Jestem gotów się zaszczepić i wezmę udział Narodowym Programie Szczepień; uważam, że tego wymaga w tej sytuacji zdrowy rozsądek - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Szczepienia na Covid-19 były jednym z tematów rozmowy z prezydentem w Polsat News. Szczepionka - jak na razie - jest rozprowadzana już w kilku krajach i wydaje się, że dzisiaj jest ona jedyną szansą na to, żebyśmy pokonali pandemię koronawirusa - mówił i podkreślał, że on innej szansy nie widzi.

Podkreślał, że rozmawiał w ostatnim czasie z wieloma ekspertami i lekarzami m.in. z prof. Andrzejem Horbanem, prof. Krzysztofem Simonem i prof. Jarosławem Pinkasem. Przekonanie ekspertów jest powszechne, że jedynie szczepionka jest dzisiaj tym sposobem, który pozwoli nam zażegnać pandemia koronawirusa najszybciej jak to jest możliwe - powiedział.

Duda przypomniał, że sam już chorował na Covid-19 i choć nie miał bardzo poważnych symptomów i nie było w jego przypadku zagrożenia dla jego zdrowia i życia, to przez kilka tygodni był osłabiony po chorobie i wyraźnie czuł, że nie jest to zwykła grypa.

Pytany, czy zaszczepi się publicznie przeciwko Covid-19 odparł: Jestem gotów się zaszczepić, oczywiście i wezmę udział Narodowym Programie Szczepień - deklaruje to jasno i wyraźnie.

Jak dodał, "jest tylko kwestia, w jakiej kolejności będą szczepieni ozdrowieńcy". Jeżeli będzie tylko taka możliwość, bez odbierania tej szczepionki komuś bardziej potrzebującemu, oczywiście, że się zaszczepię dlatego, że uważam, że tego wymaga w tej sytuacji zdrowy rozsądek - podkreślił Duda.

Musimy powrócić na normalną drogę funkcjonowania i rozwoju. To jest niszczące dla nas jako państwa, to jest niszczące dla nas jako społeczeństwa ta pandemia koronawirusa. Musimy jak najszybciej się jej pozbyć i uczynić wszystko, żeby ją jak najszybciej zniwelować - mówił.

Prezydent zgodził się po części z premierem Mateuszem Morawieckim, że szczepienie jest patriotycznym obowiązkiem. Jeżeli spojrzymy na to jak na sprawę państwową, a jak patrzę, choć chce bardzo mocno podkreślić - szczepienie jest nieobowiązkowe, absolutnie nieobowiązkowe, to nie jest szczepienie przymusowe. W tym sensie przenośni, że chodzi o ratowanie gospodarki, że właśnie chodzi o stabilizację państwa, że chodzi o powrót państwa na normalne tory, można powiedzieć, że w jakimś sensie jest to patriotyczny obowiązek - powiedział Duda.

Wyraził nadzieję, że dzięki Narodowemu Programowi Szczepień uda się pokonać koronawirusa. Mam nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy kolejnego 2021 roku się to stanie i w drugiej połowie roku już będzie mogli poważnie myśleć o normalnym, prawdziwym rozwoju i że będzie to też dla nas taki czas, kiedy wszyscy z entuzjazmem pójdziemy w powrót do tego normalnego życia - mówił.

Jak poinformował we wtorek premier, w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia szczepionki przeciwko Covid-19 dotrą do Polski, a pierwsze szczepienia odbędą się w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Będziemy najpierw szczepili grupę zero, czyli służby medyczne, które najbardziej tego potrzebują - oświadczył szef rządu.

Jak dodał, po Świętach przystąpimy do Narodowego Programu Szczepień, który przez najbliższe kilka miesięcy będzie największym zadaniem logistycznym z jakim mierzymy się w ostatnich latach.

Będziemy mieli tak ułożony proces, żeby był on nie tylko komfortowy, ale przede wszystkim z utrzymaniem parametrów bezpieczeństwa dla wszystkich osób, które będą się chciały zaszczepić - zapewnił premier.

Prezydent o protestach w sylwestra: Apeluję o przestrzeganie reguł

Prezydent został zapytany także o planowane na noc sylwestrową protesty.

Polska jest wolnym państwem, w demokracji wolno protestować, to jest dozwolone. Apeluję tylko o to, żeby przestrzegać reguł ochrony przed koronawirusem, bo to jest bardzo istotne - a więc maski i inne środki ochronne, zachowanie tzw. dystansu społecznego - mówił prezydent.

Przyznał jednocześnie, że nie wie, czy akurat Nowy Rok i sylwester to dobry czas protestowanie. Jeżeli ktoś chce protestować to może protestować, natomiast chciałbym, żeby to jednak był czas radości i takiej nadziei. Przede wszystkim nadziei, że następny 2021 rok to będzie rok lepszy niż 2020 - dodał.

Na uwagę, według Policji organizowane w ostatnim czasie protesty są nielegalne, ponieważ jest ustawa covidowa i rozporządzenie zakazujące zgromadzeń, Duda przyznał, że zgadza się z tą ustawą, "natomiast życie jest takie, że ludzie się spotkają w różnych celach i pewnie niejedna osoba wyjdzie na ulicę w sylwestra".

Mam nadzieję, że ludzie będą przestrzegali obowiązujących przepisów, chciałbym, żeby tak było. Apeluję, żeby potraktować to poważnie - dodał.

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek wieczorem rozporządzeniem rządu, od 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Polski przemieszczanie się będzie możliwe wyłącznie w celu: wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.