Polska jako jedyny kraj zablokowała przyjęcie przepisu o odsyłaniu więźniów do kraju, z którego pochodzą. O tym, że Polska może zablokować przyjęcie tego przepisu, informowaliśmy w RMF FM już w piątek.

Polska obawia się dodatkowego przepełnienia naszych więzień. Dlatego Warszawa blokuje unijną decyzję o obowiązkowym odsyłaniu skazanych obywateli do kraju ich pochodzenia. – dowiedziała się Katarzyna Szymańska-Borginon, korespondentka RMF FM w Brukseli. czytaj więcej

Polska – choć nikt wprost tego nie przyznał – obawia się przepełnienia więzień w sytuacji, gdy do naszego kraju powróciliby Polacy skazani w innych państwach. Liczby jednak mówią za siebie - w krajach unii wyroki odsiaduje aż tysiąc ośmiuset Polaków. A w polskich więzieniach tylko czterdziestu obywateli wspólnoty europejskiej. Podobne problemy mają Holandia czy Irlandia.

Polskie weto – jak donosi nasza korespondentka Katarzyna Szymańska-Borginion – zostało przyjęte w Brukseli z rozczarowaniem i ze zniecierpliwieniem. Tym bardziej, że Polska odrzuciła wszystkie propozycje kompromisu. Podobno unijnych ministrów zirytował także fakt, że w tak ważnej sprawie do Brukseli nie pofatygował się Zbigniew Ziobro, a wysłał jedynie swojego zastępcę.