Gioacchino Gammino, szef włoskiej mafii, został aresztowany w Galapagar niedaleko Madrytu. Ukrywał się tam przez 20 lat. Służby odnalazły uciekiniera dzięki funkcji Google Street View.

Gioacchino Gammino należał do mafijnego klanu w Agrigento na Sycylii. Organizacja w latach 90. była uwikłana w krwawy spór z Cosą Nostrą, tajną organizacją przestępczą w USA nawiązującą do tradycji sycylijskiej mafii.

Mężczyzna zatrzymany został dwa razy: w 1984 roku, a także w 1998 roku. Za morderstwa i inne mafijne przestępstwa został skazany na dożywocie. Karę odsiadywał w więzieniu Rebibbia w Rzymie. W 2002 roku udało mu się uciec w trakcie zamieszania wokół kręcenia filmu w ośrodku. Przez prawie 20 lat był nieuchwytny. Sycylijska policja prowadziła kilka śledztw w sprawie 61-latka, w 2014 roku wydano nawet europejski nakaz aresztowania.

Gammino udało się zatrzymać 17 grudnia w hiszpańskim Galapagar niedaleko Madrytu. Służbom pomógł w tym Google Street Viev. Kulisy zatrzymania opisał włoski dziennik "La Repubblica".

"Jak mnie znaleźliście?"

W mapach Google od 2007 roku dostępna jest funkcja Google Street View. Pozwala ona na panoramiczne oglądanie wybranych części świata. Narzędzie uchwyciło dwóch mężczyzn, którzy rozmawiali przed sklepem z owocami i warzywami w Galapagar. Jeden z nich łudząco przypominał Gammino. Przypuszczenia policjantów potwierdziły się, kiedy znaleźli oni zdjęcie mężczyzny ubranego w strój szefa kuchni na profilu pobliskiej restauracji w mediach społecznościowych. Bohater fotografii, tak samo jak Gammino, miał bliznę po lewej stronie podbródka.

To nie tak, że spędzamy dni na przeszukiwaniu map Google w poszukiwaniu zbiegów. Wcześniej było wiele długich śledztw, które doprowadziły nas do Hiszpanii. Google Street View pomogło potwierdzić nasze przypuszczenia - przyznał prokurator Francesco Lo Voi, który prowadził śledztwo.

W trakcie zatrzymania Gammino był bardzo zdziwiony. Policji miał powiedzieć: "Jak mnie znaleźliście? Od 10 lat nie dzwoniłem do rodziny!".

Co Gammino robił przez prawie 20 lat?

W trakcie 20 lat życia w ukryciu 61-latek zmienił nazwisko na Manuel, wziął ślub, zatrudnił się jako kucharz i został właścicielem warzywniaka. Oba biznesy zostały zamknięte.

Gammino został umieszczony w areszcie w Hiszpanii. Nicola Altiero z włoskiej policji powiedział agencji Reuters, że ma nadzieję na sprowadzenie mafijnego bossa do swojego kraju do końca lutego.