​W poniedziałek 22 listopada Danuta Stenka odbierze Nagrodę im. Ireny Solskiej. W piątek 26 listopada do kin wejdzie bardzo oczekiwany film "Dom Gucci" z Lady Gagą w głównej roli. A na sobotę 27 listopada Stary Teatr w Krakowie planuje premierę spektaklu "Trąbka do słuchania" w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Zapowiadamy najciekawsze wydarzenia kulturalne nadchodzącego tygodnia.

Nagroda dla Danuty Stenki

W Domu Dziennikarza w Warszawie 22 listopada aktorka Danuta Stenka odbierze Nagrodę im. Ireny Solskiej przyznaną przez Zarząd Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. To polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych. Wyróżnienie zostało przyznane "za wybitne osiągnięcia aktorskie". 

Jak czytamy w uzasadnieniu, "nagroda dla Danuty Stenki jest wyrazem uznania dla jej wkładu w rozkwit sztuki aktorskiej, do którego przyczyniła się swymi kreacjami na deskach Teatru Narodowego i TR Warszawa. Jej artystyczna odwaga, nowatorskie podejście do podejmowanych wyzwań zaowocowało dokonaniami, które już weszły do historii polskiej sceny". Patronka nagrody, Irena Solska, należy do legend polskiego teatru. W przeszłości wyróżnienie to otrzymały m.in Danuta Szaflarska, Anna Seniuk, Grażyna Barszczewska i Dorota Kolak.

Lady Gaga W "Domu Gucci"

Nowy film Ridley'a Scotta o świecie mody z wątkiem kryminalnym w tle budzi ogromne emocje. Lady Gaga gra Patrizię Reggiani, która zleciła zabójstwo swego byłego męża Maurizio Gucciego. 26 listopada "Dom Gucci" wejdzie do naszych kin. Zobaczcie jedną ze scen z tej produkcji: 

Rzuciłam się w ten świat, ponieważ ona w niczym nie przypomina mnie - mówiła na światowej premierze w Londynie Lady Gaga. Autorem zdjęć do filmu "Dom Gucci" jest współpracujący z Ridleyem Scottem od lat Dariusz Wolski. Film to opowieść o modowej dynastii, oszałamiającym luksusie i rodzinnym biznesie, którego finał naznaczony był zbrodnią. 

Reżyser Ridley Scott mówi o swoim najnowszym filmie, że to przede wszystkim fascynująca historia rodzinna: "Dynastia Guccich była niemal włoską rodziną królewską w branży modowej i sama przyczyniła się do swojego upadku. Nie da się zaprzeczyć, że to nadzwyczaj interesujące". 

W filmie występują również Adam Driver jako Maurizio Gucci, Jeremy Irons jako jego ojciec Rodolfo, Jared Leto jako Paolo Gucci, Al Pacino jako ojciec Paola - Aldo Gucci i Salma Hayek w roli Piny, jasnowidzki i powiernicy Patrizii. 

"Trąbka do słuchania"

W sobotę 27 listopada w Starym Teatrze w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu "Trąbka do słuchania". Powstaje na podstawie powieści Leonory Carrington, malarki, rzeźbiarki - kultowej przedstawicielki surrealizmu i feminizmu. Adaptując ją Agnieszka Glińska i Marta Konarzewska pokazują, jak trudno jest spotkać się z samym sobą, będąc uwikłaną lub uwikłanym w społeczny system obowiązujących ról i zasad. W obsadzie m.in. Anna Dymna, Ewa Kaim, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Szymon Czacki, Zbigniew W. Kaleta i gościnnie Jerzy Trela.