Rozporządzenie o nowych ograniczeniach zakłada, że od 28 grudnia, do już zamkniętych basenów i restauracji dołączą również hotele, siłownie i większość sklepów w galeriach handlowych. Na tej liście nie znalazły się kasyna. Przedstawiciele innych branż wyrażali zdziwienie tą decyzją. Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik poinformował w południe, że kasyna jednak zostaną zamknięte. "Będzie szybka nowelizacja" - zapowiedział na Twitterze.

Rząd od 28 grudnia wprowadza kwarantannę narodową. Rozporządzenie umożliwiające wdrożenie nowych restrykcji ukazało się wczoraj wieczorem w Dzienniku Ustaw.

Zamknięte będzie niemal wszystko, poza sklepami spożywczymi, drogeriami, bankami i aptekami. 

"Dziwna" decyzja rządu

Otwarte miały jednak pozostać kasyna. Zdziwiło to wiele osób. Przedstawiciele innych branż - na przykład restauracji - argumentowali, że oni też płacą podatki, a im rząd "nie idzie na rękę". Kasyna za to miały działać swobodnie.

Jak rząd tłumaczył utrzymanie otwarcia kasyn w czasie pandemii? Oficjalnie w wywiadach ministrowie "rozkładali ręce" i mówili, że nie wiedzą i sprawdzą to. 

Przyznam się, że nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie - tak sprawę komentował rano w TVN24 Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.  

Nasz dziennikarz Krzysztof Berenda nieoficjalnie ustalił, że powody takiej decyzji rządu były dwa. Według pierwszego legalne kasyna były świetnym źródłem podatków, których potrzeba w budżecie państwa. 

Drugi powód przedstawiał się następująco: rząd obawiał się, iż w razie zamknięcia kasyn legalnych, powstaną nagle te nielegalne - finansujące gangsterów.

Zmiana decyzji?

W południe wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przekazał, że kasyna jednak zostaną zamknięte. Jak wyjaśnił, temat funkcjonowania kasyn poruszono na posiedzeniu rządu. Zapowiedział szybką nowelizację rozporządzenia.

"Temat poruszony na posiedzeniu Rządu. Będzie szybka nowelizacja. Kasyna będą zamknięte" - napisał Wąsik na Twitterze. Deklarację wiceszefa MSWiA potwierdził również w kancelarii premiera nasz dziennikarz. 


Opracowanie: