klas jeden-trzy.

 "Jeśli już -  to trzeba było zacząć od klas szóstych i siódmych" mówi RMF FM Sławomir Broniarz.

Według Broniarza, pierwszym najważniejszym problemem to problem z utrzymaniem dyscypliny i wymogów sanitarnych wśród najmłodszych dzieci. Drugi, nie mniej istotny, to konieczność równoczesnej opieki nad dziećmi w szkole i zdalnej nauki z całą resztą: "Jak jedno działanie, czyli opiekę połączyć z edukacją zdalną, z której nikt nas nie zwolnił?".

Szef ZNP podkreśla również, że nauczyciele powinni być testowani równie szeroko jak górnicy: "Bezwzględnie wszyscy nauczyciele, którzy występują w procesie bezpośredniego kontaktu z uczniem, muszą mieć pewność, że zarówno oni jak i uczniowie, są osobami wolnymi od jakichkolwiek zagrożeń" i ostrzega, że odmrażania szkół bez testowania może doprowadzić do powstania nowych ognisk pandemii.

17:06 Szpital Wolski w Warszawie

Zamknięto jeden z oddziałów wewnętrznych Szpitala Wolskiego w Warszawie. U 33 pacjentów i u 29 osób z personelu potwierdzono zakażenie korona-wirusem.

Stan wszystkich tych osób jest stabilny. Część z nich przeniesiono do warszawskiego Szpitala MSWiA. Pawilon Szpitala Wolskiego, w którym wykryto zakażenia, jest oddzielony od reszty budynku. Został poddany dezynfekcji. 

16:55 Powikłania psychiatryczne

Większość pacjentów, którzy chorowali na COVID-19 nie ma powikłań w postaci zaburzeń psychicznych, choć konieczne są długotrwałe obserwacje, by to potwierdzić - oceniają autorzy pracy opublikowanej na łamach czasopisma "Lancet Psychiatry".

Ciężkie przypadki zakażeń koronawirusami mogą mieć potencjalnie konsekwencje natury psychiatrycznej. Wiadomo bowiem, że wirus może bezpośrednio infekować centralny układ nerwowy, a w trakcie infekcji może dojść do znacznego spadku tlenu we krwi i niedotlenienia mózgu. Istotny udział w rozwoju problemów psychicznych mogą też mieć: silna reakcja układu odporności oraz interwencje natury medycznej. Ponadto chorobie mogą towarzyszyć obawy o swoje zdrowie i życie, o zakażenie innych, uczucie izolacji i stygmatyzacji, które wywierają negatywny wpływ na stan psychiczny. 


16:43 Tajlandia: Branża turystyczna szacuje straty

Z powodu pandemii Covid-19 wartość rynku turystycznego w Tajlandii może spaść w 2020 roku o 1,69 bln bahtów (52,4 mld USD) - wynika z szacunków centrum badawczego Kasikorn. Sektor turystyczny generuje przeciętnie 20 proc. PKB Tajlandii.

Przyczynami rekordowych strat mają być restrykcje wprowadzone w celu ograniczenia epidemii koronawirusa i związana ze stanem gospodarki mniejsza siła nabywcza turystów.

Centrum badawcze Kasikorn z siedzibą w Bangkoku zauważyło w swoim raporcie, że chociaż w 2021 roku tajlandzki sektor turystyczny ma zacząć nadrabiać straty, to powrót do stanu sprzed pandemii zajmie dłużej. Analitycy spodziewają się, że wiele obostrzeń, takich jak badanie stanu zdrowia podróżnych i zachowywanie dystansowania społecznego, będzie obowiązywało przez długi czas.


16:32 Kijowskie metro wznowiło działalność

W ramach łagodzenia restrykcji związanych z Covid-19 mieszkańcy Kijowa po ponad dwóch miesiącach przerwy od poniedziałku znów mogą korzystać z metra. Podziemną kolejkę, która przewoziła każdego dnia ok. 1,5 mln pasażerów, zamknięto 17 marca w związku z pandemią.

"Cieszę się, że metro już jest otwarte. Do tej pory musiałam jeździć taksówkami" - mówi PAP około 20-letnia Natalia na stacji Kontraktowa Płoszcza. Inna z pasażerek, Marija, podkreśla, że w związku z zamknięciem metra musiała zabierać się do pracy samochodem ze znajomymi.


