Około 50 tysięcy osób uczestniczyło w mszy pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI pod przewodnictwem Franciszka na watykańskim placu Świętego Piotra. Pogrzeb emerytowanego papieża rozpoczął się o 9.30, a jego oficjalna część skończyła przed godziną 11. Była to pierwsza taka msza w dziejach Kościoła, kiedy urzędujący papież przewodził pogrzebowi swojego poprzednika. Potrójna trumna z ciałem Benedykta XVI została złożona podczas prywatnej uroczystości w Grotach Watykańskich . W miejscu, gdzie przez sześć lat, do chwili beatyfikacji w 2011 roku, znajdował się grób Jana Pawła II, przeniesiony następnie do bazyliki Świętego Piotra.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

15:20

Watykan udostępnił nagranie i zdjęcia, na których można zobaczyć, jak wyglądało złożenie trumny z ciałem Benedykta XVI do grobu.

12:48

Trumna z ciałem Benedykta XVI została złożona w grobie w Grotach Watykańskich w miejscu, gdzie w latach 2005-2011 był pochowany Jan Paweł II. Wcześniej był tam też grób Jana XXIII. Taka była wola emerytowanego papieża.

Ceremonia złożenia trumny miała charakter prywatny i nie była transmitowana. O zakończeniu ceremonii poinformował Watykan.

Cyprysowa trumna, przy której odbyła się przed południem msza pogrzebowa na placu Świętego Piotra, została opieczętowana i zamknięta w dwóch kolejnych: cynkowej oraz drewnianej i złożona do grobu.

12:37

12:24

Około 50 tysięcy osób uczestniczyło w mszy pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI pod przewodnictwem Franciszka na watykańskim placu Świętego Piotra. Mówił on o "mądrości, łagodności i oddaniu" swego poprzednika i o tym, że był świadkiem Ewangelii.

Przed mszą na placu ustawiono prostą cyprysową trumnę, na której położona została Ewangelia. Gdy rano została wyniesiona z bazyliki Świętego Piotra rozległy się długie brawa wśród wiernych.

Była to pierwsza w historii msza, podczas której urzędujący papież pożegnał swego zmarłego emerytowanego poprzednika.

11:57

W Grotach Watykańskich trwa ceremonia złożenia trumny z ciałem Benedykta XVI do grobu. Uroczystość ma charakter prywatny i nie jest transmitowana. Emerytowany papież zostanie pochowany w miejscu, gdzie do 2011 roku był grób Jana Pawła II.

W ceremonii uczestniczy kilku kardynałów i osoby z najbliższego otoczenia Benedykta XVI.

11:53

11:46

Trumna zmarłego papieża-emeryta Benedykta XVI zostanie wniesiona do Bazyliki św. Piotra, gdzie papież-emeryt zostanie pochowany w dawnym grobie papieża św. Jana Pawła II pod bazyliką.

11:42

11:13

Wierni opuszczają watykański plac Świętego Piotra po zakończeniu mszy pogrzebowej Benedykta XVI pod przewodnictwem papieża Franciszka. Na mszy było kilkadziesiąt tysięcy osób.

W Grotach Watykańskich rozpocznie się wkrótce prywatna ceremonia złożenia do grobu trumny z ciałem emerytowanego papieża, który zmarł 31 grudnia.

11:08

11:00

Po mszy pogrzebowej Benedykta XVI, zakończonej przed godziną 11 na placu Świętego Piotra, trumna z jego ciałem zostanie złożona w grobie w Grotach Watykańskich w miejscu, gdzie w latach 2005-2011 był pochowany Jan Paweł II. Wcześniej był tam też grób Jana XXIII.

Ceremonia złożenia trumny ma charakter prywatny i nie będzie transmitowana.

10:54

Na zakończenie mszy pogrzebowej Benedykta XVI papież Franciszek odprawił końcowe obrzędy pogrzebowe: pokropił trumnę wodą święconą, okadził ją kadzidłem i odmówił nad nią ostatnią modlitwę. Następnie trumna została przeniesiona w procesji do bazyliki watykańskiej.

10:53

10:52

Na placu Świętego Piotra w Watykanie dobiega końca msza pogrzebowa zmarłego 31 grudnia emerytowanego papieża.

10:51

Podczas mszy pogrzebowej Benedykta XVI Franciszek powiedział w modlitwie do Boga: "Umocnieni darami Twojej miłości Panie, prosimy o to, aby Twój sługa Benedykt, wierny szafarz boskich tajemnic na ziemi mógł cieszyć się Twoim miłosierdziem w wiecznej chwale świętych".

