Zespół Dżem będzie główną gwiazdą koncertu na Rynku Starego Miasta, który odbędzie się w trzecim dniu LFO 2012, w sobotę, 12 maja. Przed legendarną śląską formacją na scenie pojawią się: Sara Lugo, Maroon Town oraz Shachar Gilad. Wstęp na ten koncert, podobnie jak w ubiegłych latach, będzie darmowy.

Trudno byłoby znaleźć fana polskiej muzyki rockowej, który nie znałby takich piosenek, jak "Whisky", "Czerwony jak cegła", "Wehikuł czasu" czy "Naiwne pytania". A to tylko malutki wycinek dorobku grupy Dżem, która niebawem święcić będzie 40-lecie istnienia!

Mimo dramatycznych momentów w biografii (śmierć najpierw charyzmatycznego wokalisty Ryszarda Riedla, a potem klawiszowca Pawła Bergera) zespół nadal ma się świetnie. Z nowym frontmanem, Maciejem Balcarem, Dżem wylansował już dwa wielkie przeboje ("Do kołyski" oraz "Partyzant") i ciągle jest jedną z największych atrakcji koncertowych w Polsce.

Koncert na Rynku Starego Miasta to, zgodnie z tradycją, prezentacja różnorodnej muzyki, ponad podziałami stylistycznymi czy etnicznymi. Dlatego przed Dżemem na scenie pojawi się Sara Lugo. Młoda Niemka niedawno wydała debiutancki album "What About Love", na którym reggae miesza się z soulem i muzyką pop.

Wystąpi też brytyjska formacja Maroon Town. Swoją muzykę charakteryzuje jako mieszaninę energetycznego ska, rapu i dancehallu. Zespół pochodzi z Londynu, a ich koncertowe CV obejmuje tak różne kraje, jak Brazylia, Jamajka, Indie, Kanada oraz... Tadżykistan.

Shachar Gilad jest prawnukiem białostockiego rabina, a poza tym multiinstrumentalistą, autorem piosenek i wokalistą. Debiutancką płytę nagrał w Nowym Jorku, występował w tamtejszych renomowanych klubach. Obecnie mieszka w Izraelu. Jego nostalgiczne, melodyjne pop-rockowe utwory przywodzą na myśl twórczość takich artystów, jak Coldplay, Death Cab For Cutie, John Mayer czy Damien Rice.

Darmowy koncert na Rynku Starego Miasta to tradycyjny, mocny punkt w programie Life Festival Oświęcim. W poprzednich edycjach zagrali tam m.in. Blue Cafe, Kasia Kowalska, Kana i Hatikva 6.

Na Life Festival Oświęcim 2012 wystąpi też Peter Gabriel

Gwiazdą tegorocznego Life Festival Oświęcim będzie brytyjski muzyk Peter Gabriel. 13 maja podczas koncertu finałowego wystąpi wraz z kilkudziesięcioosobową orkiestrą. Będzie to jego jedyny polski koncert, promujący najnowszy album "New Blood". Ze sceny stadionu MOSiR w Oświęcimiu usłyszymy takie przeboje, jak m.in. "Don't Give Up", "Red Rain", "Solsbury Hill" czy "Digging In The Dirt".

Gabriel słynie z wyjątkowej dbałości o każdy szczegół swoich koncertów - oprócz najwyższego poziomu muzycznego, możemy się więc także spodziewać imponującej oprawy wizualnej. Artysta, znany z zamiłowania do sztuki multimedialnej, przywiezie ze sobą pełny zestaw scenicznego wyposażenia, wykorzystywanego podczas mini-tournee po Niemczech, które bezpośrednio poprzedzi występ artysty na Life Festival Oświęcim. Sześć występów w Niemczech i jeden w Polsce na Life Festival Oświęcim, to jego jedyne koncerty, zaplanowane na wiosnę 2012 roku.

Na ten moment polscy fani Gabriela czekali aż 9 lat. Artysta po raz ostatni odwiedził nasz kraj w 2003 roku. Bilety na majowy koncert Petera Gabriela można już kupować. Najtańsze wejściówki kosztują 97 zł, za pakiet VIP trzeba zapłacić 500 złotych.