Cztery pociągi z Ukraińcami, którzy w związku z ograniczeniami wdrożonymi w ramach walki z koronawirusem nie mają możliwości samodzielnego przekroczenia granicy, wyjadą w piątek z Przemyśla do Kijowa. Taką informację przekazał ukraiński resort infrastruktury.

Ukraińskie koleje państwowe skierują do Przemyśla składy bez pasażerów. Zapewniono, że obsługa pociągów posiada odpowiednie środki ochronne.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca powiedział agencji Ukrinform, że ok. 3,5 tys. ukraińskich obywateli zgłosiło się po pomoc w organizacji wyjazdu do ojczyzny. Podkreślił też, że osiągnięto porozumienie z polską stroną w sprawie zorganizowania w sobotę przez przewoźnika SkyUp specjalnych lotów z lotniska w Warszawie do Kijowa. W ramach rozmów z polskimi władzami uzgodniono, że w razie konieczności takie rejsy lotnicze i specjalne kursy pociągów będzie można zorganizować ponownie - dodał.

Deszczyca poinformował też, że władze Ukrainy porozumiały się z polską i czeską stroną w sprawie przewiezienia obywateli Ukrainy z Czech polskim składem PKP Intercity.

Ambasador zaznaczył, że na trzech czynnych przejściach na polsko-ukraińskiej granicy: Dorohusk-Jagodzin, Hrebenne-Rawa Ruska i Korczowa-Krakowiec, ukraińscy konsulowie pomagają Ukraińcom chcącym przekroczyć granicę. Według niego, nie ma tam dużych grup oczekujących na odprawę.