10:43

Uczestnicy mszy pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI na placu Świętego Piotra przekazali sobie znak pokoju. Przez długi czas stosowanie tego gestu było zawieszone z powodu pandemii.

10:36

Tysiące wiernych przystąpiły do komunii podczas mszy pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI pod przewodnictwem Franciszka na placu Świętego Piotra. Komunii udziela kilkuset z 3700 kapłanów z całego świata, koncelebrujących mszę.

Liturgię przy ołtarzu odprawia dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. 

10:22

"Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie pełna, gdy usłyszysz jego głos, teraz i na wieki!" - mówił w homilii papież Franciszek.

10:15

10:07

Na placu Świętego Piotra panuje atmosfera spokojnej, cichej zadumy. Krótkie brawa pojawiły się tylko dwa razy, gdy wniesiono trumnę benedykta XVI oraz gdy pojawił się papież Franciszek.

Ojciec święty przewodzi ceremonii pogrzebowej, ale ze względu na stan zdrowia Franciszka prowadzi ją w jego imieniu dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re.

Cyprysowa trumna, na której znajduje się otwarty ewangeliarz, znajduje się w centrum placu, wokół niej czuwają w pewnej odległości gwardziści szwajcarscy. Sam plac nie jest wypełniony po brzegi, jest jeszcze trochę wolnego miejsca, które zajmują teraz nieliczni spóźnieni na tę ceremonie.  

09:54

Kiedy w Watykanie rozpoczynała się msza pogrzebowa emerytowanego papieża Benedykta XVI - w Polskich kościołach zabiły dzwony.

09:43

09:30

Na placu Świętego Piotra rozpoczęła się msza pogrzebowa emerytowanego papieża Benedykta XVI, której przewodniczy papież Franciszek. W Watykanie zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób, plac jest niemal pełny.

W pierwszej takiej mszy w historii uczestniczą dwie oficjalne delegacje państwowe: z Włoch i Niemiec, czyli ojczyzny Benedykta XVI. W obu są szefowie państw i rządów: prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Olaf Scholz.

09:27

09:24

Podczas wyniesienia trumny z ciałem Benedykta XVI, na co wierni odpowiedzieli głośnymi oklaskami, kopuła bazyliki Świętego Piotra zaczęła wyłaniać się zza mgły.

Msza pod przewodnictwem papieża Franciszka ma rozpocząć się o godz. 9.30.

09:07

09:06

W rogito, czyli dokumencie włożonym do trumny Benedykta XVI w chwili jej zamknięcia w środę wieczorem i opisującym jego papieską posługę, przypomniano jego walkę z pedofilią w Kościele - podała agencja Ansa.

"Walczył stanowczo z przestępstwami popełnionymi przez przedstawicieli duchowieństwa przeciwko małoletnim i słabym nawołując stale Kościół do nawrócenia, do modlitwy, do pokuty i oczyszczenia" - to fragment z rogito, zamkniętego w metalowej tubie i włożonego do trumny emerytowanego papieża. Tekst napisano po łacinie.

09:02

"Papież Jan Paweł II i Joseph Ratzinger, późniejszy Benedykt XVI, jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, tworzyli doskonały tandem" - podkreślał w Porannej rozmowie w RMF FM kard. Gerhard Müller, bliski współpracownik i przyjaciel zmarłego papieża-seniora. Jak mówił, Jan Paweł II to dla niego "Polak wszechczasów", a Benedykt XVI - jeden z największych intelektualistów wśród papieży. "Dla mnie ten tandem: Joseph Ratzinger - Karol Wojtyła to też model relacji polsko-niemieckiej" - wskazał kard. Müller.

08:58

Bazylika Świętego Piotra w Watykanie od rana spowita jest we mgle, co tworzy symboliczny obraz. I choć temperatura nie jest wysoka, to na zmarzniętych twarzach wiernych, oczekujących na głównym placu na mszę pogrzebową emerytowanego papieża Benedykta XVI, widać zarówno skupienie jak i entuzjazm.

Wśród zgromadzonych jest wielu Polaków.

Niedaleko od ołtarza powiewa samotna niemiecka flaga, co kontrastuje nieco z tym, co działo się tu podczas pogrzebu św. Jana Pawła II. Widoczny jest również transparent z napisem: "Danke, Benedikt".

