Kryzysowa sytuacja po angielskiej stronie kanału La Manche: po nagłej decyzji Francji o niewpuszczaniu samochodów jadących z Wielkiej Brytanii uwięzione zostały tam tysiące kierowców ciężarówek - w tym wielu Polaków. Paryż podjął tę decyzję w obawie przed rozprzestrzeniającą się na Wyspach nową, bardziej zaraźliwą odmianą koronawirusa. Wieczorem Brytyjczycy i Francuzi ogłosili zawarcie porozumienia ws. przywrócenia ruchu przez kanał La Manche. Skuteczność swoich szczepionek przeciwko nowej mutacji sprawdzają Pfizer i Moderna. W Unii Europejskiej trwają tymczasem przygotowania do rozpoczęcia 27 grudnia operacji szczepień. W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepieni będą pracownicy służby zdrowia: do tej pory zgłosiła się jednak niespełna jedna trzecia wszystkich wykonujących zawody medyczne w naszym kraju.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Resort zdrowia poinformował dzisiaj o 7 192 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 309 chorych na Covid-19. Aktualny bilans pandemii w naszym kraju to 1 214 525 potwierdzonych zakażeń i 25 783 ofiary śmiertelne.

* Duże placówki, jak Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie czy Uniwersytecki w Krakowie, ale i małe, jak szpitale w Sanoku czy Kutnie, znalazły się na liście 73 lecznic, w których 27 grudnia należy spodziewać się pierwszych szczepień personelu medycznego przeciwko Covid-19. PEŁNĄ LISTĘ placówek publikujemy TUTAJ >>>>  

* Wielu Polaków mieszkających na co dzień na Wyspach nie wróci do kraju na święta. Od północy obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych na terytorium Wielkiej Brytanii. Ci, którzy zdążyli przyjechać do kraju, mogą wykonać darmowe testy na koronawirusa.

* Tysiące kierowców ciężarówek - w tym wielu Polaków - utknęły w Wielkiej Brytanii po nagłej decyzji Francji o całkowitym wstrzymaniu przewozów drogowych z tego kraju.

"Stoję tu już 36 godzin. Zero toalet, zero pomocy, zero informacji. Polski rząd się nami nie interesuje. Armagedon się tutaj dzieje" - relacjonował w rozmowie z RMF FM uwięziony po angielskiej stronie kanału La Manche pan Grzegorz.

Po południu na spotkaniu ministra infrastruktury z transportowcami zapadła decyzja o pomocy dla polskich kierowców. WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ >>>>

Wieczorem natomiast Brytyjczycy poinformowali o zawarciu z Francuzami porozumienia ws. przywrócenia ruchu przez kanał La Manche. O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ TUTAJ >>>> 

* Pfizer i Moderna sprawdzą, czy produkowane przez nich szczepionki przeciw Covid-19 są skuteczne również w przypadku nowej, bardziej zaraźliwej mutacji koronawirusa, odkrytej w Wielkiej Brytanii. WIĘCEJ przeczytasz TUTAJ >>>> 

* Ugur Sahin, szef koncernu BioNTech - który we współpracy z firmą Pfizer opracował szczepionkę Comirnaty - poinformował, że w razie potrzeby szczepionka może zostać dostosowana do nowej odmiany koronawirusa w ciągu 6 tygodni. PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>>> 

* Rząd opublikował rozporządzenie ws. obostrzeń, które obowiązywać będą w naszym kraju od 28 grudnia: o szczegółach PRZECZYTASZ TUTAJ >>>> 

* Na RMF 24 transmitowaliśmy dla Was debatę ekspertów nt. szczepionki przeciwko Covid-19 i programu szczepień: dyskusję możecie obejrzeć TUTAJ >>>> 

KE opublikowała polskojęzyczne druki informacyjne dotyczące szczepionki

Komisja Europejska opublikowała polskojęzyczne druki informacyjne szczepionki przeciwko COVID-19 - przekazał prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Komisja Europejska w poniedziałek wydała zgodę na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech. Szczepienia w UE mają rozpocząć się w dniach 27-29 grudnia. To pierwsza szczepionka na Covid-19 dopuszczona do obrotu w UE. Decyzja jest konsekwencją zaleceń Europejskiej Agencji Leków (EMA), która zdecydowała wcześniej w poniedziałek o warunkowej autoryzacji szczepionki Pfizer i BioNTech przeciw Covid-19.

Jak przekazał we wtorek na Twitterze Grzegorz Cessak, Komisja Europejska opublikowała polskojęzyczne druki informacyjne szczepionki przeciwko COVID-19 Comirnaty firmy Pfizer/Biontech po weryfikacji ekspertów.

Dokument liczący 34 strony jest dostępny pod adresem: https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2020/20201221150522/anx_150522_pl.pdf.

23:19 Od 26 grudnia w Szkocji najwyższy poziom restrykcji wirusowych

Z powodu nowej odmiany koronawirusa od 26 grudnia w całej Szkocji, z wyjątkiem wysp, obowiązywać będzie najwyższy stopień restrykcji epidemicznych - ogłosiła we wtorek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon. Dodała, że być może konieczne będzie ich zaostrzenie.

22:30 Berlińczyków też będzie obowiązywała kwarantanna po powrocie z Polski

Pomimo trwającego w Niemczech lockdownu, berlińczycy mogli do tej pory wyjeżdżać na krótko do Polski, na przykład na zakupy. Teraz władze landu Berlin zdecydowały, że po wyprawach zakupowych za Odrę konieczna będzie 10-dniowa kwarantanną po powrocie - informuje we wtorek portal rbb24.

22:22 Francja

W ciągu ostatnich 24 godzin w szpitalach we Francji na Covid-19 zmarło 386 chorych; zarejestrowano 11 795 nowych zakażeń. Szczepienia przeciwko koronawirusowi nie będą obowiązkowe - zapewnił we wtorek minister zdrowia Francji Olivier Veran.

