​Porady przedwyjazdowe, numery alarmowe, strefy kibica i terminarz spotkań - m.in. takie informacje znajdą zainteresowani w przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych poradniku kibica na Euro 2024. Resort dyplomacji przypomina, że na czas turnieju przywrócone zostaną kontrole graniczne, zaleca też zabranie najważniejszych dokumentów.

Po raz piąty z reprezentacją Polski, po raz drugi w Niemczech i po raz trzeci z udziałem 24 drużyn - w piątek rozpoczną się 17. w historii piłkarskie mistrzostwa Europy. Do wyłonienia najlepszego zespołu potrzebnych będzie 51 meczów. Turniej potrwa do 14 lipca.

Przygotowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych poradnik zawiera porady przedwyjazdowe, numery alarmowe, strefy kibica i terminarz spotkań - wszystko w jednym miejscu.

>>>PORADNIK MSZ ZNAJDZIESZ TUTAJ<<<

Co radzi kibicom MSZ?

MSZ radzi w poradniku m.in., by przed wyjazdem przygotować i zabrać ze sobą: dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dowód rejestracyjny i potwierdzenie ubezpieczenia samochodu.

Zaznacza, że warto także: wykupić dodatkowe ubezpieczenie medyczne oraz od odpowiedzialności cywilnej, aktywować mObywatela, który wprawdzie nie zastąpi zagubionego dokumentu, ale pomoże w potwierdzeniu tożsamości.

"Pamiętaj: na czas mistrzostw Europy przywrócone zostaną kontrole graniczne - pamiętaj o tym, planując czas podróży; korzystaj z komunikacji publicznej - dojazd samochodem w okolice stadionów oraz stref kibica będzie bardzo utrudniony; jeśli zauważysz zagrożenie, powiadom niezwłocznie służby porządkowe" - zaznacza resort dyplomacji.

Radzi też, by dla bezpieczeństwa zgłosić wyjazd na EURO 2024 w systemie Odyseusz. Dzięki temu - podkreśla - w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą - "konsul będzie mógł się z tobą skontaktować, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy".

Przypomina, że konsul może pomóc w przypadku zgubienia własnego paszportu i otrzymania paszportu tymczasowego na powrót do kraju, a także gdy potrzebna jest pomoc w związku z aresztowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem, albo gdy kibic szuka adwokata lub tłumacza - jako, że konsul może przekazać listę lokalnych adwokatów lub tłumaczy.

"Konsul nie ma możliwości udzielenia pomocy przy: organizowaniu biletów wstępu na zawody sportowe, pokryciu kosztów leczenia czy pomocy prawnej, reklamacji usług hotelowych, poszukiwaniu skradzionych rzeczy osobistych, organizowaniu transportu lokalnego, rezerwacji biletów lotniczych oraz hoteli i organizowaniu podróży do i z Niemiec, transferze środków pieniężnych, wyjaśnianiu kwestii związanych z mandatami karnymi i decyzjami niemieckich urzędów celnych" - przypomina w poradniku resort dyplomacji.

O mistrzostwach Europy

Mistrzostwa Europy to trzecia największa sportowa impreza w świecie, po igrzyskach olimpijskich i futbolowym mundialu. Jej historia sięga 1958 roku, kiedy na 3. Kongresie UEFA w Sztokholmie podjęto uchwałę o zorganizowaniu Pucharu Europy Narodów - Coupe d'Europe des Nations, który w 1965 roku przekształcono w oficjalne mistrzostwa kontynentu.

Biało-Czerwoni udział w ME rozpoczną w niedzielę 16 czerwca od meczu z Holandią w Hamburgu, pięć dni później zagrają z Austrią w Berlinie, a 25 czerwca - z Francją w Dortmundzie.