Rosomak z pancerzem wyprodukowanym w hucie Stalowa Wola pozytywnie przeszedł testy balistyczne - dowiedział się reporter RMF Marek Smółka. Do tej pory kołowe transportery opancerzone produkowane w Siemianowicach Śląskich miały korpusy wykonane ze szwedzkiej stali.

Rosomaki z polskim pancerzem podczas testów okazały się wyjątkowo odporne na ostrzał i wybuchy min. Oznacza to, że produkcja kołowego transportera opancerzonego Rosomak będzie tańsza – mówi szef sejmowej komisji obrony Janusz Zemke. Tak odporną stal produkuje tylko kilka państw na świecie. Myślę, że otworzą się szanse na eksport Rosomaków i Rosomaków z korpusami wytwarzanymi w Polsce - dodaje Zemke. Na linii produkcyjnej polskie pancerze mogą zastąpić szwedzkie w ciągu kilku miesięcy. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Marka Smółki:

Rosomak został skonstruowany w fińskim przedsiębiorstwie Patria Vehicles Oy pod nazwą AMV (Armoured Modular Vehicle). W grudniu 2002 roku został wybrany przez Polskę w przetargu na kołowe transportery opancerzone. Produkcja większości zamówionych pojazdów ma odbywać się w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich. KTO Rosomak zbudowany jest w układzie 8x8 (z napędem na wszystkie koła). Może przewozić 11 osób (kierowca, dowódca, działonowy i 8 żołnierzy desantu).