We Francji od początku pandemii na koronawirusa zmarło 61 702 chorych, a zakaziło się 2 490 946 osób - poinformowała Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

4,4 proc. wynosi obecnie odsetek testów pozytywnych na obecność SARS-CoV-2 - podała SPF, przypominając, że we Francji przeprowadzana jest rekordowa liczba testów. W piątek przeprowadzono ich 500 tys.

22:18 NAUKOWCY: MASECZKI DYSTANSU NIE ZASTĄPIĄ

Maseczki pomagają ograniczyć zasięg koronawirusa, ale bez utrzymywania społecznego dystansu mogą nie wystarczyć do przeciwdziałania zakażeniu - piszą na łamach czasopisma "Physics of Fluids" naukowcy z New Mexico State University.

Ich badania pokazują, że niezależnie od materiału, z którego wykonane są zwykłe, niemedyczne maseczki, osoba zakażona może emitować na odległość do 2 metrów wystarczająco dużo zawierającego koronawirusa aerozolu, by zakazić innych.

22:09 DON GISU ZACHĘCA do SZCZEPIEŃ

Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny, po raz kolejny nieszablonowo zachęca do prozdrowotnych zachowań. Tym razem w nagraniu "Fiddler Gisu on the Roof" do melodii z musicalu "Skrzypek na dachu" edukuje o celowości szczepień przeciw Covid-19.

21:49 ANDRZEJ DUDA: JESTEM GOTÓW SIĘ ZASZCZEPIĆ

"Jestem gotów się zaszczepić, oczywiście, i wezmę udział Narodowym Programie Szczepień - deklaruję to jasno i wyraźnie" - oświadczył w rozmowie z Polsat News prezydent Andrzej Duda.

20:57 PRZYWRÓCENIE RUCHU przez KANAŁ LA MANCHE: FRANCUZI STAWIAJĄ WARUNEK

Od północy obywatele państw Unii Europejskiej będą mogli wjechać do Francji z Wielkiej Brytanii pod warunkiem okazania negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa, wykonanego nie wcześniej niż przed 72 godzinami: o takim rozstrzygnięciu ws. przywrócenia ruchu przez kanał La Manche poinformował francuski rząd.

20:34 JEST POROZUMIENIE ws. PRZYWRÓCENIA RUCHU przez KANAŁ LA MANCHE

Wielka Brytania osiągnęła porozumienie z Francją ws. przywrócenia ruchu przez kanał La Manche. Po wcześniejszej nagłej decyzji Paryża o niewpuszczaniu jadących z Wielkiej Brytanii samochodów na Wyspach uwięzione zostały tysiące kierowców ciężarówek - w tym wielu Polaków. Francuzi zdecydowali się na ten krok w obawie przed rozprzestrzeniającą się w Wielkiej Brytanii nową, bardziej zaraźliwą odmianą koronawirusa.

19:58 RZECZNIK MŚP: LOCKDOWN MOŻE BYĆ dla NIEKTÓRYCH BRANŻ GWOŹDZIEM do TRUMNY

"Takich danych (dot. liczby upadłych firm) nie ma, ale słyszymy, że trudności są duże w tych branżach, które były zamknięte na wiosnę, a teraz są ponownie zablokowane" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Jak dodał, dla niektórych branż "jesienny lockdown (...) może być gwoździem do trumny - tym bardziej teraz, gdy ogłoszono, że do 17 stycznia w zasadzie wszystko będzie zamknięte".

Wyliczył, że najgorzej mają się: gastronomia, turystyka, branża ślubna i branża fitness.

19:49 ANDRZEJ DUDA: CZYNIMY WSZYSTKO, by POLSCY KIEROWCY na WYSPACH MOGLI WRÓCIĆ do KRAJU

"Czynimy wszystko, aby decyzja władz francuskich (o niewpuszczaniu do Francji samochodów jadących z Wielkiej Brytanii - przyp. RMF) została zmodyfikowana tak, aby transport ciężarowy, zwłaszcza ruch tranzytowy, został otwarty, co umożliwi polskim kierowcom powrót do kraju. (...) Mamy zapewnienie, że jeszcze dziś rząd francuski powinien wydać decyzję w tej sprawie" - oświadczył prezydent Andrzej Duda w nagraniu wideo opublikowanym na Twitterze:

19:43 DEBATA EKSPERTÓW nt. SZCZEPIONKI PRZECIW COVID-19: ZAPRASZAMY!

Już za kilkanaście minut - o godzinie 20:00 - rozpocznie się debata ekspercka nt. szczepionki przeciwko Covid-19 i programu szczepień, transmitowana na żywo na RMF 24 i w Onecie.

Specjaliści odpowiedzą na kluczowe pytania dot. szczepień w oparciu o naukowe ekspertyzy i dostępną wiedzę.

Zapraszamy!

19:14 WIELKA BRYTANIA ZANOTOWAŁA REKORD NOWYCH ZAKAŻEŃ

W Wielkiej Brytanii, która mierzy się z nową, bardziej zaraźliwą odmianą koronawirusa, wykryto w ciągu ostatniej doby rekordową liczbę nowych zakażeń: ponad 36 800.

Zarejestrowano w tym czasie 691 zgonów z powodu Covid-19.

19:07 WŁOCHY: JUŻ NIEMAL 70 TYSIĘCY OFIAR ŚMIERTELNYCH COVID-19

628 chorych na Covid-19 zmarło minionej doby we Włoszech. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju sięga już niemal 70 tysięcy.

Ostatniej doby potwierdzono również we Włoszech ponad 13 300 nowych zakażeń koronawirusem. Od początku pandemii zarejestrowano zaś prawie 2 miliony przypadków.