16:20 Bułgaria w końcowej fazie epidemii

Rozprzestrzenianie się epidemii Covid-19 w Bułgarii jest w przedostatniej fazie i do połowy czerwca należy spodziewać się jej wygaśnięcia w tym sezonie - taką prognozę sformułował ekspert Krajowego Sztabu Operacyjnego prof. Nikołaj Witanow.

Witanow jest matematykiem, który opracowuje modele rozwoju epidemii i dotychczas, jak pokazały dwa i pół miesiące bułgarskiej walki z koronawirusem, jego prognozy się sprawdziły.

Profesor podkreślił to, że w ciągu ostatniej doby odnotowano tylko 6 nowych przypadków zakażenia i żadnego zgonu, a 22 osoby wyzdrowiały. Jeszcze tydzień temu było po 20-40 nowych zarażeń, obecnie ich liczba spada szybko - ocenił Witanow w wywiadzie dla komercyjnego kanału telewizyjnego BTV. Wyraził nadzieję, że trend utrzyma się.

16:11 Szwecja: Coraz mniej zgonów w DPS-ach

Bilans ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 w Szwecji wzrósł w poniedziałek o 31 do 4029. Mimo wysokiej liczby ofiar pozytywnym trendem jest spadek przypadków zakażeń koronawirusem oraz zgonów w domach opieki.

"Liczba przypadków Covid-19 w domach opieki dla osób starszych spadła w przeciągu tygodnia z 400 do 60-70, a liczba osób zmarłych w tych placówkach z ponad 100 do około 30" - poinformował na konferencji prasowej główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

Według eksperta podobny pozytywny trend utrzymuje się na oddziałach intensywnej terapii, gdzie dziennie przyjmowanych jest od 9 do 15 nowych pacjentów, a jeszcze w połowie kwietnia liczba ta wynosiła 50-60. Dotychczas z tej formy leczenia skorzystało 1957 osób w całym kraju.


15:54 Maląg o wnioskach o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców

Powiatowe urzędy pracy pozytywnie rozpatrzyły dotąd w całej Polsce ponad 883 tys. wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców - poinformowała w poniedziałek szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

15:50 ZUS i zasiłki opiekuńcze dla rodziców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmować wnioski o zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8. lat, ale na razie nie będzie ich rozpatrywał.

Rodzice mają mieć jednak nieprzerwane prawo do korzystania z tych pieniędzy. Chaos prawny jest związany z faktem, że rządzący zgubili w ustawie zapis o tych zasiłkach. W związku z tym od dziś są wypłacane bez podstawy prawnej.

15:31 Koronawirus w wielkopolskiej firmie

297 pracowników fabryki mebli tapicerowanych Wersal w Jankowach w powiecie kępińskim jest zakażonych koronawirusem - poinformowała w poniedziałek PAP dyrektor kępińskiej stacji sanitarno - epidemiologicznej Wanda Lepka.

15:22 Badania chińskiej szczepionki na dobrej drodze

Pierwsza szczepionka przeciwko COVID-19, która weszła w fazę testów klinicznych, wydaje się bezpieczna i dobrze tolerowana przez organizm. Przynosi równocześnie oczekiwaną reakcję układu odpornościowego - informują na łamach czasopisma "The Lancet" chińscy naukowcy. Obiecujące, wstępne wyniki po 28 dniach testów to jednak dopiero początek drogi, przez następne miesiące trzeba będzie poddać testom, badać i analizować stan zdrowia kolejnych ochotników. Następna faza testów będzie musiała też potwierdzić, że reakcja układu odpornościowego zaszczepionych osób zapewnia faktyczną odporność na zakażenie SARS-CoV-2.

15:02 Przez pandemię we Włoszech wykształcił się nowy zawód

Specjalista ds. przestrzegania zasad walki z epidemią - to nowy zawód, na który rośnie zapotrzebowanie we Włoszech. Kontrolerzy regulujący napływ ludzi potrzebni są w sklepach, centrach handlowych, urzędach i na plażach. Oferowane są już kursy dla kandydatów.

14:51 Możliwa wizyta w Urzędzie Pracy w Warszawie

Od 25 maja stołeczny Urząd Pracy uruchomił możliwość bezpośredniej obsługi interesantów. W związku ze stanem epidemii bezpośrednia obsługa mieszkańców będzie odbywała się w ograniczonym zakresie.

14:45 W Iranie otwarto sanktuaria religijne

W Iranie ponownie otwarto w poniedziałek główne sanktuaria szyickie w Teheranie, Meszhedzie i mieście Kom, które zamknięto w marcu w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Epidemia Covid-19 pochłonęła w tym kraju ponad 7 tys. ofiar.

14:36 Wstrzymano wydobycie w kopalni Darków

W kopalni Darków koło Karwiny na wschodzie Czech, gdzie są zakażeni koronawirusem, wstrzymano wydobycie węgla - powiadomił w poniedziałek hetman (wojewoda) kraju morawsko-śląskiego Ivo Vondrak. Epidemiolodzy podali, że zakażonych jest 221 górników i członków ich rodzin.

14:30 Odwołanie koszykarskich rozgrywek

Z powodu pandemii koronawirusa rywalizacja w sezonie 2019/20 w koszykarskiej Eurolidze i Pucharze Europy nie zostanie dokończona - poinformowano w poniedziałek. Zdecydowano zakończyć rozgrywki bez wskazywania zwycięzców.

14:22 Nie będzie ostrych restrykcji przy drugiej fali epidemii w Belgii

Przy ewentualnej drugiej fali zakażeń koronawirusem nie będzie tak daleko idących restrykcji jak na początku pandemii - zapowiedział minister spraw wewnętrznych Belgii Pieter De Crem. Poniedziałkowe, najnowsze dane potwierdzają stabilizację sytuacji w tym kraju.

14:18 Niemiecki rząd rozważa łagodzenie restrykcji

Rząd Niemiec rozważa złagodzenie od 6 czerwca restrykcji związanych z pandemią, rekomenduje jednak zachowanie dystansowania społecznego oraz ograniczenie liczby osób, które mogą brać udział w spotkaniach - podał w poniedziałek Reuters, powołując się na dziennik "Bild".

14:11 We Francji na kryzysie tracą młodzi

We Francji osoby do 25 lat stanowią grupę, która najbardziej ucierpiała z powodu kryzysu na rynku pracy wywołanego przez Covid-19. Rząd obawia się, że absolwenci 2020 roku staną się "pokoleniem straconym" z powodu epidemii - pisze w poniedziałek dziennik "Le Figaro".

14:06 Płatne koncerty w internecie?

Rewolucję w sferze organizacji koncertów - w związku z pandemią koronawirusa - proponuje sławny francuski kompozytor, wykonawca i producent muzyki elektronicznej Jean-Michel Jarre. Chce on, by internet stal się wielką salą koncertową.

13:57 Koronawirus w Holandii

Odnotowaliśmy drugi przypadek osoby, która najprawdopodobniej zainfekowała się koronawirusem poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami na fermie norek - poinformowała w poniedziałek holenderska minister rolnictwa Carola Schouten.

13:48 Koronawirus w Korei Południowej

Władze Korei Płd. zgłosiły w poniedziałek 16 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 13 przypadków lokalnych. Prezydent kraju Mun Dze In ocenił, że obecne środki kwarantanny są wystarczające, by poradzić sobie z nowymi infekcjami na takim poziomie - podała agencja Yonhap.

13:40

13:32 Korki na granicy z Czechami

1,5 godziny trzeba czekać na odprawę przy wjeździe do Czech na przejściu w Kudowie Zdroju. 

Jak dowiedział się nasz reporter, powodem jest szczegółowa kontrola przeprowadzana przez naszych południowych sąsiadów, a także kolizja w pobliżu przejścia. Ruch w tym miejscu odbywa się wahadłowo. 

13:26 Koronawirus w Portugalii

Tysiące mieszkańców Portugalii spędziło weekend na plażach tego kraju pomimo obowiązujących do 6 czerwca zakazów i ograniczeń dotyczących korzystania z kąpielisk. Masowe udawanie się na plażę Portugalczyków wynikało głównie z utrzymujących się od czwartku upałów.

13:10 Znoszenie obostrzeń w Australii

Dzieci wróciły do szkół w poniedziałek w australijskich stanach Nowa Południowa Walia i Queensland; jest to część rządowego planu stopniowego odchodzenia od ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, która wydaje się w tym kraju opanowana - informuje Reuters.

13:08 W opolskim do szkoły wróciło 10 proc. uczniów

Według wstępnych danych, w poniedziałek na terenie województwa do szkół wrócił niemal co dziesiąty uczeń klas 1-3 - powiedział PAP Michał Siek, opolski kurator oświaty.

13:06 Łagodzenie restrykcji w Grecji

W ramach łagodzenia restrykcji wywołanych pandemią koronawirusa od poniedziałku ponownie otwarto w Grecji zakłady gastronomiczne oraz przywrócono możliwość korzystania z połączeń promowych i lotniczych między stałym lądem a wyspami na morzach Egejskim i Jońskim - poinformowały greckie media.

12:54 Boris Johnson broni swojego doradcy

Złamał zasady lockdownu, a Boris Johnson go broni. Główny doradca brytyjskiego rządu przewiózł 4-letniego syna i żonę zarażoną koronawirusem 400 kilometrów na farmę rodziców. Dominic Cummings ewidentnie popełnił błąd, ale zamiast uderzenia się w piersi, Brytyjczykom zafundowano nowy rozdział "Folwarku Zwierzęcego", a w nim dalsze przygody równych i równiejszych. 

Zobacz również:

12:50 Koronawirus w przedszkolu w Wielkopolsce

Służby sanitarne potwierdziły koronawirusa w przedszkolu w Stobnie Siódmym w powiecie kaliskim. To pierwszy potwierdzony przypadek w placówce oświatowej - poinformował dyrektor Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kaliszu Marek Stodolny.

Zakażona została osoba z obsługi przedszkola. Placówka została zamknięta. Od niedzieli 10 pracowników przedszkola oraz pięcioro dzieci wraz z rodzinami objęto kwarantanną i zakwalifikowano do badań.

12:47 Japonia

Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił zniesienie stanu wyjątkowego ze względu na pandemię koronawirusa na ostatnich obszarach kraju, w tym w Tokio. W ciągu półtora miesiąca Japonii udało się niemal w pełni opanować szerzenie się patogenu - ocenił.

Abe zastrzegł na konferencji prasowej, że restrykcje mogą zostać przywrócone, jeśli liczba infekcji ponownie wzrośnie. Oświadczył również, że rząd planuje dwa pakiety stymulacji gospodarczej o wartości ponad 200 bln jenów (1,85 bln USD).

W całym kraju wykryto łącznie 17,2 tys. przypadków infekcji i 853 zgony na Covid-19, uwzględniając ok. 700 zakażeń na statku wycieczkowym Diamond Princess - podała agencja Kyodo.

12:45 Szpital Wolski w Warszawie

W ubiegłym tygodniu zdiagnozowano koronawirusa u 62 osób w Szpitalu Wolskim na jednym z oddziałów wewnętrznych. Dwa pawilony szpitalne są dezynfekowane - przekazała rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Wśród zakażonych znalazło się 29 osób z personelu medycznego i 33 pacjentów. Pracownicy szpitala przebywają na kwarantannach domowych, a ich stan jest stabilny. Zarażeni pacjenci zostali przewiezieni do szpitala MSWiA na warszawskim Mokotowie.

12:41 Urząd marszałkowski w Białymstoku

Do siedmiu wzrosła liczba pracowników urzędu marszałkowskiego w Białymstoku zakażonych koronawirusem - poinformował marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. 56 osób jest w kwarantannie. Sytuacja jest opanowana - ocenił marszałek.

Pierwszy przypadek koronawirusa wśród pracowników urzędu marszałkowskiego potwierdzono przed tygodniem.

12:37 Badania ws. zasłaniania ust i nosa

Międzynarodowy zespół naukowców potwierdza, że przesłanianie ust i nosa, nie tylko specjalistycznymi maseczkami, ale także zwykłymi tkaninami, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka transmisji koronawirusa. Wyniki badań, opublikowane na łamach czasopisma "Annals of Internal Medicine" wskazują na to, że choć zwykłe maseczki nie zatrzymują samych wirusów, ograniczają rozprzestrzenianie się wydzielanego przez nas aerozolu, w którym te wirusy się przenoszą. W ten sposób ograniczają zanieczyszczenie zarówno powietrza, jak i powierzchni, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych.

12:32 Uciekł z dziećmi do lasu, by przetrwać epidemię

W Kraju Nadmorskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie po dwóch dniach poszukiwań odnaleziono w lesie trójkę dzieci i ich 39-letniego ojca. Okazało się, że ojciec zamierzał przetrwać w lesie z dziećmi epidemię koronawirusa.

