Polscy szczypiorniści wywalczyli awans do półfinału mistrzostw świata w piłce ręcznej. W ćwierćfinale rozgrywanych w Niemczech zawodów „biało-czerwoni” pokonali Rosję 28:27.

Powiedzieliśmy sobie przed meczem, że marzenia są po to, by je realizować. Dziś zrobiliśmy kolejny krok, ale turniej jeszcze się dla nas nie skończył - powiedział po spotkaniu trener polskiej reprezentacji Bogdan Wenta.

Zdawaliśmy sobie sprawę z wagi tego spotkania. To był praktycznie mecz naszego życia. Wygraliśmy i ogromnie się cieszę, że w czwartek w półfinale czeka nas następny. Jeśli zwyciężymy, to zagramy o najwyższe laury - cieszył się z wygranej bramkarz Sławomir Szmal.

Podopieczni Bogdana Wenty rozpoczęli walkę o półfinał znakomicie. W pierwszych pięciu minutach Polacy stracili tylko jedną bramkę, a sami zdobyli pięć. Później nie mogli sobie poradzić z wysoko ustawioną defensywą Rosjan. Rywale systematycznie odrabiali straty i w 15. minucie był remis 8:8. W końcówce pierwszej części meczu naszym zawodnikom udało się uzyskać dwubramkową przewagę. Do szatni zawodnicy zeszli przy stanie 16:14.

Polacy bardzo dobrze rozpoczęli drugą połowę meczu. Po kilku minutach prowadziliśmy już 21:18. Niestety Rosjanie przebudzili się i wykorzystali potknięcia naszych zawodników – w kilkanaście minut doprowadzili do remisu 26:26. W ostatnich minutach spotkania żadna z drużyn nie potrafiła wypracować przewagi. Bramkę na wagę zwycięstwa i awansu zdobył w 59. minucie Karol Bielecki. Posłuchaj relacji dziennikarza sportowego RMF FM Kuby Wasiaka:

Polska:

Sławomir Szmal - Krzysztof Lijewski, Patryk Kuchczyński 1, Mateusz Jachlewski 1, Grzegorz Tkaczyk 5, Karol Bielecki 7, Damian Wleklak, Bartosz Jurecki 3, Mariusz Jurasik 3, Michał Jurecki, Rafał Kuptel, Tomasz Tłuczyński 2, Marcin Lijewski 6.

Rosja:

Aleksiej Kostygow, Jewgienij Titow - Oleg Kuleszow 2, Denis Kriwoszłykow 5, Jegor Jewdokimow, Aleksiej Rostworcew 3, Aleksiej Kamanin, Michaił Czipurin 3, Eduard Koszarow 8, Konstantin Igropulo 3, Witalij Iwanow 3.

Dzięki awansowi do najlepszej "czwórki" mistrzostw świata podopieczni Bogdana Wenty zapewnili sobie prawo gry w kwalifikacjach olimpijskich. Półfinał światowego czempionatu to największy sukces polskich szczypiornistów od 25 lat. W 1982 r. również w Niemczech Polacy zdobyli brązowy medal.

W półfinale polscy szczypiorniści spotkają się z Danią. W drugim półfinale Niemcy zagrają z Francją.