Będzie wielka zrzutka na ratowanie Polskich Linii Lotniczych LOT. Komisja Europejska zatwierdziła właśnie zasilenie spółki przez rząd kwotą prawie 3 miliardów złotych.

Rządowe wsparcie dla LOT-u, na które zgodziła się Bruksela, sięgnąć ma 2,94 mld złotych, a złożą się na tę kwotę dwa składniki.

Pierwszy to 1,8 mld złotych pożyczki z Polskiego Funduszu Rozwoju. Drugi to 1,14 mld złotych zastrzyku gotówkowego, dokapitalizowania, z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.

W LOT uderzyły pandemia i - w konsekwencji - załamanie ruchu

LOT znalazł się - jak wiele innych globalnych linii lotniczych - w fatalnej sytuacji finansowej z powodu pandemii koronawirusa.

Jak podkreślał kilka dni temu "Dziennik Gazeta Prawna", spółkę, która w ostatnich latach notowała wzrosty liczby podróżnych sięgające 25-30 procent, dotknęło teraz załamanie ruchu.

"Według najnowszych danych w tym roku powinniśmy obsłużyć około 3 mln pasażerów" - mówił gazecie rzecznik LOT-u Krzysztof Moczulski.

Liczba ta oznacza ogromny spadek: rok temu bowiem przewoźnik obsłużył ponad 10 mln pasażerów.

Przed upadkiem narodowego przewoźnika uchronić ma państwowa pomoc. Rząd Mateusza Morawieckiego zastanawiał się nad nią - jak zauważa dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda - mniej więcej od maja.