"W tym roku nie przewidujemy podejmowania decyzji z dnia na dzień" - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski o rekomendacjach dot. ewentualnego zamknięcia cmentarzy 1 listopada. "Zabezpieczenia organizacyjne i zdrowotne nie uzasadniają podejmowania tak drastycznych decyzji" - dodał.

Minister Adam Niedzielski był pytany o rekomendacje dotyczące 1 listopada i ewentualnego zamknięcia cmentarzy.

Bierzemy pod uwagę bardzo wiele aspektów - to oczywiste. Ale przede wszystkim chcę powiedzieć, że sytuacja, która miała miejsce rok temu, kiedy musieliśmy praktycznie z dnia na dzień podjąć decyzję - to była sytuacja ekstraordynaryjna - powiedział Niedzielski. W tym roku nie przewidujemy podejmowania decyzji w takim nagłym trybie, z dnia na dzień, bo jesteśmy lepiej zabezpieczeni - zapewnił szef MZ.

Nie mam na myśli tylko tego, że blisko 60 procent dorosłej populacji jest zaszczepiona, ale to, że w zasadzie na poziomie każdego województwa (...) mamy przygotowane bardzo szczegółowe plany rozwoju infrastruktury - dodał.

W zależności od tego, jak będzie regionalnie wyglądało tempo wzrostu zakażeń, będą podejmowane decyzje (...) zwiększające dostępność łóżek covidowych - podkreślił minister zdrowia. Nasze zabezpieczenie organizacyjne, ale też zdrowotne - mówię o zaszczepieniu - wydaje się elementem, który nie uzasadnia podejmowania takich drastycznych decyzji - dodał jednocześnie szef MZ.

Nowe dane o koronawirusie w Polsce

684 osoby w Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. To kolejny, duży wzrost - o 62 proc. - w porównaniu z ubiegłym tygodniem. W szpitalach przebywa 1840 chorych na Covid-19.

Najwięcej, bo 149, było ich w województwie mazowieckim, a także lubelskim, gdzie zdiagnozowano 118 nowych zakażonych.

Ministerstwo przekazało również, że w ciągu ostatniej doby nie zmarła żadna osoba chora na Covid-19.