19:01 MOBILNY PUNKT SZCZEPIEŃ w KAŻDEJ GMINIE

W każdej gminie będzie mobilny punkt szczepień przeciwko Covid-19 - zapewnił na konferencji prasowej szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Cytat

W każdej gminie będzie mobilny punkt. On będzie mógł dojechać do osób, które mają ograniczoną mobilność. Oprócz tego w tej chwili we współpracy z samorządami i m.in. Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną organizujemy również dowóz osób do punktów szczepień. Tak, żeby ten proces przechodził jak najbardziej efektywnie.
Szef KPRM Michał Dworczyk

18:47 NIESPEŁNA 1/3 WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE ZGŁOSIŁA SIĘ do SZCZEPIEŃ

Do zaszczepienia przeciwko Covid-19 zgłosiło się dotąd około 300 tysięcy z mniej więcej miliona ludzi wykonujących zawody medyczne: takie dane przekazał na konferencji prasowej szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Szef rządu Mateusz Morawiecki poinformował natomiast, że "jeżeli będzie brakowało chętnych w danej grupie, to będziemy starali się zapraszać do szczepień kolejne grupy - żeby jak najmniej dawek się marnowało".

Polska zamówiła ponad 60 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19, co daje możliwość zaszczepienia ponad 30 mln ludzi.

18:17 BĘDZIE POMOC dla POLSKICH KIEROWCÓW UWIĘZIONYCH na WYSPACH

Będzie dodatkowa pomoc dla polskich kierowców, którzy utknęli po angielskiej stronie kanału La Manche: to postanowienie po spotkaniu ministra infrastruktury z przedstawicielami organizacji transportowych.

Tysiące ciężarówek uwięzione zostały na Wyspach po nagłej decyzji Francji o niewpuszczaniu samochodów z Wielkiej Brytanii.

Decyzję taką Francuzi podjęli z powodu wykrytej na Wyspach nowej, bardziej zaraźliwej odmiany koronawirusa.

18:01 O SYTUACJI PRZEDSIĘBIORCÓW w POPOŁUDNIOWEJ ROZMOWIE w RMF FM

O sytuacji polskiego biznesu w czasie pandemii koronawirusa porozmawiamy w Popołudniowej rozmowie w RMF FM z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców Adamem Abramowiczem.

Zapraszamy na transmisję!

17:49 BĘDZIE RZĄDOWA POMOC dla LOT-u

Będzie wielka zrzutka na ratowanie Polskich Linii Lotniczych LOT. Komisja Europejska zatwierdziła właśnie zasilenie spółki przez rząd kwotą ponad 2,9 mld złotych.

LOT znalazł się - jak wiele innych globalnych linii lotniczych - w fatalnej sytuacji finansowej z powodu pandemii koronawirusa, która doprowadziła do załamania ruchu.

17:11 STOKI NARCIARSKIE ZAMKNIĘTE, ale BĘDĄ WYJĄTKI

Od 28 grudnia do 17 stycznia stoki, trasy i wyciągi narciarskie będą zamknięte dla amatorów sportów zimowych. Infrastruktura pozostanie jednak dostępna dla zawodowych sportowców.

16:26 MORAWIECKI: ZA KILKA DNI ZASZCZEPIENIE PIERWSZEJ OSOBY w POLSCE

Za kilka dni zaszczepiona zostanie przeciwko Covid-19 pierwsza w Polsce osoba. Pierwsza w kraju dawka szczepionki będzie podana w szpitalu MSWiA w Warszawie - ogłosił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczył: "Narodowy Program Szczepień jest największym zadaniem logistycznym ostatnich lat".

16:13 BRUKSELA CHCE COFNIĘCIA ZAKAZÓW dot. PODRÓŻY z WIELKIEJ BRYTANII

Komisja Europejska wydała zalecania dla krajów członkowskich w związku z pojawieniem się w Wielkiej Brytanii mutacji koronawirusa. Jak informuje korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, Bruksela chce, by kraje Unii cofnęły wprowadzane w ostatnich dniach zakazy bądź ograniczenia dot. przyjmowania podróżnych z Wysp.

Zdaniem Komisji Europejskiej, zamiast zakazów lotów trzeba wprowadzić testy i kwarantannę.

16:01 POLSCY KIEROWCY UWIĘZIENI w ANGLII. APEL do RZĄDU o PILNĄ POMOC

O wsparcie dla kierowców ciężarówek z Polski, którzy utknęli w Wielkiej Brytanii, apelują do rządu organizacje transportowe. Tysiące kierowców - w tym wielu Polaków - nie mogą wydostać się z Wysp po nagłej decyzji Francji o całkowitym wstrzymaniu przewozów drogowych z Wielkiej Brytanii. Powodem decyzji Paryża jest wykrycie na Wyspach nowej, bardziej zaraźliwej odmiany koronawirusa.

Prezes związku Transport i Logistyka Polska Maciej Wroński mówi w rozmowie z RMF FM o w sumie kilkunastu tysiącach uwięzionych po angielskiej stronie kanału La Manche kierowców.

"Szacuję, że wśród tych kilkunastu tysięcy uwięzionych kierowców około kilku tysięcy może być z Polski: chociażby dlatego, że my wykonujemy prawie połowę wszystkich przewozów pomiędzy kontynentem a Wielką Brytanią" - dodaje Wroński.

Apelujący do rządu o pilną pomoc transportowcy alarmują w upublicznionym stanowisku, że "utrzymanie takiego stanu rzeczy doprowadzi do katastrofy humanitarnej, gdyż uwięzieni bez jakiegokolwiek ostrzeżenia kierowcy zawodowi zostali pozostawieni bez pomocy".

14:58 START SZCZEPIEŃ w POLSCE: ZNAMY LISTĘ SZPITALI

Szpital zakaźny w Warszawie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, ale i małe placówki w Sanoku czy Kutnie: znamy listę 73 lecznic, w których w niedzielę 27 grudnia należy spodziewać się pierwszych szczepień personelu medycznego przeciwko Covid-19.

Szczepienia wystartują, jeśli pierwsza partia 10 tysięcy dawek preparatu Comirnaty firm Pfizer i BioNTech dotrze do Polski - zgodnie z zapowiedziami - w drugi dzień świąt.

14:47 SZWAJCARIA: TRWAJĄ POSZUKIWANIA 10 TYSIĘCY BRYTYJCZYKÓW

W związku z wykryciem w Wielkiej Brytanii mutacji koronawirusa w Szwajcarii trwają poszukiwania kilku tysięcy przybyłych tam niedawno Brytyjczyków. Jak donosi "Der Spiegel", władze nakazały im - z mocą wsteczną - kwarantannę.

Każdy, kto przyjechał do Szwajcarii z Wielkiej Brytanii od 14 grudnia, musi poddać się kwarantannie do 10. dnia po przyjeździe. Dotyczy to również tysięcy urlopowiczów.

Według szwajcarskich władz, od 14 grudnia do momentu wprowadzenia w niedzielę wieczorem zakazu lotów przybyły do Szwajcarii z Wielkiej Brytanii 92 samoloty. Według szacunków, mowa jest o mniej więcej 10 tysiącach pasażerów.

14:39 SKY NEWS: OD JUTRA RUSZY TRANSPORT przez KANAŁ LA MANCHE

Porozumienie Wielkiej Brytanii z Francją ws. wznowienia ruchu towarowego przez kanał La Manche zostanie ogłoszone w ciągu najbliższych godzin, a wejdzie w życie jutro - donosi brytyjska stacja Sky News.

Według niej, porozumienie przewiduje przeprowadzanie wśród kierowców szybkich testów na obecność koronawirusa. W operacji pomagać ma brytyjska armia.

Dzisiaj rano, przypomnijmy, szefowa brytyjskiego MSW Priti Patel poinformowała, że na możliwość wjazdu do Francji czeka w angielskim hrabstwie Kent ponad 1 500 ciężarówek.

13:03 Polska oferuje pomoc

"Trudna sytuacja epidemiczna w mieście Zittau i okręgu Görlitz skłoniła nas do tego, aby zaoferować wsparcie dla niemieckich szpitali w tym przygranicznym obszarze w postaci sprzętu medycznego oraz przyjęcia części pacjentów do szpitala w Bolesławcu" - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Jak dodał, "otrzymaliśmy odpowiedź, że Niemcy na razie radzą sobie z trudną sytuacją w ramach własnych sił i środków, natomiast, jeśli sytuacja by się pogarszała, to wówczas nasi niemieccy partnerzy zgłoszą się do nas". Przekazał, że "Niemcy jednocześnie bardzo podziękowali za tę ofertę pomocy".

12:54 Protest na A2

Na wielkopolskim odcinku autostrady A2 trwa właśnie tzw. strajk włoski przedstawicieli branży targowej. Kierowcy kwadrans po 12 ruszyli nitką trasy w kierunku Warszawy.

Kierowcy jadą z najniższą dopuszczalną prędkością, na bramkach zamierzają płacić groszowym bilonem. Na wysokości Wrześni zawrócą w kierunku Poznania.

Większość firm, która tworzy usługi okołotargowe, została pominięta w przyznawaniu środków pomocowych. Poprzez protest próbujemy zmobilizować rząd do działań w naszym kierunku. My bez wsparcia nie przetrwamy - mówił reporterowi RMF FM Mateuszowi Chłystunowi Krzysztof Szofer, współorganizator akcji i właściciel firmy, która ochraniała wiele imprez targowych. Oprócz niego w akcji bierze udział kilkudziesięciu innych przedsiębiorców, których firmy od marca praktycznie nie działają.

12:48 Władze Uniwersytetu Medycznego deklarują, że się zaszczepią

"Deklaruję, że ja i moi najbliżsi współpracownicy zaszczepimy się w pierwszym możliwym terminie" - zapowiedział we wtorek rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Radzisław Kordek. Dodał, że brak masowego udziału w systemie szczepień oddali powrót do normalności.

12:40 Pomoc dla przedsiębiorców

Kolejne zwolnienia ze składek i dodatkowe świadczenia postojowe - to wsparcie z ZUS kierowane do branż wymienionych w najnowszej tarczy antykryzysowej 6.0. O zwolnienie z opłacania składek można wnioskować od 30 grudnia.

ZUS w komunikacie przesłanym PAP przypomina, że przedsiębiorcy działający w branżach oznaczonych ponad 40 kodami PKD uzyskali prawo do zwolnienia ze składek za listopad. Chodzi m.in. o handel, gastronomię, pozaszkolne formy edukacji, obiekty kultury i sportu, a także o fizjoterapeutów.

Jednym z warunków uzyskania zwolnienia jest spadek przychodu o co najmniej 40 proc. w listopadzie w porównaniu z listopadem ubiegłego roku.

Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski od 30 grudnia do końca stycznia. A do końca 2020 r. muszą pamiętać o obowiązku dostarczenia dokumentów rozliczeniowych do ZUS.

12:36 Kasyna jednak zostaną zamknięte

Rozporządzenie o nowych ograniczeniach zakłada, że od 28 grudnia, do już zamkniętych basenów i restauracji dołączą również hotele, siłownie i większość sklepów w galeriach handlowych. Na tej liście nie znalazły się kasyna. Przedstawiciele innych branż wyrażali zdziwienie tą decyzją. Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik poinformował w południe, że kasyna jednak zostaną zamknięte. "Będzie szybka nowelizacja" - zapowiedział na Twitterze.

