Ile kosztują nowoczesne leki? Koszty substancji i produkcji preparatu, za który w aptece musimy zapłacić np. 100 złotych, to około 10 razy mniej, czyli zaledwie 12 złotych. Za co więc płacimy kolejne 88 złotych?

Oczywiście trzeba zapłacić za badania, ale to i tak nie jest największy wydatek – z budżetu trzeba na to przeznaczyć ok. 15 procent.

Najwięcej pieniędzy, bo nawet 40 proc., pochłania marketing, czyli armia reprezentantów medycznych, która regularnie odwiedza lekarzy i przekonuje ich, że lek danej firmy jest świetny - mówi Wiesław Szejelewski z warszawskiego instytutu farmaceutycznego. A że coraz częściej same argumenty nie wystarczają, to - jak dodaje - koszty rosną. Kolacyjki, wyjazdy na kongresy, a nawet „żywe pieniądze”; niektóre firmy zagraniczne płacą za wypisaną receptę.

I tak oto my pacjenci płacimy lekarzom dodatkową pensję, a ponadto sponsorujemy im rozrywkę. A lekarze najbardziej lubią wyjazdy do Kenii - kilka dni wykładów i kilka safari. Nie pogardzą kongresem w Ameryce Południowej, USA czy Japonii. Byle daleko, egzotycznie i drogo.