Były gubernator stanu Massachussets Mitt Romney wygrał wczorajsze republikańskie prawybory w stanie Michigan. Zdobył 39 procent głosów i pokonał senatora z Arizony Johna McCaina, którego poparło 30 procent wyborców.

Romney powiedział, że jego wygrana to triumf optymizmu nad waszyngtońskim pesymizmem i obiecał, że jako przyszły prezydent naprawi zepsuty Waszyngton. Była to aluzja do polemiki, jaką w kampanii wyborczej prowadził z McCainem. Ten ostatni mówił na spotkaniach z wyborcami, że wskutek procesów globalizacji amerykańska gospodarka traci miejsca pracy w tradycyjnym przemyśle, których już nie odzyska.

Rezultat w Michigan skomplikował jednak jeszcze bardziej wyścig do nominacji w Partii Republikańskiej. Nie ma tam wciąż faworyta, ponieważ każde z dotychczasowych prawyborów wygrał inny kandydat: w Iowa - Mike Huckabee, w New Hampshire - McCain, i w Michigan - Mitt Romney.

Najbliższe prawybory odbędą się teraz w Karolinie Południowej, gdzie sondaże wskazują na razie na prawdopodobne zwycięstwo McCaina.