Rząd opóźnia ogłoszenie harmonogramu znoszenia obostrzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski publicznie zapowiadał, że plan na lipiec i sierpień poznamy w poniedziałek.

Rząd opóźnia ogłoszenie harmonogramu znoszenia obostrzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski publicznie zapowiadał, że plan na lipiec i sierpień poznamy w poniedziałek.
Zdjęcie ilustracyjne /Pixabay

Mimo ministerialnych zapowiedzi wczoraj nie poznaliśmy planu luzowania obostrzeń na wakacje. Jak ustalili dziennikarze RMF FM, także i dziś rząd nie ujawni harmonogramu. Co więcej - jutro także jest to wątpliwe. 

Dlaczego? Rząd ma pewne obawy. Chodzi między innymi o zagrożenie nową odmianą koronawirusa. Przy zbytnim rozluźnieniu obostrzeń kolejna mutacja SARS-Cov-2 może mocno zwiększyć liczbę nowych zakażeń. A tych przecież sukcesywnie od kilku tygodni ubywa.

Ministrowie patrzą na sytuację w innych krajach - przede wszystkim na Wielką Brytanię, która zmaga się z indyjską odmianą Covid-19. Władze w Londynie rozważają opóźnienie ogłoszonego na koniec czerwca luzowania obostrzeń. Zniesienie restrykcji może przesunąć się nawet o miesiąc, czyli do czasu zaszczepienia niemal wszystkich osób w wieku 50+.

Druga obawa polskiego rządu - jak usłyszał reporter RMF FM - dotyczy faktu, że wiele osób, ale i firm przestało przestrzegać obostrzeń. To też może wpłynąć na wzrost liczby zakażeń.

W związku z tym premier zamówił w Radzie Medycznej dokładny raport dotyczący możliwego przebiegu pandemii. Na efekty musimy jeszcze poczekać. 

Obostrzenia obowiązują do 25 czerwca. Od 6 czerwca rząd przywrócił możliwość funkcjonowania sal zabaw dla najmłodszych z obowiązującym limitem jednej osoby na 15 m kw., możliwość prowadzenia w tradycyjny sposób targów, konferencji, wystaw z limitem jednej osoby na 15 m kw. Zwiększony został też limit osób mogących uczestniczyć w weselach i zgromadzeniach publicznych do 150 osób.

Nowe dane o koronawirusie

We wtorek resort zdrowia poinformował o 400 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 95 osób, które chorowały na Covid-19.  69 z nich miało choroby współistniejące.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (56), łódzkiego (37), dolnośląskiego (33), podkarpackiego (33), wielkopolskiego (33), małopolskiego (31), śląskiego (30), lubelskiego (29), zachodniopomorskiego (20), pomorskiego (18), świętokrzyskiego (16), kujawsko-pomorskiego (14), lubuskiego (14), warmińsko-mazurskiego (13), opolskiego (12), podlaskiego (4).

7 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Opracowanie: