W niedzielę Polacy zmierzą się z Niemcami w finale mistrzostw świata w piłce ręcznej. Wczoraj „biało-czerwoni” pokonali po dwóch dogrywkach Danię 36:33 (15:14, 26:26, 30:30).

Pierwszą bramkę dla Polaków zdobył Marcin Lijewski. Po kwadransie spotkania „biało-czerwoni” zyskali przewagę. Dwukrotnie polscy szczypiorniści prowadzili trzema bramkami. Bardzo dobrze w polskiej bramce spisywał się Adam Weiner, który zastąpił Sławomira Szmala.

Od początku drugiej części spotkania podopieczni Bogdana Wenty przejęli inicjatywę. W 37. minucie nasi zawodnicy prowadzili 18:15. 11 minut później Duńczycy doprowadzili do remisu 19:19. Emocje sięgnęły zenitu w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry, gdy Dania wygrywała 26:25. Na 15 sekund przed końcem drugiej połowy spotkania do remisu doprowadził Bielecki.

Pierwsza dogrywka prawie w całości przebiegała pod dyktando naszych szczypiornistów. Polacy świetnie bronili, a Weiner w dalszym ciągu bronił jak w transie. W ofensywie Polacy wykorzystali wypracowane przez siebie akcje. Przełomowym momentem drugiej części dogrywki była kara dla Marcina Lijewskiego na niespełna 2 minuty przed końcem. Po kapitalnej akcji Marcina Jurasika wygrywaliśmy 30:29. Niestety, nie zdołaliśmy zatrzymać ataku rywali.

Druga dogrywka to majstersztyk w wykonaniu polskich graczy. Na brawa zasłużył Michał Jurecki, który w ważnym momencie zdobył 2 bramki. Zdenerwowani Duńczycy zaczęli popełniać błędy. Wykorzystali to nasi zawodnicy, którzy ostatecznie zwyciężyli 36:33. Mecz obserwował dziennikarz sportowy RMF FM Kuba Wasiak. Posłuchaj jego relacji:

Polska:

Szmal, Weiner - Krzysztof Lijewski 1, Kuchczyński 1, Jachlewski 1, Tkaczyk 7, Bielecki 8, Wleklak 1, Bartosz Jurecki 3, Jurasik 4, Michał Jurecki 3, Kuptel, Tłuczyński 3/3, Marcin Lijewski 4.

Dania:

Hvidt, Henriksen - Boesen 7/1, Leegaard 4, Jorgensen, Jensen 1, Rasmussen, Christiansen 7/1, Madsen 3, Knudsen 3, Stryger 5, Oechsler, Noddesbo, Boldsen 3.

Na Polaków czekają już w wielkim finale Niemcy. Gospodarze MŚ pokonali po dwóch dogrywkach Francję 32:31.

Finał światowego czempionatu to największy sukces polskich szczypiornistów od 25 lat. W 1982 r. również w Niemczech Polacy zdobyli brązowy medal.