Od najbliższej soboty przez dwa tygodnie zamknięte będą sklepy budowlane i meblowe o powierzchni powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych, a we wszystkich sklepach o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych zaostrzone zostaną limity klientów, którzy mogą przebywać w placówce jednocześnie. Takie nowe obostrzenia ogłosił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał natomiast, że „Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii”. „Zbliżamy się do granicy wydolności służby zdrowia. (…) Wszystkie – nawet trudne – decyzje są w tej chwili konieczne” – podkreślił szef rządu.

Zgodnie z przekazanymi przez Adama Niedzielskiego informacjami, od 27 marca zaostrzony zostanie limit klientów w sklepach o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych czy na poczcie.

Dotąd była to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Od 27 marca do 9 kwietnia w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych, na targowiskach i na poczcie obowiązywał będzie limit: 1 klient na 20 metrów kwadratowych.

W mniejszych sklepach będzie to jeden klient na 15 metrów kwadratowych.

Rząd zdecydował również o zamknięciu na dwa tygodnie - od najbliższej soboty do 9 kwietnia - wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych. Chodzi o placówki o powierzchni powyżej 2 000 metrów kwadratowych.

Tak jak obecnie natomiast zamknięte pozostaną centra i galerie handlowe. Wyjątkiem są tutaj m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe i księgarnie.

Nowe rządowe obostrzenia obejmą również salony fryzjerskie i kosmetyczne, przedszkola i żłobki oraz kościoły.

Znów zanotowaliśmy rekord: Ponad 34 tysiące nowych zakażeń

Na zaostrzenie restrykcji rząd zdecydował się w związku z gwałtownymi wzrostami dziennych bilansów nowych zakażeń koronawirusem.

Tylko dzisiaj resort zdrowia poinformował o ponad 34 tysiącach nowych przypadków: oznacza to, że po raz pierwszy od początku pandemii w Polsce dzienny bilans nowych zakażeń przekroczył 30 tysięcy.

To również o niemal 4 200 przypadków więcej niż dzień wcześniej i o ponad 6 800 więcej niż przed tygodniem.

Alarmujące są również dane płynące ze szpitali.

Z najnowszego raportu resortu zdrowia wynika, że w tej chwili w polskich szpitalach zajętych jest ponad 27 100 łóżek covidowych - o ponad 600 więcej niż wczoraj - oraz ponad 2 600 respiratorów: o ponad 80 więcej niż dzień wcześniej.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.