Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 168 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W ciągu ostatniej doby zmarło 568 osób. W Wielkiej Brytanii drugi dzień szczepień przeciw koronawirusowi. W Rosji rozpoczęły się szczepienia Sputnikiem V osób z grup ryzyka. Pierwszą dostawę szczepionek otrzymał natomiast Izrael. Szwedzi z kolei alarmują o dramatycznej sytuacji na oddziałach intensywnej terapii. W najnowszym raporcie Konferencja Biskupów Francji oszacowała ile dochodów stracił francuski Kościół na pandemii koronawirusa. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 67,7 mln ludzi na świecie, ponad 1,54 mln zakażonych zmarło. Najważniejsze informacje na temat przebiegu epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie zebraliśmy w naszym raporcie dnia. Dane są w nim aktualizowane na bieżąco.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Drugi dzień szczepień w Wielkiej Brytanii
  • W Rosji rozpoczęły się szczepienia Sputnikiem V osób z grup ryzyka
  • W ciągu minionej doby na Litwie zarejestrowano rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem od początku pandemii - 3128; zmarło 31 chorych na Covid-19
  • W Czechach odnotowano we wtorek 5848 nowych zakażeń koronawirusem. To największy przyrost w tym kraju od dwóch tygodni
  • W ciągu minionej doby w Niemczech wykryto 20 815 zakażeń koronawirusem i zmarło 590 osób zainfekowanych SARS-CoV-2. To największa dobowa liczba zgonów na Covid-19 od początku pandemii w tym kraju.
  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 12 168 nowych zakażeniach koronawirusem. W ciągu ostatniej doby 568 pacjentów z Covid-19 zmarło
  • Ukraiński rząd zaakceptował wprowadzenie w kraju lockdownu od 8 do 24 stycznia 2021 r.

23:20 Polityka

Sejm przyjął kilkadziesiąt poprawek Senatu do tarczy 6.0, których konsekwencją będzie rozszerzenie pomocy rządu w zw. z Covid-19 na więcej branż. Wsparcie trafić również m.in. do firm działających w kateringu, transporcie, kulturze, handlu.

22:20 USA

Pierwsze dawki szczepionek na koronawirusa zostaną przekazane władzom stanowym już w tym tygodniu, ale logistyczne plany szczepień - od szpitali po domy opieki - wciąż są pełne niewiadomych i różnią się w zależności od stanu - pisze portal CNN.

21:31 Słowacja

Słowacja wprowadza nowe obostrzenia. Przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że od przyszłego tygodnia zamknięte będą sklepy, a goście hotelowi i narciarze będą musieli mieć negatywny wynik testu na koronawirusa. Z kolei po świętach testy mają być obowiązkowe w zakładach pracy powyżej 500 osób.

21:30 Francja

14 595 zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu minionej doby we Francji - podało ministerstwo zdrowia tego kraju. Zmarło kolejnych 296 osób.

21:28 Kanada

Szczepionka na Covid-19 opracowana przez Pfizer-BioNTech została dopuszczona w Kanadzie. Dostawy spodziewane są od poniedziałku, a szczepienia mogą rozpocząć się w połowie tygodnia. Na początku preparaty otrzymają mieszkańcy domów opieki dla osób starszych i personel placówek.

20:52 Hiszpania

W Hiszpanii średnia liczba zakażeń koronawirusem spadła do poziomu z końca sierpnia - ogłosił wieczorem podczas konferencji prasowej w Madrycie minister zdrowia Salvador Illa. Dodał, że obecnie na 100 tys. mieszkańców notowane są średnio 193 przypadki infekcji.

20:02 Atak hakerski

Europejska Agencja Leków (EMA) stała się celem cyberataku - poinformowano na stronie EMA. Nie podano żadnych dalszych informacji oprócz tego, że w sprawie toczy się śledztwo. EMA jest agencją UE odpowiedzialną m.in. za zatwierdzanie szczepionek przeciwko Covid-19.

19:56 Turcja

Turcja jest gotowa zakupić od Rosji szczepionkę przeciwko koronawirusowi, jeśli będzie ona spełniała kryteria Ankary - powiedział turecki minister zdrowia Fahrettin Koca. 

