Jeden z najwybitniejszych artystów w historii rocka Peter Gabriel będzie gwiazdą tegorocznego Life Festival Oświęcim. Brytyjski muzyk, wraz z kilkudziesięcioosobową orkiestrą, wystąpi podczas koncertu finałowego na stadionie MOSiR 13 maja. Będzie to jego jedyny polski koncert, promujący najnowszy album "New Blood".

Na ten moment polscy fani Gabriela czekali aż 9 lat! Artysta po raz ostatni odwiedził nasz kraj w 2003 roku. Tej wiosny zawita do nas z wyjątkowym projektem - na scenie, zamiast tradycyjnego rockowego składu, będzie mu towarzyszyć kilkudziesięcioosobowa New Blood Orchestra! W ten sposób Peter Gabriel promuje wydany jesienią 2011 roku album "New Blood", zawierający symfoniczne aranżacje kilkunastu utworów z jego dotychczasowej kariery, nagranych z towarzyszeniem 46-osobowej orkiestry pod dyrekcją Bena Fostera. Ze sceny stadionu MOSiR w Oświęcimiu usłyszymy więc takie przeboje, jak m.in. "Don't Give Up", "Red Rain", "Solsbury Hill" czy "Digging In The Dirt".

Gabriel słynie z wyjątkowej dbałości o każdy szczegół swoich koncertów - oprócz najwyższego poziomu muzycznego, możemy się więc także spodziewać imponującej oprawy wizualnej. Artysta, znany z zamiłowania do sztuki multimedialnej, przywiezie ze sobą pełny zestaw scenicznego wyposażenia, wykorzystywanego podczas mini-tournee po Niemczech, które bezpośrednio poprzedzi występ artysty na Life Festival Oświęcim. Sześć występów w Niemczech i jeden w Polsce na Life Festival Oświęcim, to jego jedyne koncerty, zaplanowane na wiosnę 2012 roku. Może to być więc jedyna okazja, aby zobaczyć Petera Gabriela w na żywo w tym niepowtarzalnym, widowiskowym projekcie z udziałem wieloosobowej orkiestry.

Sprzedaż biletów na koncert ruszy w środę 21 marca w samo południe. Najtańsze wejściówki kosztować będą 97 zł, za pakiet VIP trzeba będzie zapłacić 500 złotych.

Artysta sam wybrał, kto zagra jako support

Perfekcjonista Gabriel dba nie tylko o najwyższy poziom swojego multimedialnego spektaklu - chce również mieć wpływ na dobór artystów, którzy pojawiają się na scenie przed nim, w roli tzw. supportu.

Krakowskie trio Kroke to osobisty wybór Petera. Muzycy przyjaźnią się od wielu lat,już w 1997 roku Brytyjczyk zaprosił krakowian na organizowany przez siebie festiwal WOMAD. Potem wspólnie nagrali płytę "Long Walk Home", stanowiącą ścieżkę dźwiękową do filmu "Polowanie na króliki".

Muzyka Kroke mocno osadzona jest w tradycji klezmerskiej, ale słychać w niej również elementy jazzu oraz world music, echa Bałkanów, Orientu i Indii. Jak napisał dziennikarz BBC Jon Lusk: "Kroke na żywo są mrożąco krew w żyłach genialni".

Na scenie stadionu MOSiR wystąpi z nimi gościnnie Anna Maria Jopek, wszechstronna wokalistka, dysponująca jednym z najlepszych głosów na polskim rynku muzycznym. Została ona zaproszona przez dyrektora artystycznego LFO 2012 Darka Maciborka (za zgodą Petera).

Osobistą akceptację Gabriela uzyskała także wybrana przez dyrektora artystycznego Festiwalu i dziennikarza RMF FM Darka Maciborka multietniczna i zwariowana Antwerp Gipsy-Ska Orkestra. Jej członkowie pochodzą z tak odległych krajów, jak Belgia, Serbia, Chile czy Argentyna. Ich muzyka to piorunująca mieszanka reggae, ska, gypsy, drum'n'bassu, samby i paru innych gatunków. Choć nie grają punk rocka, podczas koncertów zachęcają publiczność do pogowania, bo - jak twierdzi wokalista Gregor - "punk i gypsy to w sumie jedno i to samo".

Koncert z udziałem Petera Gabriela z The New Blood Orchestra, Kroke z A.M. Jopek i Antwerp Gipsy-Ska Orkestra będzie finałowym akcentem 4-dniowego Life Festival Oświęcim, który w tym roku obędzie się w dniach 10-13 maja.

