We wtorek 24 maja zacznie się Festiwal Muzyki Filmowej. Wybitny francuski kompozytor, dyrygent, zdobywca Oscara, Złotego Globu i dwóch nagród BAFTA Alexandre Desplat odbierze na festiwalu nagrodę im. Wojciecha Kilara.

Desplat jest autorem muzyki do takich filmów jak: "Grand Budapest Hotel", "Operacja Argo", "Gra tajemnic", "Jak zostać królem", "Drzewo życia". W sumie ma na koncie ścieżki dźwiękowe do ponad 140 soundtracków światowego kina, w tym trzech produkcji filmowych Romana Polańskiego. Kompozytor odwiedzi Polskę po raz pierwszy i odbierze nagrodę podczas gali "Scoring4Polanski".

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń na świecie. Monumentalne widowiska muzyczno-filmowe rokrocznie przyciągają do Polski najwybitniejszych twórców i kompozytorów. W finale 9. edycji FMF genialne show - koncert "Video Game Show: Wiedźmin 3: Dziki Gon", podczas którego zaśpiewa jedna z najciekawszych i najzdolniejszych polskich wokalistek - Brodka.

Tegoroczna kontynuacja pasma "Video Game Show" zachwyci muzyką z wyróżnionej ponad 800 nagrodami gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon". Koncert ten to niezwykłe wydarzenie nie tylko dla graczy i fanów sagi Andrzeja Sapkowskiego i fantastyki, ale również dla wszystkich koneserów muzyki, a szczególnie tej inspirowanej folkiem. Podczas koncertu będziemy mieli okazję usłyszeć kilka ciekawych słowiańskich instrumentów, takich jak lira korbowa, fidele renesansowa czy gęśle gdańskie. To właśnie ich specyficzny dźwięk pozwoli słuchaczom przenieść się w mroczny świat fantasy.

Na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie będzie też, jak zwykle, film z muzyką na żywo. Tym razem to będzie symultaniczny pokaz jednego z najbardziej dochodowych filmów lat 80. - "Poszukiwacze zaginionej Arki" w reżyserii Stevena Spielberga. Ten koncert 29 maja w Tauron Arenie Kraków.

Kinowe premiery

Alice Kingsleigh ostatnie kilka lat spędziła, przemierzając morza i oceany świata, jak niegdyś robił to jej ojciec. Po powrocie do Londynu Alicja natrafia na magiczne lustro, dzięki któremu ponownie przenosi się do fantastycznej Krainy Czarów. Tam czekają na nią starzy znajomi: Biały Królik, Pan Gąsienica, Kot z Cheshire i Szalony Kapelusznik. Okazuje się jednak, że ten ostatni wpadł w poważne tarapaty i nie jest już sobą. By ratować przyjaciela, Alicja wyrusza w przeszłość, podejmując nierówną walkę z Czasem, w której stawką jest ocalenie Kapelusznika.

"Alicja po drugiej stronie lustra" w polskich kinach od 26 maja. W obsadzie m.in Johnny Depp jako Szalony Kapelusznik, Mia Wasikowska, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter i Sacha Baron Cohen jako Czas.

25 maja w polskich kinach pojawią się "Angry Birds" - filmowa animowana wersja najpopularniejszej gry ostatnich lat. Do tej pory grę „Angry Birds” ściągnęły ponad trzy miliardy użytkowników na całym świecie, a w każdym miesiącu gra w nią ok. 60 milionów ludzi. Film zabierze nas na egzotyczną wyspę zamieszkaną przez szczęśliwe kolorowe ptaki-nieloty. Na rajskiej wyspie żyją jednak także ptasi outsiderzy - temperamentny Czerwony (Red), szybki jak wiatr Chuck i nieco wybuchowy Bomba. Idylliczny krajobraz wyspy przerywa przybycie tajemniczych zielonych świnek.

(mpw)