Starosta słupski Sławomir Ziemianowicz, spotkał się dzisiaj z ministrem obrony Aleksandrem Szczygło w sprawie ewentualnej lokalizacji tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Mimo braku konkretnych odpowiedzi, starosta wyjechał z Warszawy zadowolony.

Starosta jest zadowolony głównie dlatego, że spotkanie w ogóle się odbyło. W końcu samorządowcy dostali garść informacji od polskich władz, a nie pisząc listy do amerykańskiego Departamentu Obrony.

Informacje jednak nie są szczegółowe, bo jak tłumaczył minister Szczygło negocjacje w sprawie tarczy trwają, a lokalizacja w Redzikowie jeszcze nie jest przesądzona.

Starosta słupski usłyszał jednak, że baza – jeśli będzie – nie zagrozi środowisku i nie będzie uciążliwa dla okolicy. Poza tym może dać pracę mieszkańcom i wpływy gminie: Z nadzieją patrzyłbym na powstanie. Dziś mamy kilkaset hektarów niezagospodarowanego terenu, z którego są niewielkie wpływy.

Starosta słupski liczy na podatki i nowe inwestycje. Jest też minus - jeśli w Redzikowie powstanie amerykańska baza, to nie powstanie cywilne lotnisko.