W płockim zoo wykluł się szpak balijski. To jeden z najrzadszych ptaków na ziemi. Na wolności żyje ok. 50 takich osobników.

Pracownicy płockiego zoo poinformowali, że nowemu mieszkańcowi dopisuje apetyt. Zobaczcie, z jaką ochotą pałaszuje owadzie smakołyki przynoszone na zmianę przez oboje rodziców. Jak mówią opiekunowie, pisklę ma "wilczy apetyt" i zastanawiają się, gdzie on te ilości jedzenia mieści - napisano. 

Film nagrany przez pracowników zoo można zobaczyć na Facebooku.

"Przekleństwem wyjątkowa uroda"

Szpak balijski to gatunek, który występuje tylko na wyspie Bali. Przyczyną jego wymierania jest człowiek. Niszczenie naturalnego środowiska w połączeniu z odłowem dla celów kolekcjonerskich doprowadziły ten piękny gatunek do skraju zagłady - podkreślono.

Przekleństwem szpaków balijskich jest ich wyjątkowa uroda. Mieszkańcy Azji Południowo-Wschodniej wierzą, że ptak ten przynosi szczęście, a jego śpiew odgania złe duchy. Na szczęście ich liczebność w ostatnich latach jest coraz większa. 

W 2000 roku na wolności żyło tylko 12 szpaków balijskich, a obecnie Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody IUCN ocenia liczebność dzikiej populacji na maksymalnie 50 - poinformowali pracownicy zoo. 

Ponieważ maluch jest jeszcze dosyć lękliwy i dopiero uczy się życia, na czas odchowu jego ekspozycja w Pawilonie Ptaków jest nieczynna. Jak tylko pisklę nauczy się latać, z powrotem udostępnimy wolierę dla zwiedzających - napisano.