Rada ds. wyborów stanu Nowy Jork podjęła decyzję o odwołaniu lokalnych prawyborów Partii Demokratycznej, które mają wyłonić kandydata tej partii w listopadowych wyborach prezydenckich. Prawybory w Nowym Jorku miały się odbyć 23 czerwca.

Taką datę dla ich przeprowadzenia w Partii Demokratycznej wyznaczył kilka tygodni temu gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo, gdy okazało się, że w warunkach epidemii nie jest możliwe zorganizowanie głosowania w dniu 28 kwietnia, jak planowano pierwotnie.

Nowy Jork jest pierwszym stanem w USA, który odwołał prawybory prezydenckie odbywające się w ramach dwóch czołowych i najstarszych partii politycznych. Decyzja przyjęta głosami przedstawicieli Demokratów w stanowej Radzie ds. wyborów została podjęta w oparciu o mało znany nowojorski przepis wyborczy zezwalający na usunięcie z kart do głosowania nazwisk kandydatów, którzy zawiesili lub zakończyli kampanię wyborczą w przededniu głosowania.

Jedynym kandydatem, który ubiega się obecnie o nominację Partii Demokratycznej w wyborach jest b. wiceprezydent Joe Biden. Ponieważ jego główny i najwytrwalszy rywal - senator Bernie Sanders - zakończył de facto swą kampanię wyborczą, demokratyczni komisarze ze stanowej Rady ds. wyborów uznali, że zamiast organizować coś, "co przypomina zasadniczo konkurs piękności", lepiej prawybory odwołać, bo na karcie figurowałoby tylko jedno nazwisko.

Decyzja Rady nie dotyczy odbywających się równolegle wyborów ws. nominacji kandydatów do Kongresu Stanów Zjednoczonych czy urzędy lokalne - podkreślają amerykańskie media.

Jak wyjaśnił komisarz Andrew Spano decyzja Rady została podyktowana obawą, że "zarówno wyborcy z Partii Demokratycznej, jak i członkowie komisji wyborczych zostaną postawieni przed wyborem między obywatelską powinnością a własnym zdrowiem".


Decyzja jest inicjatywą lokalną. Krajowy Komitet Partii Demokratycznej podkreślił w wydanym w poniedziałek komunikacie, że nie wnioskował o odwołanie głosowania. Nie zabiegał o to również gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo, który trzy dni temu zarządził, żeby każdemu zarejestrowanemu wyborcy Demokratów przesłać kartę do głosowania.

Decyzja o odwołaniu została przyjęta z dużym rozczarowaniem w sztabie senatora Berniego Sandersa. Dziennik "Wall Street Journal" poinformował, że Sanders i jego współpracownicy zabiegali o to, by nie usuwać jego nazwiska z karty do głosowania. Skierowali nawet w niedzielę list do Rady w tej sprawie. Senator z Vermont uważa, że poprzez udział w głosowaniu może zdobyć poparcie znaczącej grupy delegatów na konwencję Partii Demokratycznej i tym samym umocnić swą pozycję w partii.

Stan Nowy Jork pozostaje epicentrum pandemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych.

W USA spada liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa

O 1303 powiększył się w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od początku epidemii w USA zmarły 56 144 osoby.

To już drugi kolejny dzień z dobową liczbą zmarłych w USA poniżej 2 tys.
W Stanach Zjednoczonych potwierdzono dotychczas ponad 987 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2 - wynika ze statystyk Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Ok. 22 tys. z nich zdiagnozowano w ciągu ostatnich 24 godzin.

Od początku epidemii w USA najwięcej osób zmarło w stanie Nowy Jork (22 668). Następnie w New Jersey (6044), Michigan (3407), Massachusetts (3003).

Dobowe dane obejmują 24 godziny od godz. 2:30 czasu polskiego w nocy z niedzieli na poniedziałek.