288 osób zostało aresztowanych w wyniku akcji Europolu przeprowadzonej w Darknecie pod kryptonimem "SpecTor". Skonfiskowano około 51 milionów euro w gotówce i wirtualnej walucie oraz 850 kilogramów narkotyków.

W komunikacie Europol poinformował, że "organy ścigania przejęły nielegalną platformę (...) 'Monopoly Market' i aresztowały 288 osób podejrzanych o kupno lub sprzedaż narkotyków w Darknecie".

W sumie przejęto 850 kilogramów narkotyków, w tym ponad 258 kg amfetaminy, 43 kg kokainy, 43 kg MDMA, ponad 10 kg LSD i tabletek ecstasy. Przechwycono także 117 sztuk broni palnej.

Akcja Europolu była skoordynowana z organami ścigania z dziewięciu krajów. Do aresztowania doszło w całej UE, a także w Wielkiej Brytanii (158), Stanach Zjednoczonych (55). Jedną osobę aresztowano w Brazylii.

Ogromna operacja w 2021 roku

Agencja AFP przypomina, że w 2021 roku niemiecka policja przeprowadziła ogromną operację, w ramach której przejęto infrastrukturę przestępczą na darknetowej platformie. Wyniki tej akcji znacznie pomogły teraz Europolowi w przeprowadzeniu skutecznej akcji.

"Europol skompilował pakiety wywiadowcze na podstawie cennych dowodów dostarczonych przez władze niemieckie" - napisał Europol w komunikacie. Jak dodano, "informacje te służyły jako podstawa do setek dochodzeń krajowych".

Według Europolu aresztowani sprzedawcy "byli również aktywni na innych nielegalnych rynkach". Ta operacja wysyła mocny komunikat do przestępców w Darknecie - oświadczyła dyrektor wykonawcza Europolu Catherine De Bolle.

Międzynarodowe organy ścigania mają środki i możliwości, aby każdego zidentyfikować i pociągnąć do odpowiedzialności za jego nielegalne działania, nawet w Darknecie - podkreśliła.