Już w środę 21 marca, w samo południe, rusza sprzedaż biletów na koncert finałowy Life Festival Oświęcim 2012, z udziałem Petera Gabriela i gości. Najtańsze wejściówki kosztować będą 97 zł, za pakiet VIP trzeba będzie zapłacić 500 złotych. Koncert odbędzie się 13 maja na stadionie MOSiR w Oświęcimiu.

Legendarny wokalista Peter Gabriel zawita na LFO2012 w towarzystwie kilkudziesięcioosobowej brytyjsko-niemieckiej New Blood Orchestra. Podczas wyjątkowego, multimedialnego spektaklu zaśpiewa utwory z różnych okresów swej kariery. Przed nim, na jego osobiste życzenie, na scenie pojawi się krakowska grupa Kroke. Będzie ją wspomagać wokalnie Anna Maria Jopek. Na finałowym koncercie LFO2012 zagra też formacja Antwerp Gipsy-Ska Orkestra. Wszyscy występujący tego dnia artyści zostali osobiście zaakceptowani przez główną gwiazdę wieczoru.

Majowe mini-tournee Gabriela obejmuje 6 występów w Niemczech i tylko jeden koncert w Polsce. Można się zatem spodziewać, że na stadionie MOSiR pojawią się fani nie tylko z naszego kraju, ale również z kilku innych państw, do których artysta nie zawita.

Jedna z największych gwiazd rocka

Peter Gabriel zdobył popularność jako lider zespołu Genesis, którego był współzałożycielem. Nagrania tej grupy z początku lat 70. zdefiniowały gatunek muzyczny nazwany przez krytyków rockiem progresywnym. Najsłynniejsze płyty Genesis z tamtego okresu to między innymi "Foxtrot" i "The Lamb Lies Down On Broadway".

Pierwszy album podpisany własnym nazwiskiem Gabriel wydał w 1977 roku. Na krążku znalazł się między innymi wielki przebój "Solsbury Hill". Trzy lata później na listy przebojów trafił natomiast słynny protest-song "Biko", dedykowany zamordowanemu aktywiście ruchu przeciwko apartheidowi w RPA.

Największym komercyjnym sukcesem w karierze artysty był wydany w 1986 roku album "So", który przyniósł przeboje "Sledgehammer" (z pamiętnym, rewolucyjnym na tamte czasy wideoklipem), "Red Rain", "Big Time" oraz "Don't Give Up", który Gabriel zaśpiewał w poruszającym duecie z Kate Bush.

Nazwisko Petera Gabriela jest bardzo dobrze znane również miłośnikom ambitnego kina - artysta skomponował muzykę do filmów "Ptasiek" Alana Parkera i "Ostatnie kuszenie Chrystusa" Martina Scorsese. Płyta "Passion", zawierająca utwory z tego ostatniego obrazu, w 1989 roku przyniosła Gabrielowi prestiżową nagrodę Grammy, jedną z sześciu, jakie ma w swoim dorobku.

Na początku lat 80. artysta powołał do życia projekt WOMAD (World of Music, Arts and Dance), którego głównym celem jest promowanie różnorodnych form sztuki, muzyki i tańca z całego świata. Gabriel znany jest również z zaangażowania w akcje charytatywne - ma na koncie m.in. współpracę z Amnesty International, jest także współzałożycielem broniącej praw człowieka organizacji Witness.org. W 2006 roku został uhonorowany tytułem "Man Of Peace", przyznawanym przez komitet laureatów Nagrody Nobla.

W ostatnich latach fani Petera Gabriela dostali od niego dwa wyjątkowe prezenty. Pierwszym z nich był wydany w 2010 roku album "Scratch My Back", zawierający wzbogacone o orkiestrowe aranżacje covery takich artystów, jak m.in. David Bowie, Neil Young, Paul Simon, Lou Reed czy Radiohead. Rok później ukazała się płyta "New Blood", na którą składają się nagrane na nowo, wraz z 46-osobową orkiestrą, słynne utwory - m.in. "In Your Eyes", "Mercy Street", "Red Rain", "Don't Give Up" oraz "Solsbury Hill".