Wycofał się tym samym ze swoich wcześniejszych słów, w których wykluczył możliwość zakupu szczepionki od Moskwy.

19:55 Pieniądze

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa powiedziała, że oczekuje iż zamrożenie spłat kredytów krajów biednych związane z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa zostanie przedłużone do końca 2021 roku.

19:54 Wielkopolskie

W Wielkopolsce wolnych jest prawie 1,4 tys. łóżek covidowych i 115 respiratorów - poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Minionej doby w regionie potwierdzono ponad 1,2 tys. nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

19:53 Finlandia

Dwie trzecie Finów ma zamiar poddać się szczepieniom przeciwko Covid-19, jeśli takie będzie zalecenie. Podczas pierwszej fali epidemii na wiosnę gotowość wyraziło 70 proc. badanych - wynika z opublikowanego sondażu.

19:47 Portugalia

Rząd Portugalii zniósł obowiązujący od listopada zakaz podróżowania pomiędzy powiatami z powodu zagrożenia epidemicznego. W popołudniowym oświadczeniu gabinet Antonia Costy odnotował, że dzienna liczba zgonów wskutek Covid-19 wciąż utrzymuje się na “wysokim" poziomie 70 przypadków.

Zobaczcie na wykresach, jak wyglądała liczba zachorowań, wyzdrowień i zgonów na przestrzeni ostatnich miesięcy w różnych państwach. 

19:46 Śląskie

W woj. śląskim w środę zajęta była mniej niż połowa łóżek przeznaczonych dla chorych na Covid-19 w szpitalach I, II i III poziomu - wynika z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Zajęte było również 58 proc. respiratorów.

19:30 Francja

Kościół katolicki z powodu pandemii Covid-19 utracił od 30 do 40 proc. dochodów w 2020 roku, czyli około 90 mln euro - poinformowała Konferencja Biskupów Francji (CEF) w swoim raporcie.

19:20 Kujawsko-Pomorskie

W województwie kujawsko-pomorskim wolnych jest 630 łóżek covidowych i 54 respiratory - poinformował urząd wojewódzki w Bydgoszczy. Ostatniej doby w regionie potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 1101 osób.

18:55 Szwecja

Oddziały intensywnej terapii w Sztokholmie z powodu dużej liczby pacjentów z Covid-19 są zapełnione niemal w 100 proc. W środę dostępnych było jedynie 8 na 159 łóżek z respiratorami. Władze regionu zwróciły się do rządu o pomoc.

18:30 Izrael

Izrael otrzymał pierwszą dostawę szczepionek przeciw Covid-19 firmy Pfizer. Premier Benjamin Netanjahu zapowiedział, że chce być pierwszym zaszczepionym Izraelczykiem, aby zachęcić innych do przyjęcia szczepionki.

18:20 Kanada

Pierwsza szczepionka na Covid-19 została w środę dopuszczona do stosowania w Kanadzie. Jest to szczepionka Pfizer-BioNTech - poinformował komunikat federalnego resortu zdrowia.

Cytat

Szczepionka jest skuteczna w ok. 95 proc. Była dobrze tolerowana przez uczestników testów i nie ma wobec niej istotnych zastrzeżeń co do bezpieczeństwa. Ocena relacji między korzyściami a ryzykiem jest dla szczepionki Pfizer-BioNTech korzystna
napisano w komunikacie Health Canada, federalnego resortu zdrowia

18:18 Małopolskie

W województwie małopolskim wolnych jest 1830 łóżek dla pacjentów z Covid-19 i 180 respiratorów - podał urząd wojewódzki w Krakowie. Ostatniej doby w regionie potwierdzono zakażenie koronawirusem u 564 osób.

18:17 Brazylia

Brazylijski rząd poinformował, że w styczniu lub w lutym będą mogły rozpocząć się w całym kraju szczepienia przeciwko koronawirusowi. Firma Pfizer ma przeznaczyć dla Brazylii 70 mln dawek szczepionki.

