Alberto Iglesias, ulubiony kompozytor Pedro Almodovara, z którym pracował między innymi nad "Porozmawiaj z nią" czy "Volver", otworzy 26 września Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Na VI edycję FMF zapraszają RMF Classic i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Od dwóch lat staraliśmy się zaprosić Alberto Iglesiasa na FMF i jesteśmy dumni, że nie tylko przyjął nasze zaproszenie, ale także przygotowuje na ten wieczór specjalny program i światowe premiery - mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Alberto Iglesias zgodził się na nowo zaaranżować i przygotować muzykę do filmu: "Skóra w której żyję" (światowe prawykonanie), Highlights of Almodóvar: "Przerwane objęcia", "Złe Wychowanie", "Volver", "Porozmawiaj z nią", "Wszystko o mojej matce" (światowe prawykonanie), a także El amante menguante: "Porozmawiaj z nią" (światowe prawykonanie) i wreszcie suitę do filmu "Szpieg", za którą był nominowany do Oscara.

Życzeniem Iglesiasa było zaangażowanie w koncert najlepszych polskich muzyków i solistów. Zachwycił się Orkiestrą AUKSO i charyzmą Marka Mosia, do projektu zaprosił także Agatę Szymczewską - laureatkę I nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego oraz wybitnego hiszpańskiego kontratenora Carlosa Menę - absolwenta prestiżowej Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei, wyróżnionego nagrodą "Diapason D’Or" za recital pieśni barokowych - mówi Robert Piaskowski, dyrektor programowy FMF.

Alberto Iglesias trzykrotnie nominowany do Oscara


Cytat

Alberto Iglesiasa przygotowuje na ten wieczór specjalny program i światowe premiery

Alberto Iglesias to laureat 19 najważniejszych nagród filmowych, trzykrotny zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej za filmy "Volver", "Przerwane objęcia" i "Szpieg", trzykrotnie nominowany do Oscara i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej za filmy "Wierny ogrodnik", "Chłopiec z latawcem" oraz "Szpieg". Rekordzista w zdobywaniu nagród Goya - w 2012 po raz dziesiąty otrzymał nagrodę dla najlepszego kompozytora.

Kojarzony przede wszystkim z twórczością Almodóvara, z którym współpracuje od 18 lat, napisał muzykę do ponad 50 filmów. Pracował z najważniejszymi hiszpańskimi reżyserami, a także z uznanymi twórcami światowego kina m.in.: Johnem Malkovichem ("Tancerz"), Oliverem Stonem ("Dowódca"), Fernando Meirellesem ("Wierny ogrodnik"), Markiem Fosterem ("Chłopiec z latawcem"), Stevenem Soderberghiem ("Che.Rewolucja" i "Che.Boliwia") czy Thomasem Alfredsonem ("Szpieg").

Był pierwszym hiszpańskim kompozytorem nominowanym do Oscara w 2005 roku za film "Wierny ogrodnik" (nominowany także do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej i nagrodzony World Soundtrack Awards za najlepszą ścieżkę dźwiękową roku). Stworzył muzykę do najważniejszych filmów Pedro Almodóvara, jak: "Kwiat mojego sekretu", "Drżące ciało", "Wszystko o mojej matce", "Porozmawiaj z nią", "Złe wychowanie", "Volver", "Przerwane objęcia", "Skóra, w której żyję" i najnowszego filmu "Przelotni kochankowie", którego polską premierę zaplanowano na maj.

Iglesias wyjątkowo ceni sobie kameralność klasycznych przestrzeni koncertowych. Dlatego, zgodnie z jego życzeniem, koncert odbędzie się w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Początek o godz. 20.00.

Muzyczna podróż do jaskini zapomnianych snów

Cytat

Postanowiliśmy odkryć przed naszą publicznością projekty, o których wykonaniu zawsze marzyliśmy: muzykę bardziej alternatywną, ale też muzykę ambitnego kina artystycznego, dokumentu, reportażu

Po raz pierwszy w historii festiwalu - obok dużych hollywoodzkich produkcji stanowiących dotychczas znak rozpoznawczy FMF - postanowiliśmy odkryć przed naszą publicznością projekty, o których wykonaniu na FMF zawsze marzyliśmy: muzykę bardziej alternatywną, ale też muzykę ambitnego kina artystycznego, dokumentu, reportażu - zapowiada Robert Piaskowski.

W piątek (27 września) w gotyckim wnętrzu Kościoła św. Katarzyny zabrzmi muzyka do obrazów jednego z najwybitniejszych niemieckich scenarzystów i reżyserów Wernera Herzoga.

Muzyka zawsze odgrywała w jego filmach ważną rolę. Kiedy w 2004 roku przyjechał do Monachium w poszukiwaniu wyjątkowej i osobistej muzyki do filmów "Biały diament" (opowieść o amerykańskiej ekspedycji do Gujany z budowniczym sterowca dr. Grahamem Dorringtonem) i "Odległa błękitna planeta" (utrzymana w konwencji science-fiction opowieść o wyprawie na umierającą planetę) natrafił na muzykę Ernsta Reijsegera. Tak zrodziła się ich trwała i owocna współpraca przy wielu filmach i występach na żywo. W 2006 roku Reijseger skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu "Operacja Świt" z Christianem Balem w roli głównej, a trzy lata później dzięki specjalnemu projektowi Herzoga i Lyncha "Synu, synu, cóżeś ty uczynił?",  przed kompozytorem otworzyła się szansa napisania muzyki do amerykańskiej produkcji.

W Krakowie usłyszymy muzykę skomponowaną do takich obrazów jak: "Odległa błękitna planeta", "Biały Diament", czy "Jaskinia zapomnianych snów".

Alternatywnie: Głosy z Islandii

Także w piątek, o godz. 22.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki - usłyszymy koncert islandzkiego producenta, kompozytora, muzyka i twórcy słynnej islandzkiej wytwórni Bedroom Community - Valgeira Sigurðssona.

Ten twórca przy nagrywaniu albumów współpracujący z różnorodnymi artystami m.in. z Kronos Quartet, múm, Bonniem ‘Prince’ Billym, Björk, Damonem Albarnem, Hildur Guðnadóttir, Jóhannem Jóhannssonem, Sigur Rós oraz z przyjaciółmi z Bedroom Community: Nico Muhlym, Samem Amidonem, Benem Frostem, Puzzle Mutesonem, Daníelem Bjarnasonem, Paulem Corleyem i Nadią Sirotą.

Znany jest także z nagrania, skomponowanej przez Björk w 1998 r., ścieżki do filmu "Tańcząc w ciemnościach" Larsa Von Triera. Od tego czasu do 2006 roku Sigurðsson był głównym współpracownikiem studyjnym islandzkiej wokalistki (albumy: Selmasongs, Vespertine, Medúlla, and Drawing Restraint 9).

W Krakowie zaprezentuje muzykę do kultowego filmu dokumentalnego "Dreamland" (org. Draumalandið) w reż. Þorfinnura Guðnasona i Andri Snæra Magnasona. Film jest protestem artystów przeciwko eksploatacji zasobów naturalnych na Islandii. Zobaczymy w nim zjawiskowe zdjęcia wymarłych wulkanów, niezmierzonych przestrzeni, zapierających dech w piersiach klifów. Do pracy nad tym projektem Sigurðsson zaprosił światowej sławy kompozytorów klasycznych.

Podczas FMF utwór wykona sam kompozytor wspomagany przez kameralny zespół orkiestrowy. To projekt, który nie ucieka od popowej estetyki, ale wzbogaca ją o eklektyczne dodatki, niuanse brzmieniowe i dźwiękowe eksperymenty; to muzyka łącząca organiczne z syntetycznym, akustyczne z cyfrowym - opisuje Robert Piaskowski. Oprócz kompozytora na scenie wystąpią soliści: Nadia Sirota (altówka) i Liam Byrne (viola da gamba).

