Od lipca Polacy będą funkcjonować w Iraku w jednej, a nie jak dotychczas w dwóch bazach - poinformował szef Sztabu Generalnego gen. Franciszek Gągor.

W Iraku w ramach Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe przebywa około 900 polskich żołnierzy. Stacjonują w dwóch bazach - "Echo" w Diwaniji, gdzie jest ok. 700 żołnierzy i "Delta" w Kucie, gdzie jest ich ok. 200.

Przejście z dwóch baz do jednej - w Diwanii to wynik uzgodnień międzysojuszniczych - powiedział szef SG. Nie chciał ujawnić szczegółów zmian. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że do Al Kut wejdzie gruzińska brygada w sile ok. 2 tys. żołnierzy.

Szef Sztabu pytany o ewentualny termin zakończenia misji polskich wojsk w Iraku powiedział jedynie, że wojsko jest przygotowane na każdy wariant - zarówno wycofania jak i pozostania.

Gągor nie chciał spekulować na temat dowódcy kolejnej, IX zmiany PKW w Iraku. Nieoficjalnie wymieniani są na to stanowisko gen. Jan Kempara, gen. Włodzimierz Potasiński i gen. Tadeusz Buk. Zdaniem wielu wojskowych, największe szanse ma ten ostatni.