“30 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych, blisko 2 mln gogli - to tylko zakupy, kontraktacje z ostatnich 10 dni" - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM podkreślił, że kwestia zaopatrzenia personelu medycznego i służb w środki ochrony osobistej to wyzwanie, z którym mierzy się dziś cały świat. W tym kontekście zaznaczył, że zgodnie z zaleceniem premiera od 10 dni prowadzona jest intensywna akcja uzupełniania asortymentu, środków ochrony osobistej, które zostały zakontraktowane z Chin oraz innych państw produkujących zamówiony sprzęt.

Dworczyk podkreślił, że sprzęt i środki ochrony trafiają już do placówek służby zdrowia.

30 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych, blisko 2 mln gogli - to tylko zakupy, kontraktacje z ostatnich 10 dni - poinformował szef KPRM.

Podkreślił, że są również realizowane zamówienia z poszczególnych samorządów, które chcą uzupełnić swoje zapasy.

Dodatkowe 300 tys. testów na koronawirusa

Zostało zakupionych kolejnych 300 tys. testów na koronawirusa, a za pośrednictwem Agencji Rozwoju Przemysłu w różnych firmach stawiane są linie produkcyjne m.in. maseczek medycznych, w czerwcu moce produkcyjne powinny być na poziomie 100 mln sztuk miesięcznie - podkreślił szef KPRM.

Zostało zakupionych 300 tys. testów, to są oczywiście kolejne testy, łącznie ich w tej chwili mamy około chyba 400 tys. - poinformował szef KPRM na konferencji prasowej.

Dodał, że równolegle do akcji interwencyjnych zakupów i poszukiwania sprzętu na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęto "budowę możliwości i kompetencji w zakresie zdolności produkcyjnych tego podstawowego sprzętu ochronnego dla służb medycznych i wszystkich służb, które są na pierwszym froncie walki z koronawirsuem".

Jeszcze w kwietniu 40 mln masek niemedycznych dla obywateli

Stworzono sześć grup produkcyjnych zrzeszających ponad 100 szwalni. Dzięki temu już w kwietniu miesięczny wolumen masek niemedycznych dla każdego obywatela, który nie styka się na tym pierwszym froncie z osobami zarażonymi, wyniesie 40 mln sztuk - dodał Dworczyk.

Szef KPRM zaznaczył, że jeśli chodzi o linie produkcyjne środków ochronnych w ostatnich kilkunastu albo nawet kilkudziesięciu latach, "kompetencje zostały przeniesione głównie do Chin" i inne kraje - w tym Polska - takich kompetencji praktycznie nie posiadała.

Stąd zakup całych linii maszyn do produkcji tego asortymentu medycznego, uruchamianie w poszczególnych spółkach tak, byśmy mieli podstawowe potrzeby w tym zakresie zapewnione - powiedział Dworczyk.