Dzieci zostaną zabrane przez służby opiekuńcze. Ich życiu i zdrowiu nic nie zagraża, ale są wątpliwości dotyczące warunków, w jakich żyły. Ojciec dzieci nie został zatrzymany.

12:32 Mandat za objęcie narzeczonej

400 euro kary otrzymał mieszkaniec miasta Pawia w Lombardii na północy Włoch za to, że na ulicy objął swoją narzeczoną - podał lokalny dziennik. Oboje mieli maseczki. Policjanci wyjaśnili jednak, że osoby, które nie mieszkają razem, muszą zachować dystans.

12:15 Co z wynagrodzeniem nauczycieli za "konsultacje"?

Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" uważa, że przepisy dotyczące prowadzenia od poniedziałku przez nauczycieli "konsultacji" z uczniami są nieostre, nie wiadomo m.in. jaki ma być wymiar tych konsultacji oraz jak mają być wynagradzani nauczyciele za ich prowadzenie.

11:53 Luwr

10,5 mln wirtualnych odwiedzin, odnotowanych w ciągu 71 dni (od 12 marca do 22 maja), to niewiele mniej niż w całym 2019 roku, kiedy muzeum fizycznie odwiedziło 14,1 mln osób. Władze muzeum zachęcają do dalszych wizyt online. Placówka jest zamknięta dla zwiedzających z powodu obostrzeń obowiązujących w regionie paryskim Ile-de-France w związku z Covid-19.

11:30 KO składa wnioski o wotum nieufności wobec Szumowskiego, Ziobry i Kamińskiego

Wnioski o wotum nieufności wobec szefów trzech resortów składa Koalicja Obywatelska. Chodzi o ministra zdrowa Łukasza Szumowskiego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Jak oświadczył lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka: wnioski te składane są "wobec najbardziej skompromitowanych ludzi tej władzy, którzy domykają układ zamknięty pozwalający tym ministrom pozostać bezkarnymi".

11:29 Apel francuskich lekarzy

Lekarze i inni pracownicy służby zdrowia we Francji w opublikowanym liście otwartym do prezydenta Emmanuela Macrona apelują o reformę służby zdrowia, a sytuację krajowych szpitali w czasie pandemii Covid-19 nazywają "katastrofalną".

11:27 400 osób na meczu piłki nożnej

Pomimo zakazu gromadzenia się, w okolicach stadionu w Strasburgu pojawiło się wczoraj blisko 400 osób, aby obejrzeć mecz piłki nożnej. Policja wszczęła śledztwo w sprawie ustalenia organizatorów nielegalnego spotkania.

We Francji z powodu pandemii koronawirusa obowiązuje zakaz gromadzenia się powyżej dziesięciu osób.

Od kilku dni jednak w mediach społecznościowych pojawiały się informacje o planowanym nielegalnym spotkaniu między dwiema dzielnicami Strasburga. Policja została zaalarmowana przez mieszkańców już w trakcie meczu. Zabezpieczono materiał z miejskiego monitoringu, co ma pomóc w ustaleniu uczestników.

11:26 Szpitale jednoimienne

W kwestii szpitali jednoimiennych rozważana jest m.in. opcja, by połowa szpitala funkcjonowała znów jako placówka wielooddziałowa, a połowa łóżek pozostała dla pacjentów chorych na Covid-19; w najbliższych dniach poinformujemy o decyzji - przekazał rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podkreślił na konferencji, że to nie jest tak, że szpital jednoimienny zmienia swoje przeznaczenie z dnia na dzień. Oczywiście obowiązują procedury, takie jak dezynfekcja całego szpitala i powolne przywracanie obowiązków w ramach szpitala wielooddziałowego. To nie jest tak, że dzisiaj szpital jednoimienny jeszcze istnieje, a jutro tego szpitala jednoimiennego nie ma (...) to jest proces stopniowy - podkreślił rzecznik MZ.

10:53 Śląsk

Ponad 50 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono minionej doby wśród górników trzech spółek węglowych. Ogółem w poniedziałek rano zakażonych było 3376 górników z kilkunastu kopalń. Wczoraj było to 3323 osób.

