Od naszego czytelnika otrzymaliśmy niezwykłe zdjęcie z Gdyni. "Latający statek" - tak zatytułował je Maciej Dziurkowski.

Latający statek? Tak to możliwe! Niezwykłe zjawisko uchwycone w obiektywnie naszego czytelnika Macieja Dziurkowskiego nosi nazwę fatamorgana lub też miraż i jest to złudzenie optyczne. 

"Promienie świetlne, biegnące przez nierównomiernie nagrzaną warstwę powietrza, ulegają tak silnej refrakcji, że warstwa ta zachowuje się w stosunku do nich jak zwierciadło" - tak to zjawisko tłumaczy Encyklopedia PWN.

Fatamorgana występuje np. wtedy, gdy powierzchnia Ziemi jest silnie nagrzana przez Słońce i zalegająca nad nią bezpośrednio warstwa powietrza jest znacznie cieplejsza niż warstwy leżące wyżej lub odwrotnie — gdy ciepłe powietrze zalega nad chłodniejszym morzem. 

Najefektywniejsze miraże można zobaczyć Cieśninie Mesyńskiej, ale także i w Polsce - w Pustyni Błędowskiej, na Wyżynie Śląskiej i jak się okazuje również w Gdyni.Niedawno miraż uchwycono również w wybrzeży Bournemouth w Wielkiej Brytanii. Statek wycieczkowy o wadze 168 ton na pierwszy rzut oka unosił się nad wodą i wyglądał, jakby wisiał w powietrzu.

Zjawisko uwiecznił też w pobliżu Falmouth w Kornwalii w Wielkiej Brytanii w marcu David Morris. Mężczyzna relacjonował BBC, że po zrobieniu zdjęcia był bardzo oszołomiony.

Doskonałe miraże pojawiają się z powodu warunków pogodowych zwanych inwersją temperatury, kiedy zimne powietrze znajduje się blisko morza, a nad nim cieplejsze. Ponieważ zimne powietrze jest gęstsze od ciepłego, kieruje światło w stronę oczu osoby stojącej na ziemi lub na wybrzeżu, zmieniając wygląd odległego obiektu - tak zjawisko wyjaśnił z kolei David Braine, meteorolog z BBC. 

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.