Po odejściu ze słynnego zespołu odniósł spektakularny sukces

Peter Gabriel zdobył popularność jako lider zespołu Genesis, którego był współzałożycielem. Nagrania tej grupy z początku lat 70. zdefiniowały gatunek muzyczny nazwany przez krytyków rockiem progresywnym. Najsłynniejsze płyty Genesis z tamtego okresu to między innymi "Foxtrot" i "The Lamb Lies Down On Broadway".

Pierwszy album podpisany własnym nazwiskiem Gabriel wydał w 1977 roku. Na krążku znalazł się między innymi wielki przebój "Solsbury Hill". Trzy lata później na listy przebojów trafił natomiast słynny protest-song "Biko", dedykowany zamordowanemu aktywiście ruchu przeciwko apartheidowi w RPA.

Największym komercyjnym sukcesem w karierze artysty był wydany w 1986 roku album "So", który przyniósł przeboje "Sledgehammer" (z pamiętnym, rewolucyjnym na tamte czasy wideoklipem), "Red Rain", "Big Time" oraz "Don't Give Up", który Gabriel zaśpiewał w poruszającym duecie z Kate Bush.

Nazwisko Petera Gabriela jest bardzo dobrze znane również miłośnikom ambitnego kina - artysta skomponował muzykę do filmów "Ptasiek" Alana Parkera i "Ostatnie kuszenie Chrystusa" Martina Scorsese. Płyta "Passion", zawierająca utwory z tego ostatniego obrazu, w 1989 roku przyniosła Gabrielowi prestiżową nagrodę Grammy, jedną z sześciu, jakie ma w swoim dorobku.

Na początku lat 80. artysta powołał do życia projekt WOMAD (World of Music, Arts and Dance), którego głównym celem jest promowanie różnorodnych form sztuki, muzyki i tańca z całego świata. Gabriel znany jest również z zaangażowania w akcje charytatywne - ma na koncie m.in. współpracę z Amnesty International, jest także współzałożycielem broniącej praw człowieka organizacji Witness.org. W 2006 roku został uhonorowany tytułem "Man Of Peace", przyznawanym przez komitet laureatów Nagrody Nobla.

W ostatnich latach fani Petera Gabriela dostali od niego dwa wyjątkowe prezenty. Pierwszym z nich był wydany w 2010 roku album "Scratch My Back", zawierający wzbogacone o orkiestrowe aranżacje covery takich artystów, jak m.in. David Bowie, Neil Young, Paul Simon, Lou Reed czy Radiohead. Rok później ukazała się płyta "New Blood", na którą składają się nagrane na nowo, wraz z 46-osobową orkiestrą, słynne utwory - m.in. "In Your Eyes", "Mercy Street", "Red Rain", "Don't Give Up" oraz "Solsbury Hill".

Life Festiwal Oświęcim odbędzie już po raz trzeci

Tegoroczny Life Festiwal odbędzie się w Oświęcimiu w dniach 10 - 13 maja. Podczas trzeciej już edycji imprezy, oprócz gwiazdy głównej Petera Gabriela, zagrają m.in. wykonawcy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Serbii, Argentyny i Izraela. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, w tym roku nie zabraknie również teatru, sztuki wizualnej oraz muzyki klasycznej w najlepszym wydaniu.

Life Festival Oświęcim to jedna z najbardziej prestiżowych i wielokulturowych imprez w Polsce o międzynarodowym charakterze. Udział artystów pochodzących z krajów takich, jak Izrael, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Austria, Węgry, Ukraina, Słowacja, Australia, USA i Jamajka, a także gwiazd polskiej sceny muzycznej oraz cenionych postaci i autorytetów w dziedzinie teatru i malarstwa, zapewnił wysoką frekwencję i międzynarodowy sukces pierwszych dwóch edycji festiwalu w latach 2010 i 2011.

Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Peace Festival, a pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym dziennikarz muzyczny i prezenter RMF FM - Darek Maciborek.

Life Festival Oświęcim jest inicjatywą, która zrodziła się z potrzeby przełamywania stereotypów kulturowych i przekazywania ducha tolerancji. Głównym celem wydarzenia jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi. Muzyka i sztuka łączą ludzi niezależnie od ich wieku, pochodzenia, wykształcenia oraz statusu społecznego. Obce są im także granice wynikające z wyznawanej religii, poglądów politycznych, rasy i narodowości. Podczas Life Festival Oświęcim 2012, artyści i publiczność już po raz trzeci dadzą wyraz wierności tej idei.