10:31 Rosja

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji przekroczyła sięgnęła 353 427, po wykryciu w ciągu ostatniej doby 8946 nowych infekcji. Od soboty zmarło 92 pacjentów z Covid-19, przez co łączna liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 3633.

Rosyjscy obrońcy praw człowieka i adwokaci uruchomili projekt o nazwie Szara Strefa, w ramach którego zbierają informacje o przypadkach koronawirusa w aresztach śledczych i koloniach karnych. Jak podał w poniedziałek dziennik "Kommiersant", działacze uzupełniają oficjalne statystyki ogłaszane przez służby więzienne o informacje otrzymywane od skazanych i ich bliskich. 

10:21 20 mln dolarów zebrano podczas meczu charytatywnego

Przy okazji charytatywnego meczu golfowego w Hobe Sound na Florydzie zebrano 20 mln dolarów. Zagrały w nim dwie gwiazdy tej dyscypliny Tiger Woods i Phil Mickelson oraz dwie sławy ligi futbolu amerykańskiego NFL Tom Brady i Peyton Manning.

Rywalizacja odbywała się w parach. Woods tworzył zespół z będącym już na sportowej emeryturze dwukrotnym mistrzem NFL Manningiem, a Brady, sześciokrotny zwycięzca Super Bowl, grał z Mickelsonem.

Górą byli Woods i Manning. Zebrane pieniądze mają pomóc ludziom dotkniętym przez pandemię koronawirusa.

10:07 Nowe dane nt. zakażonych koronawirusem w Polsce

Ostatniej doby nie zgłoszono przypadku zgonu z powodu COVID-19 - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Jest 148 nowych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (89), wielkopolskiego (18), dolnośląskiego (15), lubelskiego (10), świętokrzyskiego (4), opolskiego (4), pomorskiego (3), podlaskiego (3), lubuskiego (1), zachodniopomorskiego (1). Liczba zakażonych koronawirusem wynosi 21 440. Zmarły 996 osoby.

10:04 Znoszenie kolejnych obostrzeń

Niewykluczone, że we wtorek rząd ogłosi kolejne etapy odmrażania kolejnych sektorów gospodarki. Tym razem będzie to rozrywka i rekreacja - dowiedział się reporter RMF FM.

10:00 Protest właścicieli siłowni i klubów fitness na Słowacji

Na Słowacji trwa protest właścicieli klubów fitness, którzy żądają ich otwarcia w ramach znoszenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Protestujący grozili zablokowaniem autostrad. Według słowackich mediów skończyło się na częściowej blokadzie wjazdu do Bratysławy. Właściciele siłowni jadą wszystkimi trzema pasami autostrady z prędkością 30, 40 km na godzinę. 

09:57 Ameryka Łacińska i Karaiby

Ponad 40 tys. osób zakażonych koronawirusem zmarło w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach od początku pandemii Covid-19 - wynika z najnowszego zestawienia agencji AFP sporządzonego na podstawie oficjalnych danych z poszczególnych krajów tego regionu.

Liczba ofiar śmiertelnych w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach podwoiła się w ciągu dwóch tygodni.

Najbardziej dotkniętym pandemią państwem jest Brazylia. Do tej pory potwierdzono tam 363 211 przypadków zakażenia koronawirusem, 22 666 osób zmarło.

Na drugim miejscu, ale z dużo mniejszymi bilansami zakażonych i zmarłych, plasuje się Meksyk. Od wybuchu pandemii zdiagnozowano tam 68 620 infekcji, przy czym 7394 osoby zmarły. W Peru jest co prawda więcej zakażonych - 119 959 - ale prawie dwa razy mniej zmarłych - 3456.

Według Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) i Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (UNECLAC) kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa w tym roku w regionie pozbawi pracy 11,5 mln ludzi.

09:40 Szumowski: Drugiego lockdownu nie da się zrobić

Drugiego lockdownu już nie da się zrobić - powiedział w wywiadzie z tygodnikiem "Sieci" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyraził przy tym nadzieję, że "nawet jeśli będzie drugie uderzenie epidemii, to jednak nie będzie dramatycznie".

09:20 W Polsce wyzdrowiało w sumie 9 276 zarażonych koronawirusem

Wyzdrowiało już 9 276 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu covid-19 w szpitalach przebywa 2 268 chorych, a kwarantanną objęto 78 259 osób.

