Choć przeprowadziła wywiady z Arafatem, Indirą Ghandi, Chomeinim, Kadafim; wydała kilka książek i sprzedała miliony ich egzemplarzy, to Oriana Fallaci - słynna włoska dziennikarka i pisarka na nagrodę Nobla nie liczy.

Dostała dotąd tylko jedną nagrodę - prestiżowy doktorat honoris causa Uniwersytetu Columbia.

Fallaci słynie z ciętego języka, z zadawania niewygodnych pytań politykom i zażartej walki z islamem. Wyprowadziła z równowagi Ajatollaha Chomeiniego, gdy podczas wywiadu zdarła z siebie czador, nazywając go głupią średniowieczną szmatą.

Choć jest autorką wielu książek i sprzedała miliony egzemplarzy, to jednak nigdy nie pojawiła się na liście kandydatów do literackiego Nobla. Mogłaby się tam spokojnie znaleźć, bo wynagradzano dużo gorszych od niej. Tak się jednak nigdy nie stanie - mówi włoska dziennikarka, która napisała biografię Oriany.

To osoba niewygodna, bardzo kontrowersyjna i zbyt szczera. Do literackiego lub pokojowego Nobla wybiera się ludzi łagodniejszej osobowości, głoszących tolerancję i pokój, a więc wszystko to z czym walczy Fallaci - dodaje dziennikarka. Sama pisarka podobno na Nobla nie liczy, choć jak mało kto na niego zasługuje – uważa dziennikarka.