17:58 Zachodniopomorskie

W Zachodniopomorskiem w środę zajętych jest 981 z 1445 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19 - poinformował na swojej stronie internetowej Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

17:57 Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 533 zgony z powodu Covid-19 oraz wykryto 16 578 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował południu brytyjski rząd.

17:54 Świętokrzyskie

W świętokrzyskich szpitalach wolnych pozostaje 809 łóżek i 71 respiratorów dla pacjentów z Covid-19. Łącznie dla wszystkich chorych przygotowano 1498 miejsc - przekazał Świętokrzyski Urząd Wojewódzki.

17:53 Włochy

499 osób zmarło we Włoszech tej doby na Covid-19, zanotowano 12 756 nowych zakażeń koronawirusem - to dane z biuletynu Ministerstwa Zdrowia. W porównaniu z wtorkiem spadła liczba zarówno zgonów, jak i infekcji. Wykonano też mniej testów - 118 tys.

17:30 Pomorskie

W pomorskich szpitalach wolnych jest 831 łóżek i 49 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów chorych na Covid-19 - podały wojewody. Tego dnia w regionie potwierdzono 933 przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

17:17 Szczepionki

W związku z dużym zainteresowaniem i licznymi pytaniami placówek medycznych zainteresowanych realizacją szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, NFZ wydłuży konsultacje dla podmiotów do piątku.

17:15 Lubuskie

W woj. lubuskim w szpitalach dla pacjentów z Covid-19 jest przygotowanych 1307 łóżek. W środę zajętych było 549 z nich. Na 92 łóżka z respiratorami pacjenci byli leczeni na 44 - poinformował dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

17:13 Dolnośląskie

W dolnośląskich szpitalach zajętych jest 1396 łóżek z 2860 przeznaczonych dla pacjentów chorych na Covid-19. Wolnych pozostaje 69 respiratorów - przekazał Dolnośląski Urząd Wojewódzki.

16:30 Warmińsko-mazurskie

W szpitalach woj. warmińsko-mazurskiego wolne są 454 łóżka i 40 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów chorych na Covid-19 - poinformowały po południu służby wojewody.

16:19 Ukraina

Ukraiński rząd zaakceptował wprowadzenie w kraju lockdownu od 8 do 24 stycznia 2021 r. Premier Denys Szmyhal podkreślił, że system opieki zdrowotnej na Ukrainie na razie wytrzymuje obciążenie, jednak konieczne będzie zaostrzenie restrykcji przeciwepidemicznych po świętach.

16:05 Dolnośląskie

Punkt pobrań osocza od osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, uruchomiono w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym w Jeleniej Górze. O oddawanie osocza zaapelował marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

15:33 Wielka Brytania

Brytyjska agencja ds. regulacji leków poinformowała w środę, że pilnie bada doniesienia o dwóch poważnych, niepożądanych reakcjach na stworzoną przez firmy Pfizer-BioNTech szczepionkę przeciw Covid-19 u osób, które miały w przeszłości alergie.

15:00 Włochy

Do 242 wzrosła we Włoszech liczba lekarzy zmarłych od początku pandemii w wyniku zakażenia koronawirusem. Ten najnowszy bilans ogłosiła w środę federacja Izb Lekarskich z całego kraju. W drugiej fali pandemii zanotowano do tej pory 63 zgony wśród medyków.

Od wtorku zmarło pięciu następnych lekarzy, między innymi anestezjolog, dentysta, okulista i diabetolog.

14:40 Włochy

4-letnie dziecko z Mediolanu było zakażone koronawirusem już w listopadzie zeszłego roku - ustalili włoscy naukowcy. To kolejne potwierdzenie, że Sars-CoV-2 krążył w Italii na kilka miesięcy przed oficjalnym potwierdzeniem pierwszego przypadku w lutym.

14:30 Tajlandia

Tajlandia zdecydowała, że o jej specjalne wizy turystyczne mogą się odtąd ubiegać obywatele wszystkich krajów, niezależnie od panującej w nich sytuacji epidemicznej. Zagranicznych gości nadal obowiązuje 14-dniowa kwarantanna w jednym z certyfikowanych przez rząd hoteli.

14:04 Wielka Brytania

Osoby, u których w przeszłości wystąpiły silne reakcje alergiczne, nie powinny przyjmować szczepionki przeciw Coviv-19 stworzonej przez firmy Pfizer i BioNTech - ostrzegł brytyjski regulator leków.

13:18 Chińska szczepionka - co o niej wiadomo

Pierwsza chińska szczepionka przeciwko Covid-19 o nazwie CoronaVac zostanie wkrótce wyeksportowana do Indonezji. Wciąż jednak nie opublikowano wyników badań trzeciej fazy tego preparatu. Ma to nastąpić najpóźniej w połowie grudnia - informuje BBC.

Poza Indonezją szczepionka ma być dostarczana do Turcji, Brazylii i Chile. CoronaVac wytwarzana jest metodą tradycyjną. Jest to preparat uzyskany na bazie inaktywowanych wirusów, w którym wykorzystano zabite cząstki wirusa. Po wprowadzeniu do organizmu wywołują one reakcje odpornościową, podobnie jak wiele innych od dawna stosowanych tradycyjnych szczepionek.

12:22 Rosja

26 190 nowych zakażeń koronawirusem i 559 zgonów potwierdzono w Rosji w ciągu minionej doby. W Rosji trwają już szczepienia rodzimą szczepionką Sputnik V.

Chociaż nie przeszła ona jeszcze ostatniej, trzeciej fazy testów, została dopuszczona do użytku dla osób z grup ryzyka takich jak lekarze, nauczyciele czy pracownicy służb komunalnych.

11:53 Litwa

W ciągu minionej doby na Litwie zarejestrowano rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem od początku pandemii - 3128; zmarło 31 chorych na Covid-19.

Od początku pandemii w kraju zarejestrowano 80 556 przypadków SARS-CoV-2. Z powodu Covid-19 na Litwie zmarły już 704 osoby, a z powodu współistnienia infekcji koronawirusowej z innymi chorobami - kolejne 348 osób.

Od środy na Litwie obowiązują nowe ograniczenia związane z kwarantanną. Opuszczać miejsca zamieszkania można tylko udając się do pracy (jeżeli nie ma możliwości pracy zdalnej), do sklepu i w celach zdrowotnych. Zabronione są kontakty więcej niż dwóch rodzin. Wprowadzone zostały dalsze obostrzenia w handlu.

 

11:45 Włochy

Ze względu na Covid-19 w stołecznym włoskim regionie Lacjum restauracje i bary powinny być zamykane o godz. 18.00 aż do wiosny. Tak uważa szef lokalnych władz medycznych Alessio D'Amato. Jego zdaniem przez trzy następne miesiące musi też obowiązywać godzina policyjna.

"Wirus krąży, wskaźnik zakaźności nie jest pod kontrolą, a na kampanię szczepień trzeba czasu" - dodał D'Amato.

10:40 Nowe dane

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12168 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W ciągu ostatniej doby zmarło blisko 600 osób: 133 z powodu Covid-19, 435 miały choroby współistniejące.


10:04 Czechy

W Czechach odnotowano we wtorek 5848 nowych zakażeń koronawirusem. To największy przyrost w tym kraju od dwóch tygodni. Dzienna liczba zgonów nie przekracza ostatnio 100. W poniedziałek przybyło 79 zgonów, a we wtorek - 50.

Rząd czeski w poniedziałek nie zdecydował się na szerokie ograniczenia, tłumacząc, że przy podejmowaniu decyzji uwzględniane są jeszcze inne czynniki poza stanem zagrożenia epidemicznego. Wprowadzono natomiast obowiązujące od środy restrykcje dotyczące działalności restauracji, barów i kawiarni. Mogą funkcjonować do godz. 20 i o tej samej porze muszą być zamykane okienka wydające zamówione potrawy i napoje, których nie wolno konsumować na miejscu.

Kategoryczny zakaz konsumpcji obowiązuje także na jarmarkach i targach przedświątecznych. Przywrócono zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

08:41 Zakaz lotów zatwierdzony

Od środy do 31 grudnia obowiązuje zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do 9 państw, w tym m.in. USA, z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork, a także do Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji. Na liście nie ma krajów z UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i strefy Schengen.

W środę weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 7 grudnia br. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

07:59 Ekspert radzi

Przez 5-10 minut co godzinę trzeba w czasie epidemii wietrzyć mieszkania, bo brak wymiany powietrza może mieć ogromny wpływ na szerzenie się koronawirusa w domach - taką rekomendację przedstawił ekspert Gaetano Settimo z włoskiego Instytutu Służby Zdrowia. Według włoskich statystyk do większości zakażeń dochodzi podczas rodzinnych spotkań.


07:07 Niemcy

W ciągu minionej doby w Niemczech wykryto 20 815 zakażeń koronawirusem i zmarło 590 osób zainfekowanych SARS-CoV-2. To największa dobowa liczba zgonów na Covid-19 od początku pandemii w tym kraju.

Najgorsza sytuacja panuje w graniczącej z Polską Saksonii, której władze we wtorek zapowiedziały wprowadzenie pełnego lockdownu, włącznie z zamknięciem szkół i większości sklepów. Wyższe niż w reszcie kraju liczby infekcji notuje się też w Berlinie, Turyngii i Bawarii.

07:04 Ferie a luki w prawie

Przygotowania do wyjazdów dzieci na ferie trwają w najlepsze - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta wskazuje, że mimo że nie wolno prowadzić usług hotelarskich (poza wyjazdami służbowymi), rozporządzenie rządowe ws. ferii zimowych zezwala na organizację wyjazdów sportowych na czas zawodów bądź zgrupowań.


06:45 USA

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował we wtorek w nocy, że w ciągu ostatniej doby w USA obecność koronawirusa potwierdzono u 192 299 kolejnych osób i zarejestrowano 1404 ofiary śmiertelne wśród pacjentów chorujących na Covid-19.

Zgodnie z danymi amerykańskiej uczelni i zarazem ośrodka badawczego od wybuchu epidemii w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano łącznie 15 mln 163 278 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 286 232.

06:40 Rosja

Lekarze i nauczyciele są w grupie osób, które w Rosji mają prawo do szczepienia w pierwszej kolejności. Prezydent Putin zarządził, że szczepienia mają się rozpocząć już w tym tygodniu, choć wg nieoficjalnych przekazów informacje o gotowości szczepionki były "nieco przedwczesne".

W Moskwie szczepienia Sputnikiem V, opracowanym przez centrum im. Gamalei, rozpoczęły się już w sobotę 5 grudnia. Rosyjska szczepionka nie przeszła jeszcze trzeciego, finalnego etapu testów klinicznych, dlatego nie jest udostępniona w ramach szerokich szczepień powszechnych - podał portal Meduza.io, cytując jednego z autorów szczepionki Sputnik V - Denisa Łogunowa.


06:29 Brazylia

W ciągu ostatniej doby w Brazylii odnotowano najwyższy od miesiąca dobowy przyrost zgonów z powodu Covid-19. Liczba przypadków śmiertelnych wyniosła 842, a dobowa liczba zakażeń 51 088.

Dotychczasowy bilans zakażeń koronawirusem w Brazylii wynosi 6 mln 674 999, a bilans wszystkich zgonów - 178 159.

Brazylia jest trzecim krajem na świecie, po USA i Indiach, pod względem liczby zakażeń. Jeśli zaś chodzi o zgony z powodu Covid-19 Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych.

06:26 Ekspert radzi

Przez 5-10 minut co godzinę trzeba w czasie epidemii wietrzyć mieszkania, bo brak wymiany powietrza może mieć ogromny wpływ na szerzenie się koronawirusa w domach - taką rekomendację przedstawił ekspert Gaetano Settimo z włoskiego Instytutu Służby Zdrowia.

Jak się zauważa, pamiętać o tym należy zwłaszcza podczas zbliżających się świąt, spędzanych w domu, nawet jeśli w mniejszym gronie niż zwykle.

Według niedawno ogłoszonych badań specjalistów z Lombardii, do ponad 90 procent zakażeń dochodzi obecnie w domach i podczas rodzinnych spotkań.