Osoby hospitalizowane nie zawsze są nosicielami koronawirusa lub chorują na covid-19. Dopiero test, którym są poddawane, daje potwierdzenie, czy są zakażone.

09:11 Ukraina

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 259 przypadków zakażenia koronawirusem, sześcioro chorych na Covid-19 zmarło, a 126 wyzdrowiało - podał ukraiński resort ochrony zdrowia. Bilans infekcji wzrósł do 21 245, zgonów do 623, a wyzdrowień do 7234.

Jak przekazało Centrum Zdrowia Publicznego, na Covid-19 zachorowało w kraju 1546 dzieci i 4112 pracowników medycznych. Ogółem największą liczbę infekcji SARS-CoV-2 potwierdzono dotąd w obwodzie czerniowieckim (3083) i w Kijowie (2652). Również w obwodzie czerniowieckim odnotowano najwięcej zgonów - 127.

08:33 Łukasz Szumowski o maseczkach

"Dzisiaj lub jutro będziemy komunikowali, od kiedy nie będzie obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej" - ogłosił na antenie Polsat News Łukasz Szumowski. Szef resortu zdrowia zastrzegł przy tym, że ostateczna decyzja zależna będzie od sytuacji epidemicznej w danym województwie.

07:07 Niemcy

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 289 zakażeń koronawirusem - podał Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych w tym kraju od początku epidemii wzrosła do 178 570. Zmarło kolejnych 10 osób zainfekowanych SARS-CoV-2.

Łączny bilans ofiar śmiertelnych w kraju wynosi 8257.

Dobę wcześniej w Niemczech na Covid-19 zmarło 31 osób zakażonych osób i odnotowano 431 infekcji.

Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej zakażeń wykryto dotychczas w Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Badenii-Wirtembergii.

06:30 Macierzyństwo w czasie pandemii

Z powodu koronawirusa pracę i opiekę nad dziećmi zmuszona jest łączyć połowa mam - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Co druga z nich przyznaje, że sprawia jej to trudności. Najczęściej pracę zdalną z opieką godzą mamy w wieku 35-44 lat.

06:19 Meksyk

215 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Meksyku - podało meksykańskie ministerstwo zdrowia. Stwierdzono także 2764 nowe przypadki infekcji.

W sumie w Meksyku na Covid-19 zmarło do tej pory 7394 osoby, a zakażonych koronawirusem jest 68 620 osób.

Organizacje pozarządowe utrzymują, że faktyczna liczba zgonów spowodowanych koronawirusem może być nawet trzy razy wyższa.

06:18 Taksówkarze

Branża taksówkarska boleśnie odczuła skutki pandemii koronawirusa. Przewóz pasażerów zmalał o 70 proc., a zadłużenie branży na koniec kwietnia sięgnęło 119,5 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Jak wyliczono, przeciętnie taksówkarz ma 25,8 tys. zł długu.

06:10 Napięcie polityczne w Brazylii

Narasta napięcie polityczne w Brazylii. Bezpośrednią przyczyną stało się ujawnienie nakazem brazylijskiego Sądu Najwyższego przez krajowe media filmu wideo, nagranego na polecenie rządu. Pokazywał on przebieg posiedzenia gabinetu Jaira Bolsonaro, na którym prezydent wyraził m.in. niezadowolenie z zarządzeń gubernatorów brazylijskich stanów w ramach walki z pandemią koronawirusa. 

05:37 Kolejny etap łagodzenia restrykcji we Włoszech

Włochy wchodzą w kolejną fazę znoszenia restrykcji, wprowadzonych w marcu z powodu pandemii koronawirusa. Otwarte zostaną siłownie, ośrodki sportowe i baseny. Wstrzymuje się z tym do czerwca Lombardia, gdzie sytuacja, choć poprawia się, jest nadal poważna.

Ograniczenia dotyczą basenów, dlatego niektóre z nich zostaną otwarte z opóźnieniem, gdyż potrzeba tam więcej czasu na dostosowanie do wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Na każdą osobę musi przypadać 7 metrów kwadratowych powierzchni basenu. Instruktorzy pływania muszą mieć maseczki. Ten wymóg budzi kontrowersje. Jego przeciwnicy wskazują na przykład na to, że osoby uczące się pływać mogą nie słyszeć dobrze głosu instruktora i wydawanych przez niego poleceń.

