Alberto Iglesias, którego koncert zainauguruje 6. edycję Festiwalu Muzyki Filmowej, przyleciał w poniedziałek do deszczowego Krakowa. Przywitaliśmy go na Balicach z parasolem.

Pierwszą próbę mamy jutro wieczorem. Nie mogę się doczekać, kiedy usłyszę jak gra orkiestra, którą dyryguje znakomity Marek Moś. Nie mogę też się doczekać, kiedy go spotkam - mówił kompozytor w rozmowie z RMF Classic. 

To będzie specjalny koncert. Po raz pierwszy będzie można usłyszeć nowe aranżacje ścieżek dźwiękowych z takich filmów jak "Skóra, w której żyję" czy "Szpieg" - dodał Iglesias. 

Kompozytor wyjątkowo ceni sobie kameralność klasycznych przestrzeni koncertowych. Dlatego, zgodnie z jego życzeniem, koncert odbędzie się w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Początek 26 września o godz. 20.00.

Ulubiony kompozytor Almodovara

Iglesias jest kojarzony przede wszystkim z twórczością Pedro Almodóvara, z którym współpracuje od 18 lat. Napisał muzykę do takich filmów hiszpańskiego reżysera jak "Kwiat mojego sekretu", "Drżące ciało", "Wszystko o mojej matce", "Porozmawiaj z nią", "Złe wychowanie", "Volver", "Przerwane objęcia", "Skóra, w której żyję" i "Przelotni kochankowie".

Kompozytor stworzył ścieżkę dźwiękową do łącznie ponad 50 filmów. Pracował nie tylko z najważniejszymi hiszpańskimi reżyserami, ale także z uznanymi twórcami światowego kina m.in.: Johnem Malkovichem ("Tancerz"), Oliverem Stonem ("Dowódca"), Fernando Meirellesem ("Wierny ogrodnik"), Markiem Fosterem ("Chłopiec z latawcem"), Stevenem Soderberghiem ("Che.Rewolucja" i "Che.Boliwia") czy Thomasem Alfredsonem ("Szpieg").

Iglesias to laureat 19 najważniejszych nagród filmowych, trzykrotny zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej za takie filmy jak "Volver", "Przerwane objęcia" i "Szpieg", trzykrotnie nominowany do Oscara i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej za filmy "Wierny ogrodnik", "Chłopiec z latawcem" oraz "Szpieg". Jest rekordzistą w zdobywaniu nagród Goya - w 2012 po raz dziesiąty otrzymał nagrodę dla najlepszego kompozytora.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to wspólne przedsięwzięcie Krakowskiego Biura Festiwalowego i radia RMF Classic. W krótkim czasie podbił serca widzów i zyskał uznanie krytyków. To, co wyróżnia go spośród innych wydarzeń filmowych, to połączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry z prezentacją na wielkim ekranie najwyższej jakości obrazu filmowego. Wszystko w niezwykłej scenerii hali ocynowni ArcelorMittal Poland.