Więcej urlopu, nowe zasady przy zwolnieniach z pracy i brak możliwości narzucenia pracy w nadgodzinach. Takie zmiany znajdują się w szykowanym przez rząd projekcie nowego Kodeksu pracy. Wkrótce trafi on do Sejmu.

Więcej urlopu dla rodziców

Z zapowiadanych zmian w Kodeksie pracy najbardziej ucieszą się rodzice. Płatny urlop rodzicielski ma być dłuższy o 9 tygodni, ale w praktyce będzie on przeznaczony dla ojca dziecka.

Wszystko jest podyktowane unijnym prawem, które wymaga, żeby każdy z rodziców miał co najmniej dwa miesiące takiego urlopu. Dzięki tym zmianom matka będzie miała w sumie nadal rok wolnego, bez oddawania dwóch miesięcy partnerowi.

Wypowiedzenie umowy z uzasadnieniem

Druga istotna zmiana w projekcie - który ma zostać przyjęty w drugim kwartale 2022 roku - jest taka, że firma wypowiadając pracownikowi umowę na czas określony będzie musiała tę decyzję uzasadnić. Do tej pory było tak tylko w przypadku umów bezterminowych.

Nadgodziny tylko po zgodzie pracownika

Kolejna ważna zmiana ma dotyczyć rodziców dzieci 8-letnich i młodszych. Z zapisów nowego projektu wynika, że szef nie będzie mógł narzucić takim pracownikom pracy w nadgodzinach.

Dzisiaj Kodeks pracy chroni w ten sposób rodziców dzieci jedynie 4-letnich i młodszych. Po zmianach specjalne reguły obejmą także rodziców dzieci do 8. roku życia. Szef nie będzie mógł nakazać rodzicowi pracy w nadgodzinach chyba, że pracownik się na to zgodzi.

Pracodawca nie będzie mógł takiej osobie nakazać mu przymusowej pracy w nocy oraz pracy przerywanej. Nie będzie można też przymusowo wysłać pracownika, który ma małe dziecko na delegację.

Zmiana wynika z dyrektywy Unii Europejskiej. Czas na jej implementację mija 2 sierpnia.

Opracowanie: