W ostatnich dniach - do soboty włącznie - najwięcej nowych zakażeń potwierdzano w kopalni Zofiówka, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Łącznie w tej kopalni jest 1135 zakażonych, a w całej jastrzębskiej spółce 2757. W niedzielę spółka poinformowała, że od soboty liczba zarażonych pracowników nie zmieniła się. Grupa 217 osób, o której w niedzielę rano poinformowało Ministerstwo Zdrowia, została już uwzględniona w sobotniej statystyce spółki.

Zdecydowana większość z 263 potwierdzonych w niedzielę przez Ministerstwo Zdrowia przypadków koronawirusa w Polsce dotyczy górników z kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju.

Na Śląsku potwierdzono dzisiaj 217 zakażeń, wszystkie one dotyczą górników z kopalni Zofiówka. Przypadki te były już ujęte we wcześniejszych statystykach spółek węglowych. Według danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej w kopalni Zofiówka zarażonych jest łącznie 1 135 osób. Raporty resortu uwzględniają jednak zakażenia stopniowo: wczoraj dało to łącznie 346 przypadków. Do nich trzeba doliczyć dzisiejsze już ujawnione 217, i te, o których resort poinformuje dzisiaj po południu.

W ciągu poprzedniej doby wśród wszystkich przebadanych pracowników spółki stwierdzono tylko jedno zakażenie. Najwięcej pozytywnych wyników nadal dotyczy pracowników kopalni Pniówek, gdzie stwierdzono ich ponad 1,5 tysiąca. Z powodu koronawirusa zmarły na Śląsku dwie kolejne osoby: 91-letnia kobieta w Raciborzu i 75-latek w Cieszynie.

Górnicy stanowią obecnie 51,6 proc. spośród 9531 wszystkich osób zakażonych w województwie śląskim. 2335 osób wyzdrowiało, a 240 zmarło. Łącznie w szpitalach w regionie jest leczonych 310 osób z koronawirusem. Śląskie jest województwem o największej w Polsce liczbie potwierdzonych zakażeń.

Jastrzębska Spółka Węglowa

W ostatnich dniach - do soboty włącznie - najwięcej nowych zakażeń potwierdzano w kopalni Zofiówka, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Łącznie w tej kopalni jest 1135 zakażonych, a w całej jastrzębskiej spółce 2757. W niedzielę spółka poinformowała, że od soboty liczba zarażonych pracowników nie zmieniła się. Grupa 217 osób, o której w niedzielę rano poinformowało Ministerstwo Zdrowia, została już uwzględniona w sobotniej statystyce spółki.

Minionej doby zakażenie korona wirusem stwierdzono tylko u jednego pracownika w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowy przypadek zakażenia to pracownik kopalni Budryk. W tej chwili jest tam 9 zakażonych osób. Z kolei w zakładach Bzie i Borynia zakażonych jest po 13 osób. W kopalniach JSW testowana jest cała, ponad 20 tys. załoga. Kwarantannie poddanych zostało 212 osób.

Koronawirus w PGG

Kilkadziesiąt nowych przypadków koronawirusa potwierdzono wśród górników należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Marcel w Radlinie. Od czwartku trwają tam badania przesiewowe załogi. Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się ponad 4,9 tys. górników z trzech spółek węglowych.


Polska Grupa Górnicza to największa spółka węglowa, zatrudniająca ponad 41 tys. pracowników. W ostatnich dniach liczba osób zakażonych koronawirusem w kopalniach PGG była stabilna, natomiast w niedzielę wzrosła do 1575, wobec 1506 raportowanych dobę wcześniej.

Wzrost potwierdzonej liczby zachorowań to przede wszystkim następstwo otrzymania z laboratoriów kolejnej partii wyników badań przesiewowych wykonywanych wśród załogi kopalni Marcel (jedna z czterech części kopalni ROW). Testy potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 w kolejnej grupie pracowników. W niedzielę w tym zakładzie chorych było 84 górników, wobec 17 dobę wcześniej. 

W kopalni Marcel dziś ostatni dzień badań przesiewowych wśród górników. W przyszłym tygodniu zaplanowano druga turę testów.

W ostatnich dniach badania przesiewowe prowadzono także w należącej do PGG kopalni Ziemowit w Lędzinach, gdzie jednak jak dotąd nie zanotowano zwiększonej liczby zachorowań - w niedzielę zakażonych było 12 osób wśród ok. 4-tysięcznej załogi.

W PGG najwięcej chorych jest w kopalniach: Jankowice (672), Sośnica (460) i Murcki-Staszic (235). W rudzkiej kopalni Bielszowice, gdzie wcześniej również prowadzono badania przesiewowe, potwierdzono 71 przypadków koronawirusa. W kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych jest ich 13.

Oprócz zakładów PGG i JSW od początku epidemii zakażonych zostało także 590 górników z należącej do Węglokoksu bytomskiej kopalni Bobrek - obecnie (według danych z soboty) koronawirusa ma tam 366 osób, a 224 górników wyzdrowiało.

Niespełna 1500 osób jest na kwarantannie. To już o kilkaset mniej niż było jeszcze kilka dni temu. Część z tych, którzy zakończyli już kwarantannę, wróciła do pracy.

Od początku epidemii potwierdzono zakażenie koronawirusem 4922 górników z kilkunastu kopalń, wobec 4852 raportowanych dobę wcześniej. Łącznie w kopalniach PGG i kopalni Bobrek jest już blisko 800 ozdrowieńców. JSW nie podaje liczby osób, które wyzdrowiały z COVID-19.

W całym kraju od początku epidemii zachorowało ponad 26 tys. osób. Prawie połowa z nich już wyzdrowiała, zmarło łącznie 1155 osób.

Zobacz również: NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE Z KRAJU I ZE ŚWIATA W RELACJI RMF24