W Szwecji odnotowano najwyższy w Europie Zachodniej wskaźnik zachorowań na Covid-19 na 100 tys. mieszkańców. Wyniósł on już 600 - pisze dziennik "Svenska Dagbladet". Rząd tego kraju jednak nie zaostrza koronawirusowych restrykcji i decyduje się na wznowienie nauki w szkołach średnich.

Według szwedzkiej gazety, która powołuje się na dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, w Europie liczba zakażeń Covid-19 per capita (na osobę - red.) jest obecnie wyższa jedynie w Serbii, na Węgrzech, w Estonii oraz w Czechach. 

Jednocześnie - jak zauważa autor artykułu - mniej ponuro wyglądają statystyki ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Na początku marca Szwecja odnotowywała 32 zgony na milion mieszkańców, podczas gdy średnia w Europie wynosiła 51. Zdaniem głównego epidemiologa Szwecji Andersa Tegnella mniejsza liczba zgonów "ma najpewniej związek z zaszczepieniem mieszkańców domów opieki".

Luzowanie restrykcji

Wysoki wskaźnik zakażeń na Covid-19 i rosnąca liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii (291 pacjentów, wzrost o 27 w ciągu tygodnia) nie spowodował wprowadzenia przez władze radykalnych restrykcji. Tegnell powiedział we wtorek, że nowe obostrzenia nie są planowane na Święta Wielkanocne.

W czwartek minister edukacji Anna Ekstroem ogłosiła decyzję o wznowieniu stacjonarnej nauki w szkołach średnich. 

Szkoła jest miejscem o wysokim znaczeniu społecznym, a każdy dzień fizycznej obecności jest ważny - tłumaczyła. Jednocześnie wyraziła nadzieję, że powrót uczniów nie spowoduje rozluźnienia sanitarnego. Będziemy zachęcać do lekcji na świeżym powietrzu - dodała.

Komentator polityczny Szwedzkiego Radia Tomas Ramberg określił decyzję o powrocie uczniów do szkół jako "zaskakującą". 

To odważny krok, biorąc pod uwagę sytuację pandemiczną oraz brak przestrzegania zaleceń przez ludzi - uważa Ramberg.

Władze Szwecji, które podczas pierwszej fali epidemii w 2020 roku nie zdecydowały się na zamknięcie społeczeństwa, od stycznia obecnego roku wprowadziły pierwsze radykalne restrykcje. Zakazano sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych po godz. 20, a także znacznie ograniczono liczbę osób mogących przebywać w sklepach. Na granicach od podróżnych wymagany jest negatywny test na Covid-19. Po roku dyskusji zalecono stosowanie maseczek. Rząd przygotował także przepisy umożliwiające zamykanie działalności gospodarczej.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.

Usłyszycie tam relacje reporterów RMF FM, komentarze ekspertów, rozmowy z ciekawymi ludźmi, a do tego dobra muzyka.