08:48

Trumna z ciałem emerytowanego papieża Benedykta XVI została wyniesiona z watykańskiej bazyliki Świętego Piotra na plac, gdzie o godzinie 9.30 rozpocznie się msza pogrzebowa pod przewodnictwem Franciszka. Na placu zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób.

Do rozpoczęcia mszy odmawiany będzie różaniec.

08:32

08:20

Tysiące ludzi od rana przybywają na plac Świętego Piotra ze wszystkich stron. Wierni czekają w kolejkach do kontroli bezpieczeństwa.

Przed bazyliką wystawiono już ołtarz, trwają tam ostatnie przygotowania i poprawki, w jego centrum sto drabina, która oczywiście zniknie przed ceremonią. Tuż przed ołtarzem szybko wypełniają się miejsca siedzące dla duchownych. Trwają próby ceremoniału pogrzebowego.

O 8.45 na placu pojawi się trumna z ciałem Benedykta XVI, wtedy odmówiony zostanie różaniec. Potem zacznie się pierwsza, publiczna część pogrzebu, który, zgodnie z życzeniem papieża emeryta, ma być uroczysty ale skromny. 

08:06

Po otwarciu bramek przez służby porządkowe na via della Conciliazione część wiernych rzuciła się biegiem, aby zająć jak najlepsze miejsca na watykańskim placu Świętego Piotra.

Wszyscy jednak szybko musieli się zatrzymać, najpierw przed wstępną kontrolą, a następnie przed bramkami ustawionymi pod kolumnadą, bezpośrednio przed wejściem na plac.

Przed bramkami wiernym rozdawano specjalne wydanie dziennika "L’Osservatore Romano" poświęcone Benedyktowi XVI oraz pocztówkę z jego wizerunkiem.

07:56

07:52

Przyszłyśmy przed plac Świętego Piotra zaraz po godzinie 5, ale spodziewałyśmy się dużo większej liczby osób - powiedziały dwie młode kobiety, przybyłe na mszę pogrzebową emerytowanego papieża Benedykta XVI.

"Część moich znajomych nie wybrała się na mszę, ponieważ przestraszyła się spodziewanych tłumów" - wyjaśniła młoda Japonka, mieszkająca i studiująca w Rzymie. "Jak na razie nie wygląda to tak strasznie" - dodała.

W oczekiwaniu na wejście na główny plac Watykanu zgromadzeni zaczęli śpiewać religijne pieśni. Około godz. 6.30 służby porządkowe zaczęły wpuszczać wiernych na plac Świętego Piotra.

07:17

Po mszy Franciszek odprawi końcowe obrzędy pogrzebowe: pokropi trumnę wodą święconą, okadzi ją kadzidłem i odmówi nad nią ostatnią modlitwę. Następnie trumna zostanie przeniesiona w procesji do bazyliki Świętego Piotra, a potem złożona w grobie w Grotach Watykańskich. Ta część ceremonii będzie miała charakter prywatny i nie będzie transmitowana.

07:12

Franciszek wypowie przed Liturgią Słowa następującą formułę: "O Boże, który w zamyśle Twojej Opatrzności powołałeś swojego sługę Benedykta, aby przewodził Kościołowi, spraw, aby w niebie miał udział w wiecznej chwale Twojego Syna, któremu służył na ziemi jako wikariusz".

Pierwsza modlitwa wiernych zabrzmi po niemiecku: "Za papieża seniora Benedykta, który zasnął w Panu: niech wieczny Pasterz przyjmie go do swego królestwa światła i pokoju".

Następnie odmówione zostaną modlitwy po francusku, arabsku, portugalsku i włosku.

07:06

W liturgii przewidziano nieznaczne zmiany, wynikające ze statusu Benedykta XVI - pierwszego w dziejach emerytowanego papieża. Z tego też powodu będzie to wydarzenie historyczne.

Mszy przewodniczyć będzie papież Franciszek, a w koncelebrze będzie około 120 kardynałów na czele z dziekanem Kolegium Kardynalskiego kardynałem Giovannim Battistą Re, który odprawi mszę. To rezultat kłopotów Franciszka z poruszaniem się. Papież będzie siedział przez większość czasu, tak jak podczas wielu uroczystości w ostatnim czasie w Watykanie, gdy w ten sposób im przewodniczył.

W koncelebrze będzie 400 biskupów i 3700 kapłanów.