10 kompozytorów na dziesięciolecie RMF Classic


Cytat

Koncert uświetni występ kanadyjskiego kompozytora Trevora Morrisa

W sobotę (28 września) zapraszamy natomiast do hali ocynowni ArcelorMittal Poland na galę urodzinową współorganizatora FMF - radia RMF Classic. Wieczór uświetni obecnością wielu wybitnych twórców muzyki filmowej. Chcemy świętować urodziny wspólnie ze słuchaczami, festiwalową publicznością i kompozytorami - mówi Magdalena Wojewoda, dyrektor programowa RMF Classic. Tego wieczoru zabrzmią utwory dziesięciu znakomitych twórców. Postanowiliśmy nie odkrywać wszystkich kart od razu i będziemy ujawniać kolejnych gości gali z kraju i z zagranicy co dwa tygodnie, na antenie naszej stacji. Dzisiaj, chciałam z dumą ogłosić nazwisko naszego pierwszego gościa: wschodzącej gwiazdy Hollywood, kanadyjskiego kompozytora Trevora Morrisa, autora muzyki do wielkich produkcji telewizyjnych, seriali, filmów i gier komputerowych (m.in.: Need for Speed: Karbon i Command & Conquer), znanego publiczności ze ścieżek dźwiękowych do seriali Rodzina Borgiów, Dynastia Tudorów czy filmu Immortals. Bogowie i herosi

Trevor Morris współpracował z najlepszymi reżyserami i producentami w branży m.in. Jerrym Bruckheimerem, Neilem Jordanem, Tonym i Ridleyem Scottami. Jest zdobywcą nagród Emmy, w zeszłym roku nominowanym do tej prestiżowej nagrody za ścieżkę dźwiękową do serialu Rodzina Borgiów. Ostatnio skomponował muzykę do thrillera Olimp w ogniu. Koncertem będzie dyrygować Gavin Greenaway - angielski dyrygent i kompozytor, znany ze stałej współpracy z Hansem Zimmerem.

Tegoroczna edycja FMF zakończy się 29 września koncertowym wykonaniem w hali ocynowni ArcelorMittal Poland, amerykańsko-australijskiej  superprodukcji "Matrix". Gościem honorowym wydarzenia i równocześnie dyrygentem będzie dwukrotny zdobywca nagrody Emmy, amerykański kompozytor muzyki filmowej, dyrygent i aranżer, autor muzyki do kultowej trylogii "Matrix" - Don Davis ("Kiedy mężczyzna kocha kobietę",  "Za linią wroga", "Ballistic", "Dom na Przeklętym Wzgórzu", "Park Jurajski III").

Gdzie kupić bilety

Bilety i karnety na festiwalowe koncerty będzie można kupić od jutra (piątek, 26 kwietnia) od godz. 10.00 w portalu eventim.pl oraz trzech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).

Wielkie koncerty i znakomici goście to nie są jedyne atrakcje przygotowane na tegoroczną edycję festiwalu. Po raz pierwszy w historii imprezy, we współpracy z Alvernia Studios, zorganizowane zostaną profesjonalne warsztaty dla kompozytorów prowadzone przez kilkunastu ekspertów branży: inżynierów dźwięku, specjalistów od postprodukcji muzycznej, kierowników sesji nagraniowych, aranżerów i uznanych kompozytorów. Szczegółowy program warsztatów ogłoszony zostanie w czerwcu.

A już 21 maja, także na antenie RMF Classic, ogłosimy konkurs dla młodych kompozytorów organizowany we współpracy z Festiwalem Etiuda i Anima. Prace młodych twórców oceni międzynarodowe jury obradujące pod dyrekcją Roberta Townsona - szefa legendarnej wytwórni Varese Sarabande Records obchodzącej niebawem 35-lecie istnienia.   

Więcej o Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie