Symulację zderzenia rowerzysty z tramwajem przeprowadziło krakowskie MPK. Pod koniec marca na ulicy Karmelickiej mężczyzna wyprzedający tramwaj przewrócił się przed wagonem. Tylko dzięki refleksowi motorniczego rowerzyście nic się nie stało.

Symulacja, którą zorganizowano w zajezdni Podgórze, była połączona z akcją ratunkową. W rowerzystę uderzył tramwaj rozpędzony do 20 kilometrów na godzinę.

Pokaz miał uzmysłowić, jak tragiczna w skutkach może być nieodpowiedzialna i niezgodna z przepisami jazda rowerem. Tramwaj waży około 30 ton i nawet przy minimalnej prędkości jego droga hamowania może wynieść  ponad 20 metrów.

Symulacja zderzenia tramwaju z rowerzystą była elementem ogólnopolskiej akcji "Bądźmy razem bezpieczni", którą od kilku lat prowadzą Tramwaje Warszawskie. W tym roku przyłączyło się do niej 10 polskich miast, w tym także Kraków. W ramach akcji na kilku krakowskich wagonach pojawią się plakaty z apelem do pieszych i kierowców o bezpieczne zachowanie na drogach, po których kursują tramwaje.

Ponad 130 wypadków z udziałem tramwajów i autobusów w zeszłym roku

W 2013 roku w Krakowie doszło do 137 wypadków i 1047 kolizji z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej. Rannych zostało 83 pasażerów i 68 innych uczestników ruchu, m.in. pieszych. Dwie osoby zginęły.

Od 2003 do 2013 roku w wypadkach z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej zginęło 49 osób.