05:35 Turcja

W Turcji potwierdzono 32 nowe zgony wskutek zakażenia koronawirusem - poinformował minister zdrowia tego kraju Fahrettin Koca. W sumie w Turcji na Covid-19 zmarło 4340 osób.

Potwierdzono też 1141 nowych przypadków zakażenia; łącznie zainfekowanych SARS-CoV-2 w Turcji od początku pandemii zostało 156 827 osób. Wyzdrowiało 118 tys. osób.

W zestawieniu krajów o największej liczbie zakażeń Turcja zajmuje dziewiąte miejsce. Eksperci w tym kraju uważają jednak, że liczba infekcji może być znacznie wyższa od podawanej w oficjalnych danych.

Kilka dni temu minister zdrowia stwierdził, że ryzyko nowej fali zachorowań na Covid-19 w najbliższych miesiącach jest niewielkie. Zasugerował jednak, że zagrożenie będzie większe wraz z początkiem jesieni.

05:30 Chiny

Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała o 11 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wszystkie dotyczą osób, które przyjechały z zagranicy. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.

Ogólna liczba osób zakażonych w Chinach wynosi 82 985.

Od początku epidemii w Chinach zmarły 4634 osoby.


Chińskie służby medyczne stwierdziły także 40 nowych bezobjawowych przypadków zakażenia koronawirusem, które nie są zaliczane do bilansu osób zainfekowanych, dopóki nie wystąpią objawy choroby.

05:16 USA

O 638 wzrósł w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych. Łączna liczba zgonów z powodu koronawirusa w tym kraju wynosi 97 698 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore.

Poprzednio przyrost zgonów mniejszy niż tysiąc w ciągu doby odnotowano w USA w poniedziałek.

Stany Zjednoczone zajmują pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby ofiar śmiertelnych Covid-19. Przy zachowaniu obecnego trendu bilans ten przekroczy w USA 100 tys. jeszcze w maju.

Liczby (wykrywanych) przypadków i śmierci spadają w całym kraju! - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

05:15 USA zamykają granice dla cudzoziemców, którzy byli ostatnio w Brazylii

Rząd Stanów Zjednoczonych zamknął w niedzielę granice dla większości cudzoziemców, którzy w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywali w Brazylii - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Kayleigh McEnany.

McEnany wyjaśniła, że decyzja Waszyngtonu nie dotyczy przepływu handlu między obydwoma krajami. Mamy nadzieję, że będzie to tymczasowe, ale z uwagi na sytuację w Brazylii zrobimy wszystko, co konieczne, aby chronić naród amerykański- powiedział doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O'Brien.

O'Brien dodał, że Stany Zjednoczone przeanalizują możliwość zastosowania podobnych decyzji w stosunku do innych krajów z Ameryki Południowej.

Zakazem wjazdu na teren USA nie są objęte osoby posiadające zieloną kartę oraz bliscy krewni obywateli amerykańskich.

05:13 Brazylia

653 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby w Brazylii - poinformowało brazylijskie ministerstwo zdrowia. W sumie na Covid-19 w tym kraju zmarło 22 666 osób.

Potwierdzono także 15 813 nowych zakażeń, co oznacza, że w Brazylii zainfekowanych koronawirusem jest 363 211 osób. Brazylia pod względem liczby zakażeń jest druga na świecie, za USA, natomiast pod względem śmiertelności - szósta, za USA, Wielką Brytanią, Włochami, Hiszpanią i Francją.

05:09 Powrót uczniów klas I-III podstawówek do szkoły

Od dziś w szkołach podstawowych będą organizowane zajęcia dla klas I-III i konsultacje dla ósmoklasistów. Tydzień później ruszą konsultacje dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie nadal ma się odbywać nauka zdalna.

Szkoły mają funkcjonować w określonym reżimie sanitarnym. Zalecenia wydał resort edukacji, zdrowia i GIS. Zgodnie z nimi, wszyscy pracownicy szkoły - w razie konieczności - powinni być zaopatrzeni w środki ochrony osobistej. O obawach nauczycieli przeczytasz tutaj.

Według wytycznych MEN, MZ i GIS dotyczących zajęć dla klas I-III w grupie będzie mogło przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego będzie można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej jednak niż o dwoje. W miarę możliwości do grupy przyporządkowani mają być ci sami nauczyciele.