​W najbliższy czwartek poznamy laureata tegorocznej literackiej Nagrody Nobla. Dzień później do kin wejdzie najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego "Wesele". W piątek zacznie się też 37. Warszawski Festiwal Filmowy.

LITERACKI NOBEL

Literacka nagroda Nobla przyznawana jest od 120 lat. Tegorocznego laureata lub laureatkę poznamy w czwartek 7 października. W historii tej nagrody cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 116 nagrodzonych pisarzy znalazło się 15 kobiet. Najmłodszym literackim noblistą był Rudyard Kipling, który w 1907 roku, gdy przyznano mu nagrody miał 42 lata, najstarszą laureatką była Doris Lessing, która w 2007 roku, gdy przyznano jej nagrodę, skończyła 88 lat. 

Kandydatów do literackiego Nobla zgłaszają poprzedni laureaci, członkowie podobnych akademii w innych państwach, profesorowie literatury i historii literatury z uczelni akademickich, przewodniczący związków pisarzy, PEN klubów z całego świata oraz sami członkowie Szwedzkiej Akademii.

NOWE WESELE SMARZOWSKIEGO

Najnowsze film Wojtka Smarzowskiego w kinach zadebiutuje 8 października. To szczere spojrzenie na współczesny świat, a także dramatyczna podróż w przeszłość, która nikomu nie pozostanie obojętna. Jak mówi sam reżyser, jego najnowszy obraz ma być "opowieścią o manipulowaniu emocjami i ostrzeżeniem przed mową nienawiści".

W nowym "Weselu" historia i współczesność splatają się jak warkocze dziewcząt śpiewających ludowe piosenki. To jest opowieść o tym, co się dzieje, gdy nie szanujemy innych ludzi, nie szanujemy zwierząt, nie szanujemy własnej historii. Opowieść o przemocy. I o pamięci.

WARSZAWSKI FESTIWAL FILMOWY

Prawie 170 filmów znalazło się w programie 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, który rozpocznie się 8 października. Pokazy filmów odbędą się w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy. Festiwal potrwa do 17 października i odbędzie się w tradycyjnej formule, z udziałem publiczności i gości z kraju i zagranicy. Filmy z Sekcji Konkursowej pokazywane będą w: Konkursie Międzynarodowym, 

  • Konkursie 1-2, 
  • Konkursie Wolny Duch, 
  • Konkursie Filmów Dokumentalnych,
  • Konkursie Filmów Krótkometrażowych. 

Filmem otwarcia festiwalu będzie "Kapitan Wołkonogow uciekł", którego reżyserami są Natasha Merkulova i Aleksey Chupov. To koprodukcja Rosji, Estonii i Francji. A filmem zamknięcia będzie obraz "Kobiety płaczą" koprodukcja Bułgarii i Francji. 

W tym roku otrzymaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń - prawie 4500 wniosków z 96 krajów - mówi dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego Stefan Laudyn.

Opracowanie: