Nie żyje Gina Lollobrigida. Słynna włoska aktorka zmarła w wieku 95 lat – podała agencja ANSA.

W wieku 95 lat zmarła znana włoska aktorka filmowa Gina Lollobrigida. 

Luigina Lollobrigida urodziła się 4 lipca 1927 roku w Subiaco niedaleko Rzymu. W stolicy Włoch ukończyła liceum artystyczne. W czasie studiów na Akademii Sztuk Pięknych utrzymywała się, sprzedając karykatury.

Nie chciałam być aktorką, nie znałam kina, kochałam rzeźbę i miałam piękny głos - wyznała po latach.

Lollobrigida zyskała największą sławę w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Była symbolem seksu i legendą włoskiego kina.

Karierę zaczęła, gdy w wieku lat 20 została Miss Włoch. To otworzyło jej drzwi do miasteczka filmowego Cinecitta.

Szybko podbiła Amerykę. W latach 50. amerykańska prasa pisała, że "Nowy Jork oszalał na punkcie Giny".

Największą popularnością cieszyła się w latach 60.

Zagrała w "Pieskim życiu", "Piękności nocy", "Rzymiance" czy filmie "Fanfan Tulipan".

Szaleństwo ogarnęło także Włochy, gdzie w 1955 roku 35 malarzy poprosiło coraz popularniejszą aktorkę, by przez cztery dni pozowała im w Mediolanie. Gwiazda z wielkim przejęciem przyjęła to zaproszenie. Kilka wykonanych wówczas portretów otrzymała od artystów. Pozowała także malarzowi z ZSRR Iljii Głazunowi oraz słynnemu Giorgio De Chirico.

Działalność Giny Lollobrigidy poza ekranem

W latach 70. Lollobrigida odkryła również w sobie duszę reporterki. Jako dziennikarka i fotograf odwiedziła wiele krajów. Do historii przeszedł jej film dokumentalny, jaki zrobiła, goszcząc kilkanaście dni u Fidela Castro na Kubie. Relacja z tej wyjątkowej wizyty ukazała się na łamach tygodnika "Time".

"La Lollo", jak była nazywana u szczytu popularności, po zejściu ze sceny poświęciła się niemal całkowicie sztuce - fotografii i rzeźbie.

4 lipca zeszłego roku, kiedy obchodziła 95. urodziny, zapewniała agencję ANSA, że nadal chce pozostać aktywna w życiu zawodowym. Przygotowuję książkę (z rysunkami - red.) z kwiatami, szkice w czerwonej ochrze, ważna praca, wymagająca - mówiła bogini włoskiego ekranu.

W 1999 roku bez powodzenia ubiegała się o mandat w Parlamencie Europejskim.

Ostatnie wiadomości na jej temat podano latem zeszłego roku, gdy postanowiła kandydować do Senatu z listy Włochy Suwerenne i Ludowe. Nie została wybrana.

Gina Lollobrigida i jej życie prywatne

Diva w 1971 roku rozwiodła się po 22 latach małżeństwa z jugosłowiańskim lekarzem, z którym miała syna.

W roku 2006, kiedy miała 79 lat, poślubiła o 34 lata młodszego hiszpańskiego przedsiębiorcę zajmującego się nieruchomościami. Wkrótce jednak ten związek został anulowany przez sąd w Watykanie.

Miałam wielu kochanków i nadal miewam romanse. Jestem rozpuszczona. W swoim życiu miałam zbyt wielu adoratorów - powiedziała w wywiadzie, który udzieliła w 2000 roku.