Alberto Iglesias, którego koncert zainauguruje 6. edycję Festiwalu Muzyki Filmowej, przyleciał w poniedziałek do deszczowego Krakowa. Przywitaliśmy go na Balicach z parasolem.

Festiwal Muzyki Filmowej niebawem w Krakowie

6. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej rozpocznie się w Krakowie 26 września i potrwa cztery dni. Festiwal zainauguruje koncert muzyki Alberto Iglesiasa - laureata najważniejszych nagród filmowych, kompozytora współpracującego od 18 lat z Pedro Almodóvarem. czytaj więcej

Pierwszą próbę mamy jutro wieczorem. Nie mogę się doczekać, kiedy usłyszę jak gra orkiestra, którą dyryguje znakomity Marek Moś. Nie mogę też się doczekać, kiedy go spotkam - mówił kompozytor w rozmowie z RMF Classic. 

To będzie specjalny koncert. Po raz pierwszy będzie można usłyszeć nowe aranżacje ścieżek dźwiękowych z takich filmów jak "Skóra, w której żyję" czy "Szpieg" - dodał Iglesias. 

Kompozytor wyjątkowo ceni sobie kameralność klasycznych przestrzeni koncertowych. Dlatego, zgodnie z jego życzeniem, koncert odbędzie się w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Początek 26 września o godz. 20.00.

Ulubiony kompozytor Almodovara

Iglesias jest kojarzony przede wszystkim z twórczością Pedro Almodóvara, z którym współpracuje od 18 lat. Napisał muzykę do takich filmów hiszpańskiego reżysera jak "Kwiat mojego sekretu", "Drżące ciało", "Wszystko o mojej matce", "Porozmawiaj z nią", "Złe wychowanie", "Volver", "Przerwane objęcia", "Skóra, w której żyję" i "Przelotni kochankowie".

Kompozytor stworzył ścieżkę dźwiękową do łącznie ponad 50 filmów. Pracował nie tylko z najważniejszymi hiszpańskimi reżyserami, ale także z uznanymi twórcami światowego kina m.in.: Johnem Malkovichem ("Tancerz"), Oliverem Stonem ("Dowódca"), Fernando Meirellesem ("Wierny ogrodnik"), Markiem Fosterem ("Chłopiec z latawcem"), Stevenem Soderberghiem ("Che.Rewolucja" i "Che.Boliwia") czy Thomasem Alfredsonem ("Szpieg").

Iglesias to laureat 19 najważniejszych nagród filmowych, trzykrotny zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej za takie filmy jak "Volver", "Przerwane objęcia" i "Szpieg", trzykrotnie nominowany do Oscara i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej za filmy "Wierny ogrodnik", "Chłopiec z latawcem" oraz "Szpieg". Jest rekordzistą w zdobywaniu nagród Goya - w 2012 po raz dziesiąty otrzymał nagrodę dla najlepszego kompozytora.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to wspólne przedsięwzięcie Krakowskiego Biura Festiwalowego i radia RMF Classic. W krótkim czasie podbił serca widzów i zyskał uznanie krytyków. To, co wyróżnia go spośród innych wydarzeń filmowych, to połączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry z prezentacją na wielkim ekranie najwyższej jakości obrazu filmowego. Wszystko w niezwykłej scenerii hali ocynowni ArcelorMittal Poland.