Kolejnych sześciu więźniów z amerykańskiej bazy Guantanamo na Kubie zostanie odesłanych do innych krajów. Do tej pory z Guantanamo, gdzie przebywa ok. 229 podejrzanych o terroryzm, odesłano do innych państw jedenaście osób.

Zdaniem anonimowych przedstawicieli resortu sprawiedliwości USA, nie jest wykluczone, iż już w piątek do Afganistanu odesłany zostanie jeden z więźniów - Mohammed Jawad (Dżawad), pod warunkiem jednak że amerykańska prokuratura nie podejmie decyzji o postawieniu go w stan oskarżenia w związku z napaścią na rannych amerykańskich żołnierzy pod koniec 2002 roku.

Jak ujawnia dziennik "Miami Herald", dwóch więźniów ma być odesłanych wkrótce do Portugalii a dwóch - do Irlandii. Amerykańska prasa twierdzi, że oficjalnie więźniów z Guantanamo zgodziły się przyjąć takie kraje jak Wielka Brytania, Francja, Irlandia, Włochy, Portugalia i Hiszpania, podczas gdy cztery inne kraje Unii Europejskiej nieoficjalnie powiadomiły Waszyngton iż byłyby skłonne przejąć zwalnianych terrorystów a pięć dalszych państw UE "rozważa" taką możliwość.

Prezydent Barack Obama zapowiedział likwidację więzienia w Guantanamo do stycznia 2010 roku.