Trwają koalicyjne przepychanki Samoobrony z PiS-em. Reporter RMF FM - Konrad Piasecki - próbuje przewidzieć, czym to się może skończyć.

Meandry politycznych ruchów premiera są ostatnio tak kręte, że chyba nikt łącznie z nim samym nie odpowie dziś z absolutną pewnością na to pytanie. Podejrzewam, że dużo będzie zależeć od determinacji samych zainteresowanych i ich woli trwania przy Lepperze – tu bardziej wierzyłbym w partyjną lojalność Anny Kalaty, niż Andrzeja Aumillera.

Stanowiska ministrów mogą też stać się całkiem niezłą kartą atutową w zabiegach zmierzających do rozbicia Samoobrony. Jeden z jej byłych działaczy powiedział, że na zwalniany przez ministrów pracy, czy budownictwa fotel szef rządu może powołać któregoś z odchodzących od Leppera posłów, udowadniając w ten sposób, że przejście na drugą stronę koalicyjnej barykady jest opłacalne. Tak czy inaczej, to przeciąganie koalicyjnej liny potrwa. Na razie premier jest na wakacjach, a jego współpracownicy przekonują, że gesty Samoobrony nie wyrwą go z urlopowego błogostanu.

Konrad Piasecki

RMF FM