12:16 Watykan

Z powodu częściowego lockdownu we Włoszech Watykan wprowadza zmiany w programie działalności papieża Franciszka. Najbliższe modlitwy Anioł Pański 26 i 27 grudnia oraz 1, 3 i 6 stycznia Franciszek odmówi z papieskiej biblioteki. To powrót do sytuacji z wiosny.

Watykańskie biuro prasowe w komunikacie przekazanym dziennikarzom ogłosiło, że w związku z nowymi restrykcjami wprowadzonymi w ramach walki z pandemią papież Franciszek wygłosi 25 grudnia świąteczne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi z Auli Błogosławieństw w Pałacu Apostolskim. Papież nie pojawi się zatem tradycyjnie na balkonie bazyliki, bo tego dnia we Włoszech obowiązywać będą obostrzenia tzw. czerwonej strefy z ograniczeniem możliwości wychodzenia z domu.

12:00 Niemieccy specjaliści o nowym szczepie koronawirusa

Szef niemieckiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler ocenił we wtorek, że nowy wariant koronawirusa wykryty w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie jest obecny także w Niemczech. Władze w Berlinie przedłużyły restrykcje na granicach do 6 stycznia.

Podczas konferencji prasowej w Berlinie Wieler zaznaczył jednak, że mimo wysokiego prawdopodobieństwa obecności nowej, potencjalnie bardziej zaraźliwej mutacji wirusa w Niemczech badania dotąd jej nie wykryły.

11:54 Pomoc dla przedsiębiorców

Około 10  tysięcy zarejestrowanych i działających przedsiębiorców w Krakowie spełnia kryteria przyznania bezzwrotnej dotacji w wysokości 5 tys. zł w ramach Tarczy 6.0, zwanej też tarczą branżową. Grodzki Urząd Pracy uruchomił nabór wniosków na tę pomoc.

Jak poinformował we wtorek Waldemar Jakubas, zastępca dyrektora Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, szacunki dotyczące podmiotów uprawnionych do skorzystania z tarczy zostały opracowane na podstawie danych otrzymanych z GUS.

Jesteśmy już po szkoleniach z obsługi wniosków, skompletowaliśmy nowe zespoły, które zajmą się ich rozpatrywaniem. Teraz już tylko czekamy na środki z ministerstwa i szybko przystąpimy do udzielania wsparcia krakowskim przedsiębiorcom - zapowiedział Jakubas.


11:50 Premier apeluje do Polaków

Zostań w domu na Święta, przerwanie kontaktów społecznych to najprostszy sposób na wsparcie nie tylko lekarzy, ale polskiej gospodarki; wygrajmy tę walkę dzięki solidarności i odpowiedzialności - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

"Pomagajmy sobie nawzajem, ale przede wszystkim zostańmy w domu. Przerwanie kontaktów społecznych to najprostszy sposób na wsparcie nie tylko lekarzy, ale polskiej gospodarki" - napisał szef rządu we wpisie na Facebooku.


11:41 Górnicy oddadzą osocze

Ponad 200 górników-ozdrowieńców z Polskiej Grupy Górniczej zadeklarowało dotąd chęć oddania osocza potrzebnego w leczeniu chorych na Covid-19. We wtorek ambulans centrum krwiodawstwa stanął przed kopalnią Wujek, 28 grudnia stanie przed kopalnią Murcki-Staszic, a dzień później - Mysłowice-Wesoła.

Gotowość do pomocy ze strony górników i współpraca z PGG cieszy, ponieważ są to osoby, które niemal modelowo kwalifikują się do oddawania osocza. Aby oddać osocze wystarczy, że minęło 28 dni od ustania objawów choroby lub 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku przebiegu bezobjawowego - powiedział we wtorek dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Katowicach Stanisław Dyląg.


11:40 Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Działanie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów przedłużamy do lutego, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie on funkcjonował dłużej - poinformowała we wtorek minister rodziny Marlena Maląg. Na realizację tego zadania zostanie przekazane kolejne 50 mln zł.

Szefowa MRiPS podsumowała podczas konferencji prasowej dotychczasowe działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

Zwróciła uwagę, że okres przedświąteczny jest trudny dla osób starszych. Właśnie w tym celu - przypomniała - powstała solidarnościowa inicjatywa, w której ramach działa m.in. specjalna infolinia - (22) 505-11-11. Dzięki niej osoby starsze mogą zgłosić zapotrzebowanie np. na dostarczenie produktów spożywczych czy środków ochrony osobistej.


11:13 Już niedługo Ministerstwo Zdrowia pokaże wstępną analizę śmiertelności w Polsce

Wstępna analiza przyczyn wzrostu śmiertelności w Polsce, nad którą pracują GUS, NIZP-PZH i Ministerstwo Zdrowia powinna być dostępna na przełomie 2020 i 2021 roku - powiedział w Radiu Plus we wtorek rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Główny Urząd Statystyczny w połowie grudnia na podstawie danych z urzędów stanu cywilnego podał, że od 2 do 29 listopada zmarło prawie 60 tys. osób, czyli dwa razy tyle co w podobnym okresie przed rokiem.

Rzecznik pytany o przyczyny wzrostu śmiertelności wśród Polaków stwierdził, że "covid wyjaśnia wszystko", zarówno jeśli chodzi o bezpośrednie przyczyny zgonów, jak i pośrednie. Uściślił, że w sytuacji pandemii pacjentom towarzyszy lęk, co ogranicza ich diagnostykę i wizyty w placówkach medycznych.

11:11 Hongkong

Ludzie nie powinni się obawiać szczepienia przeciw Covid-19, gdyż ryzyko wystąpienia poważnych reakcji alergicznych jest bardzo małe, podobnie jak potrącenia przez samochód w czasie przechodzenia przez ulicę - przekonywali we wtorek hongkońscy alergolodzy.