07:03

Liturgia podczas uroczystości pogrzebowych Benedykta XVI będzie podobna do tej, jak w przypadku pogrzebu papieża, ale zmodyfikowana ze względu na odmienność sytuacji i status emerytowanego papieża - poinformowano w Watykanie. Mszy przewodniczyć będzie Franciszek. Nie będzie elementów nawiązujących do śmierci papieża.

Uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI będą w dużej części podobne do pogrzebu Jana Pawła II 8 kwietnia 2005 roku. To, co z całą pewnością będzie je różnić, to liczba uczestników; wtedy było ponad 2 miliony osób, teraz oczekuje się do 100 tysięcy wiernych.

06:48

Dzień uroczystości pogrzebowych emerytowanego papieża Benedykta XVI, nie będzie dniem żałoby w Watykanie. Jest ona ogłaszana w przypadku śmierci urzędującego papieża - wyjaśniono.

Otwarte normalnie będą watykańskie urzędy, a ich pracownicy, którzy chcą wziąć udział w mszy pod przewodnictwem Franciszka, mogą to zrobić pod warunkiem, że będzie zagwarantowane niezbędne funkcjonowanie tych instytucji - powiedział dziennikarzom dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

06:42

W godzinie rozpoczęcia w Rzymie pogrzebu papieża Benedykta XVI w archidiecezji gdańskiej i poznańskiej oraz diecezji płockiej i sandomierskiej zabiją w kościołach dzwony. Po zakończeniu uroczystości we wszystkich parafiach w Polsce zostaną odprawione msze żałobne w intencji zmarłego papieża.

06:26

Będą też liczne delegacje Kościołów i wspólnot chrześcijańskich. Wśród nich moderator Centralnego Komitetu Światowej Rady Kościołów biskup Heinrich Bedford-Strohm.

Patriarchat Moskwy i całej Rusi będzie reprezentował drugi w kolejności hierarcha, czyli metropolita Antonii z Wołokołamska, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych.

Przybędzie delegacja rzymskiej wspólnoty żydowskiej, a także przedstawiciel wyznawców islamu z Włoch imam Yahya Pallavicini.

06:19

Zapowiedziano także obecność m.in. prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy, prezydent Węgier Katalin Novak, królowej Zofii z Hiszpanii, pary królewskiej z Belgii - Filipa i Matyldy, przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej Manfreda Webera.

06:16

W mszy uczestniczyć będą dwie oficjalne delegacje - z Włoch, a także z Niemiec, czyli ojczyzny Benedykta XVI. W obu będą szefowie państw i rządów: prezydent Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni oraz prezydent Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Olaf Scholz.

Obecność innych przywódców będzie mieć charakter prywatny. Będą wśród nich prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

06:14

"W modlitwie gromadzę wszystkich i zawierzam ich Panu, abyśmy prowadzili życie godne Jego i Jego miłości" - te słowa pokazują, kim stał się emerytowany papież Benedykt XVI po swojej rezygnacji: duchowym "wsparciem" dla papieża Franciszka i dla świata.

06:07

O godz. 9.30 w czwartek na placu Świętego Piotra w Watykanie rozpocznie się msza pogrzebowa Benedykta XVI. 

Po raz pierwszy w dziejach urzędujący papież będzie przewodniczył uroczystościom pogrzebowym swego emerytowanego poprzednika

Oczekuje się, że w mszy weźmie udział około 100 tysięcy osób. Przybędą przywódcy z ponad 30 krajów. Ceremonii towarzyszyć będą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

05:53

Ciała emerytowanego papieża zostało w środę wieczorem złożone do cyprysowej trumny.

Zgodnie z tradycją znajdą się w niej paliusze, które nosił jako arcybiskup Monachium, a potem biskup Rzymu, monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito, czyli specjalny tekst opisujący jego posługę, zamknięty w metalowej tubie.

Przed godziną 9:00 trumna z ciałem Benedykta XVI zostanie wyniesiona z bazyliki watykańskiej na plac św. Piotra, gdzie będzie odmawiany różaniec.

05:48

Kilkadziesiąt osób ustawiło się w czwartek około 5 rano przed barierkami na via della Conciliazione, aby uczestniczyć we mszy pogrzebowej papieża Benedykta XVI. Wejście na plac św. Piotra ma rozpocząć się o godz. 6.

Ulice prowadzących na plac św. Piotra zostały zamknięte; są strzeżona przez oddziały policji i wojskowych.