Przedstawiciele hongkońskiego Związku Alergii i Instytutu Alergologii oceniali na konferencji prasowej, że obawy dotyczące reakcji uczuleniowych na szczepionki są przesadzone - przekazała publiczna hongkońska stacja RTHK.


11:02 Koncerny nie martwią się o nową mutację koroanwirusa

Szef koncernu BioNTech Ugur Sahin zapewnił, że w razie potrzeby opracowana już szczepionka przeciw Covid-19 może zostać dostosowana do nowego wariantu koronawirusa w ciągu sześciu tygodni. Sahin uważa jednak, że taka konieczność nie zajdzie.


11:00 Pfizer i Moderna badają szczepionki pod kątem działania na nową mutację koronawirusa

Pfizer i Moderna sprawdzą, czy produkowane przez nie szczepionki przeciw Covid-19 są skuteczne również w przypadku nowej mutacji koronawirusa odkrytej w Wielkiej Brytanii - poinformowała telewizja CNN.



10:47 Nowe dane o koronawirusie w Polsce


10:13 Darmowe testy dla osób przylatujących do Polski z Europy Zachodniej

Nie tylko osoby wracające z Wysp Brytyjskich mogą wykonać darmowy test na koronawirusa. Sanepid zachęca do testowania wszystkich, którzy w ostatnich dwóch tygodniach wrócili do kraju z Europy Zachodniej. Wystarczy zadzwonić na infolinię sanepidu.

Jeżeli zgłosimy się do sanepidu, to zostanie nam wykonany test molekularny PCR - czyli najbardziej dokładny test wykrywający koronawirusa.

Samo zgłoszenie do sanepidu nie będzie oznaczyło nałożenia kwarantanny. Wiele osób może obawiać się, że zamiast na święta z rodziną trafią na kwarantannę. Nie, dopiero wynik pozytywny będzie oznaczał izolację.

Taki darmowy test mogą wykonać też obcokrajowcy, którzy przylecieli w ciągu ostatnich dwóch tygodni do polski.

Jak ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski, próbki od osób wracających z Wielkiej Brytanii poza odpowiedzią czy dana osoba jest zakażona, mają trafić do dalszych badań, by dać odpowiedź czy jest to nowy wariant koronawirusa, który dominuje w Wielkiej Brytanii.                                                                                                                                            

10:03 Odporność na Covid-19

Odporność wytworzona po zaszczepieniu na koronawirusa jest nieporównywalnie większa niż ta, jaką się uzyskuje po przechorowaniu - zaznaczył dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. prof. Grzegorz Gielerak. Zwrócił też uwagę, że koronawirus nie mutuje tak, jak wirus grypy.

Komisja Europejska w poniedziałek wydała zgodę na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech - poinformowała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Szczepienia w UE mają rozpocząć się 27-29 grudnia, w tym w Polsce 27 grudnia - informował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

We wtorek prof. Gieleraka zapytano w Programie Pierwszym Polskiego Radia, ilu Polaków powinno się zaszczepić, aby były odpowiednie efekty, oraz jak długo osoby zaszczepione zachowają odporność na zakażenie się koronawirusem.


09:46 Rosyjscy naukowcy o nowych wariantach koronawirusa

Naukowcy, którzy przebadali krążące w Rosji warianty koronawirusa, uznali, że nie tworzą one podwyższonego zagrożenia dla człowieka - powiedział we wtorek Rinat Maksiutow, szef ośrodka wirusologii Wektor działającego w Nowosybirsku.

Nie mówimy o podwyższonym zagrożeniu przy nowych wariantach koronawirusa - powiedział Maksiutow w programie telewizyjnym. Ogółem te wszystkie zmiany koronawirusa są bardzo ograniczone - dodał. Jak wyjaśnił, większość nowych mutacji różni się od siebie w stopniu, który stanowi zaledwie jedną dziesiątą procenta.

Maksiutow zapewnił, że ośrodek Wektor stale bada zmiany genetyczne krążących w Rosji odmian wirusa, by określić, czy nie pojawia się wariant bardziej niebezpieczny. Naukowcy oceniają też, czy obecnie stosowane testy są skuteczne w wykrywaniu nowych odmian.


09:18 Michał Dworczyk krytykuje działania LOT-u

Wszyscy popełniamy błędy i tę decyzję spółki w takich kategoriach traktuję - tak szef KPRM Michał Dworczyk skomentował decyzję LOT o podstawieniu większych samolotów dla Polaków przylatujących z Wielkiej Brytanii, tuż przed zawieszeniem lotów z tego kraju.

Pytany we wtorek w TVN24, czy nie trzeba było zamknąć powietrznej granicy z Wielką Brytanią szybciej niż w nocy z poniedziałku na wtorek, Dworczyk powiedział, że rząd ważył różne racje w tej sprawie.


09:16 OIOM-y w Saksonii przeciążone

Pierwsi pacjenci z Covid-19 z przeciążonych oddziałów intensywnej terapii w szpitalach w Saksonii na wschodzie Niemiec mają zostać przetransportowani we wtorek do Meklemburgii-Pomorza Przedniego - informuje rozgłośnia NDR.

Meklemburgia-Pomorze Przednie, na północnym wschodzie kraju, może przyjąć do 10 pacjentów z Saksonii. Będą oni rozdzielani między kliniki uniwersyteckie w Greifswaldzie i Rostocku oraz klinikę Suedstadt w Rostocku.


09:10 Koroanwirus stale mutuje


SARS-CoV-2 stale mutuje i istnieje wiele jego wariantów. Do lipca stwierdzono występowanie co najmniej 12 tys. "mutantów", choć mogą ich być nawet dziesiątki tysięcy, różniące się od siebie tylko jedną mutacją. Większość mutacji nie ma istotnego znaczenia; wiele jest rzadkich, niektóre szybko "wymierają".

09:08 Restrykcje w Kanadzie

Władze najludniejszej prowincji Kanady, Ontario, zapowiedziały w poniedziałek (czasu miejscowego) wprowadzenie lockdownu w związku z drugą falą pandemii koronawirusa. Ograniczenia mają wejść w życie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

08:47 Szczepienia przeciwko Covid-19 w USA

Bogaci mieszkańcy Kalifornii obiecują tysiące dolarów za to by zaszczepić się przeciwko koronawirusowi w pierwszej kolejności - donoszą amerykańskie media.

Jeden z lekarzy z Los Angeles przyznał, że ofiarowano jego placówce 25 tys. dolarów wsparcia w zamian za szczepionkę poza kolejnością. W USA priorytetowy dostęp do niej mają jedynie pracowniczy służby zdrowia.

CNN donosi o wielu podobnych przypadkach, zwłaszcza w placówkach w rejonie Hollywood, gdzie mieszkają zamożni klienci.

Myślę, że jedną z trudniejszych rzeczy jest to, że lekarze opiekujący się tymi wpływowymi osobami muszą im powiedzieć, że trzeba poczekać. Ci ludzie zwykle nie muszą na nic czekać - stwierdził lekarz z Los Angeles.

Inny medyk z Beverly Hills opowiadał o pacjentach, którzy kontaktują się z nim i mówią wprost, że pieniądze w tej sprawie nie grają roli.

Przed nieuczciwymi praktykami ostrzegał gubernator Kalifornii. Zapowiedział, że władze stanowe będą w tej sprawie stanowcze, by bogaci nie wypierali tych, którzy najbardziej potrzebują szczepionki. 


08:35 Holandia wstrzymuje loty z RPA


Holandia dołączyła do krajów, które zakazały lotów pasażerskich z Republiki Południowej Afryki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa odkrytego własnie w RPA.

501.V2 - napędza obecnie epidemię w tym kraju, który notuje wzrost liczby zakażeń, hospitalizacji i zgonów na Covid-19.


08:28 Wicepremier apeluje o zaszczepienie się

Wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin zaapelował we wtorek o przystąpienie do szczepień na Covid-19. "Chciałbym zaapelować do wszystkich, abyśmy w imię odpowiedzialności za siebie, solidarności z resztą społeczeństwa, zdecydowali się na ten krok, rekomendowany przez naukowców" - oświadczył.

Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała o autoryzacji szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech.

Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że "do wieczora 26 grudnia powinno trafić do Polski pierwsze 10 tys. dawek szczepionki przeciw koronawirusowi; do południa 27 grudnia preparat dotrze do wybranych szpitali węzłowych i tego samego dnia rozpoczną się szczepienia 10 tys. osób".


08:23 Amerykański prezydent zaszczepił się przeciwko Covid-19

Amerykański prezydent-elekt Joe Biden zaszczepił się wczoraj przeciwko Covid-19. Akcja była transmitowana w telewizji.


08:00 Koronawirus na Tajwanie

Pierwszą od 250 dni lokalną transmisję SARS-CoV-2 wykryto na Tajwanie - informuje CNN.



07:55 Szczepionka przeciwko Covid-19

Komisja Europejska dopuściła do obrotu na unijnym rynku pierwszą szczepionkę przeciw Covid19. Szczepionka firmy Pfizer/BioNTech została wcześniej zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków. Pierwsze dawki mają trafić do Polski już w tym tygodniu. Dziś, 22 grudnia o godz. 20:00 zapraszamy na transmitowaną na stronach głównych rmf24.pl i Onetu debatę ekspercką dotyczącą samej szczepionki i programu szczepień przeciwko COVID-19. Specjaliści odpowiedzą na kluczowe pytania w oparciu o naukowe ekspertyzy i dostępną wiedzę.



07:31 Ekspert o zawieszeniu lotów z Wielkiej Brytanii

Zawieszenie lotów z i do Wielkiej Brytanii w związku z potwierdzonym tam nowym wariantem SARS-CoV-2 to rozwiązanie drastyczne, ale z punktu widzenia ryzyka można powiedzieć, że to dobre rozwiązanie - podkreślił w rozmowie PAP dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Infekcje nowym wariantem koronawirusa potwierdzono także m.in. w Danii, we Włoszech, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.


07:07 Premier o pandemii w Polsce

Szczepienie jest patriotycznym obowiązkiem. Trzeba zachować zdrowy rozsądek. Nie da się przerwać łańcucha zakażeń, uruchomić gospodarki bez masowej akcji szczepień - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".

W rozmowie z "GP" premier był pytany o powody kolejnych restrykcji wprowadzanych w związku z epidemią. Szef rządu wskazał, że jedną z przyczyn takiej decyzji jest konieczność przygotowania się do akcji szczepień i na trzecią falę epidemii, "która najpewniej nam - jak i wszystkim innym - bardzo realnie zagraża". Kolejnym powodem - jak wskazał premier - jest obniżająca się czujność dość licznych grup społecznych, niestosowanie się do zaleceń sanitarnych.

Ewidentnym tego przykładem były wielotysięczne protesty, które niestety zostały zaakceptowane czy wręcz wsparte przez część polityków i mediów. Poszedł zatem jasny sygnał, że można łamać reżim sanitarny, lekceważyć zalecenia epidemiologów. A my w kluczowy czas walki z pandemią musimy wejść jak najbardziej zwarci i czujni. Styczeń i luty to miesiące wyjątkowej aktywności i ekspansji wirusów, wskazuje na to wielu ekspertów. Szczepienia na szeroką skalę rozpoczną się zapewne na przełomie stycznia i lutego. Jeśli do tego czasu wzrost epidemii nabierze niekorzystnego dla nas tempa, to będziemy mieli poważny problem - powiedział.

07:03 Problem z zapisywaniem się na szczepienia

Nie wszyscy medycy zgłaszający się na szczepienie trafiają na listy w szpitalach węzłowych. Resort zdrowia twierdzi, że to sprzeczne z wytycznymi ministerstwa - podaje we wtorek "Rzeczpospolita".

"Rz" podaje, że choć zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia na szczepienia przeciw COVID-19 w tzw. etapie zerowym mogą się zgłaszać wszyscy pracownicy ochrony zdrowia, część z nich ma problem z zapisem.

"Lekarze prowadzący prywatne praktyki bez kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia skarżą się, że rejestratorzy zapisujący na szczepienia w tzw. szpitalach węzłowych odsyłają ich do innych placówek. Kilku członków izby usłyszało, że zapisywać mogą się tylko jako pracownicy większego podmiotu, np. szpitala czy przychodni" - mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

06:44 Szczepienia przeciw Covid-19

67 proc. badanych uważa, że szczepienia przeciw COVID-19 nie powinny być obowiązkowe, a 19 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster zrealizowanego 12 grudnia dla "Super Expressu".

W sondażu przeprowadzonym na zlecenie "SE" negatywny stosunek do przymusu szczepień wyraziło 67 proc. ankietowanych. Z kolei 19 proc. badanych uważa, że szczepienia powinny być obowiązkowe.

Sondaż przeprowadził Instytutu Badań Pollster 12 grudnia br. na grupie 1067 dorosłych Polaków.


06:37 Pomoc dla dotkniętych kryzysem Amerykanów

Amerykański Kongres przegłosował pakiet gospodarczy na czas epidemii koronawirusa, który powiązano z ustawą budżetową. Przewiduje on drugą turę bezpośrednich transferów pieniężnych dla Amerykanów, tym razem w wysokości 600 USD.

Pakiet ustaw warty jest łącznie około 2,3 biliona dolarów, z czego około 900 miliardów to pakiet na czas koronawirusa, który Republikanie i Demokraci negocjowali od wakacji. W poniedziałek wieczór liczącą blisko 6 tysięcy stron ustawę przegłosowała i Izba Reprezentantów i Senat. By weszła w życie potrzebny jest podpis prezydenta USA Donalda Trumpa, który zapowiadał że go złoży.


06:35 Wolne łóżka w Polsce

Ponad tysiąc wolnych łóżek covidowych jest w województwach m.in. dolnośląskim (1358), mazowieckim (2202), łódzkim (1090), podkarpackim (1162) i wielkopolskim (1103) - ustaliła PAP.
W dolnośląskich szpitalach zajętych jest 1376 łóżek z 2734 przeznaczonych dla chorych na COVID-19. Wolnych jest też 75 z 201 respiratorów - podał Dolnośląski Urząd Wojewódzki.


06:28 Ekspert o nowym szczepie koronawirusa

Włoski specjalista chorób zakaźnych profesor Matteo Bassetti z Genui apeluje o spokój w związku z wykryciem nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem jest wokół niej "za dużo wrzawy".


06:09 Wysoka skuteczność badań

Przeciwciała klasy IgA są niezwykle skuteczne przeciwko COVID-19, wynika z badania przeprowadzonego w Paryżu przez międzynarodowy zespół mikrobiologów i wirusologów.

IgA to przeciwciała stanowiące dominującą klasę immunoglobulin w ludzkich wydzielinach śluzowo-surowiczych, np. nosowo-gardłowych. Mogą też występować w surowicy.

Dotychczas naukowcy wskazywali, że przeciwciała klasy IgA mają wysoki potencjał w diagnozowaniu zakażenia koronawirusem. Odnotowywali, że u niektórych chorych na kilka dni przed pojawieniem się objawów Covid-19 znacząco wzrastał w organizmie poziom tychże przeciwciał.


06:06 Ograniczenia w hotelach i siłowniach

Nowe rozporządzenie wprowadza szereg ograniczeń w funkcjonowaniu hoteli i siłowni. Przeczytasz o nich w naszym artykule.


05:50 Szczepienia w Polsce

Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 planowane są w Polsce na 27 grudnia. We wtorek ma zostać przekazana informacja, w których tzw. szpitalach węzłowych szczepienia będą najpierw wykonywane.


05:44 Restrykcje w Polsce

Więcej o tym, kto musi poddać się kwarantannie w Polsce, a kto jest z tego obowiązku zwolniony przeczytacie [TUTAJ].


05:31 USA

W poniedziałek w nocy uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore powiadomił, że od wybuchu epidemii w USA odnotowano już łącznie 18 mln 029 528 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 319 354.

05:22 USA

Chuck Schumer reprezentujący Nowy Jork w Senacie USA powiedział w poniedziałek, że jego stan ma otrzymać 54 mld jako wsparcie w dobie koronawirusa. W tym fundusze dla rodzin w ramach pakietu zaplanowanego na ponad 9 miliardów dolarów.


05:14 Obowiązkowa kwarantanna

Zgodnie z nowym rządowym rozporządzeniem osoby, które przekroczą granicę zewnętrzną UE do 17 stycznia będą musiały odbyć obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Z obowiązku wyłączone zostały m.in. osoby z wystawionym zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko Covid-19.

05:10 Kanada

Kanadyjski wywiad ostrzega, że obce państwa mogą próbować zakłócić dostawy szczepionek na COVID-19, m.in. po to, by naruszyć zaufanie do rządu. Kanadyjski resort zdrowia odradza kupowanie szczepionek przez Internet- mogą być fałszywe.

W ocenie Canadian Security Intelligence Service (CSIS - kanadyjski wywiad), widoczne jest zagrożenie działaniami "finansowanych przed obce rządy" podmiotów. Dotyczy to zarówno działań wymierzonych w firmy zaangażowane w dystrybucję szczepionek, jak i - przed czym wywiad ostrzegał już wcześniej - badania naukowe.